Podłoga w jodełkę. Jak ułożyć ją dobrze?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiecie, że najczęściej wybieranym wzorem na podłogę jest jodełka? Od lat króluje na parkietach w całej Europie. A to za sprawą pięknego wzoru, który sam w sobie jest ozdobą pokoju. Ale jak ułożyć podłogę w jodełkę – i to samodzielnie?

Instrukcja – jak układać podłogę w jodełkę?

Zakładam, że wybraliście już drewno, z którego chcielibyście wykonać swoją podłogę. Należy je wybierać, kierując się klasą ścieralności oraz dopasować podłogę do wnętrza. Rozpoczynamy zatem układanie parkietu.

1. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie i oczyszczenie podłogi. Warto również zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, czyli:

  • ołówek,
  • kątownik z linijką,
  • miarkę,
  • okulary i rękawice ochronne,
  • wyrzynarkę,
  • oraz oczywiście deski. 

Za pomocą tych akcesoriów nie tylko ułożysz, ale również dopasujesz długość i kształt desek, nawet w załamaniach i rogach pokoju.

2. Kolejną podstawową kwestią jest zmierzenie pokoju oraz narysowanie linii idącej przez środek. To ona będzie wyznaczała miejsce, od którego należy rozpocząć układanie poszczególnych listew. Ta linia będzie osią i środkiem wybranego wzoru, dlatego jej precyzyjny rysunek jest tak ważny.

3. Teraz przystępujemy do segregacji desek. Można kierować się np. bogatym wzorem na deskach lub pójść w stronę naturalności. W jednej paczce znajdować się mogą wersje ciemniejsze i jaśniejsze.

4. Przystępujemy do wstępnego rozłożenia desek, zaczynamy od łączenia ze sobą lewych i prawych. Środek wydzielać nam będzie uprzednio narysowana linia. Aby jodełka wyglądała atrakcyjnie, układając poszczególne listwy, należy przesuwać się poziomo w stronę obu ścian.

5. Następnie analogicznie układać należy kolejny rząd. Pamiętaj, żeby na bieżąco docinać deski, których brakuje na rogach bądź przy krawędziach ścian. Pozwoli Ci to uniknąć rozsuwania się desek, które zostały już ułożone.

6. Gdy cała podłoga jest szczelnie wypełniona deskami, które tworzą wzór jodełki, posprawdzaj, czy żadna deska nie wystaje. Możesz zdecydować, czy chcesz, aby parkiet ułożony był na klej lub bez niego. Do wyboru masz łączenie pióro-wpust lub użycie kleju. Musisz pamiętać, że w przypadku kleju jakiekolwiek poprawki nie będą wchodziły w grę. Po ułożeniu klejonego parkietu trzeba mu dać czas, aby roztwór odpowiednio stężał. Pozwoli to uniknąć rozsuwania się desek. Zanim rozpoczniemy pracę z klejem, dobrze jest przygotować sobie wszystkie elementy, np. docięte deski. Warto też dokupić zapasowy parkiet, w razie gdyby któraś z desek uległa zniszczeniu.

7. Ostatnia prosta przed nami – odczekaj czas schnięcia, który zalecany jest przez producenta, a następnie odkurz dokładnie całą podłogę. Przechodzimy do zabezpieczenia desek przed zniszczeniem – po wyschnięciu parkiet należy pokryć lakierem lub dowolnym materiałem ochronnym przeznaczonym do drewna. Można wybrać także deski, które od razu są zaimpregnowane. Taka opcja przyspieszy prace wykończeniowe, a do tego będzie bezpieczniejsza dla dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych, nie będą one bowiem narażone na wdychanie lakieru.

Zdjęcie główne: Thirdman/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik wyboru oświetlenia LED dla twojego ogrodu: podkreśl urok kostki brukowej
/
Poradnik wyboru oświetlenia LED dla twojego ogrodu: podkreśl urok kostki brukowej
Tym poradnikiem dowiesz się, jak dobrać oświetlenie LED do ogrodu, aby podkreślić urok kostki brukowej. Oświetlanie, które łączy funkcjonalność, estetykę i energooszczędność.
Garderoba <strong>dobrze</strong> zorganizowana
/
Garderoba dobrze zorganizowana
Ubrania, biżuteria, dodatki – każde z nich ma swoje miejsce, ale w praktyce często każde jest gdzie indziej. Sprawdź, jak zorganizować funkcjonalną i ekonomiczną garderobę.
Jak wybrać idealną umywalkę nablatową do Twojej łazienki?
/
Jak wybrać idealną umywalkę nablatową do Twojej łazienki?
Odkryj kluczowe kryteria wyboru idealnej umywalki nablatowej, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i stylowe środowisko łazienkowe.