Podstawowe sprzęty w gabinetach stomatologicznych

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aby gabinet stomatologiczny działał na jak najwyższym poziomie, musi być przede wszystkim odpowiednio wyposażony. Jakie konkretnie sprzęty powinny się w nim znaleźć, aby zapewnić pacjentom jak najlepsze leczenie? Przedstawiamy naszą krótką listę podstawowych sprzętów, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym. 

Unit dentystyczny

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu stomatologicznego, jest oczywiście unit dentystyczny. Czym konkretnie jest taki unit? Jest to oczywiście zestaw składający się z fotela stomatologicznego, stolika lekarza i stolika asysty, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej, bloku zasilania oraz konsoli lekarza z urządzeniami takimi jak turbina, mikrosilnik, do którego podłączane są różnego rodzaju wiertła i dmuchawka wodno-powietrzna. 

Narzędzia stomatologiczne

W gabinecie dentysty nie może także zabraknąć narzędzi, przy pomocy których wykonywane są wszystkie zabiegi. Jakie narzędzia dentystyczne zaliczamy do tego zestawu?

Między innymi narzędzia do izolowania zębów od wilgoci, czyli instrumenty i akcesoria, dzięki którym stomatolog może osuszać jamę ustną. Potrzebne są również narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień na przykład różnego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne, a także amalgamat stomatologiczny. W gabinecie koniecznie muszą znaleźć się też narzędzia do opracowywania zębów, które służą do opracowywania tkanek twardych i miękkich zębów oraz odbudowywania brakujących ścian zęba, a także narzędzia chirurgiczne wykorzystywane do zabiegów takich jak ekstrakcja zębów. Do narzędzi chirurgicznych zaliczamy dźwignie bagnetowe i korzeniowe, kleszcze do różnego rodzaju zębów, igły i igłotrzymacze. Nie zapomnij również o narzędziach implantologiczne służących do odbudowy uzębienia na implantach. Należą do nich między innymi: periotomy, osteotomy implantologiczne i dłutka implantologiczne.  

Instrumenty stomatologiczne

Oprócz narzędzi dentystycznych w każdym gabinecie muszą znaleźć się też instrumenty stomatologiczne. Są to podstawowe narzędzia, przy pomocy których dentysta jest w stanie ocenić stan uzębienia i jamy ustnej. Do tego typu instrumentów zaliczmy przede wszystkim lusterko dentystyczne z uchwytem, zgłębnik dentystyczny twardy, nazywany również sondą lub zgłębnikiem stomatologicznym, oraz pęsetę stomatologiczną.

Jeśli jesteś w trakcie wyposażania gabinetu stomatologicznego, to z pewnością pomoże Ci internetowy sklep stomatologiczny

Fot.: Enis Yavuz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dopasować wannę łazienkową do stylu swojej łazienki?
/
Jak dopasować wannę łazienkową do stylu swojej łazienki?
W tym artykule dowiesz się, jak dokonać trafnego wyboru wanny, która doskonale wpisze się w styl Twojej łazienki.
Mieszkanie w <strong>starej fabryce</strong> – ile trzeba zapłacić za metr?
/
Mieszkanie w starej fabryce – ile trzeba zapłacić za metr?
Loft to marzenie wielu osób. Nie zabraknie w nim przestrzeni i światła. Ile kosztuje taka przyjemność? Sprawdź!
Łazienka dla zielonych entuzjastów: Ekologiczne materiały
/
Łazienka dla zielonych entuzjastów: Ekologiczne materiały
Odkryj sposoby na stworzenie ekologicznej łazienki. Wybór odpowiednich materiałów i baterii umywalkowych to klucz do sukcesu.