Podświetlane panele ścienne. Pomysł na aranżacje ściany

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O tym, że światło może zupełnie zmienić klimat pomieszczenia, nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze jak salon lub kuchnia są dobrze doświetlone promieniami słonecznymi w ciągu dnia. 

Problem z oświetleniem zaczyna się wieczorem. Z pomocą przychodzą podświetlane panele ścienne – praktyczne i piękne. 

Czym są podświetlane panele ścienne?

Główny bohater dzisiejszego artykułu jest nowością na polskim rynku dekoratorskim. Czym więc są podświetlane panele? Są to gotowe moduły wykonane z profila aluminiowego anodowanego. Profil ten ma trzy zadania: tworzy ramkę panela, tworzy konstrukcję nośną, a także odprowadza ciepło od diod ledowych zamieszczonych w panelu. Front panela wykonany jest zazwyczaj ze szkła hartowanego.

Głównym elementem podświetlanych paneli ściennych jest jednak matryca wykonana na laserze – odpowiada ona za to, by światło było równomiernie rozproszone na całą powierzchnię panela. 

No dobrze, ale jak to działa? Okazuje się, że panele świetlne działają na podobnej zasadzie, co telewizory czy monitory led. Podświetlane panele ścienne mogą mieć każdy możliwy kolor i wzór. Mogą być także podświetlaną tapetą, zdjęciem. Warto wiedzieć, że panele te nie są jednak wodoodporne. Nie nadają się więc do montażu w miejscach, w których będą miały bezpośredni kontakt z wodą. Oczywiście specjalne uszczelnienia paneli są możliwe, będą one jednak kosztowne.

Gdzie zastosować podświetlane panele ścienne?

Co do tego nie ma ograniczeń (poza wcześniej wspomnianą bieżącą wodą oczywiście). Podświetlane panele ścienne montuje się w salonach, sypialniach czy kuchniach. Wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj, że będą one nie tylko świetną ozdobą, mogą także służyć jako doświetlenie zbyt ciemnych pomieszczeń. Garść inspiracji znajdziesz poniżej. 

Salonowy glam

Taka aranżacja pokazuje, jak ważne jest odpowiednie światło. Oświetlenie pomieszczenia wyeksponuje jego dobre cechy i stworzy niepowtarzalny klimat.

Salon w stylu prowansalskim zyska nowoczesne tchnienie dzięki podświetlanemu panelowi ściennemu, który umieszczono na suficie. Warto zwrócić także uwagę na to, że barwa światła współgra z kolorystyką pomieszczenia, tworząc spójny, stonowany obraz.

Niby nic…

To rozwiązanie jest dowodem na to, że nie trzeba wiele wysiłku, a pomieszczenie może zyskać stylowy, ciekawy wygląd. Tak naprawdę głównym i jedynym tak rzucającym się w oczy elementem jest panel świetlny w formie tapety, który kolorystycznie nawiązuje do prostej łazienki. Panele świetlne są świetnym rozwiązaniem do małych, ciemnych łazienek bez okien (na przykład w blokach), bo dodatkowo doświetlają przestrzeń.

Nowocześnie

Podświetlane panele ścienne są także świetną opcją w nowoczesnych pomieszczeniach. Świetnie się sprawdzą także w kawiarniach i klubach. Wystarczy zamontować panel świetlny w formie geometrycznych wzorów tak jak w poniższej aranżacji i gotowe. Jest to rozwiązanie, które z pewnością przyciągnie spojrzenia i przypadnie do gustu wielu osobom.

Jaka jest cena podświetlanych paneli ściennych?

Na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości panela, a także tego, czy decydujemy się na panel podświetlony jedynie na krawędziach, czy cały oraz od tego, czy będzie miał on formę podświetlanego nadruku, tapety czy zdjęcia.

Ważny jest też kształt panela – oczywistym jest to, że te o wymyślniejszych kształtach będą droższe niż te prostokątne czy kwadratowe. Za najprostszy krawędziowy panel trzeba zapłacić około 900 złotych za metr kwadratowy. Jeśli interesuje nas jednak panel pełny, musimy się nastawić na koszty rzędu 1500 złotych za metr kwadratowy.

Zdj. główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaki narożnik do pokoju dziennego kupić?
/
Jaki narożnik do pokoju dziennego kupić?
Wybór idealnego narożnika do pokoju dziennego: jak stworzyć komfortową przestrzeń do relaksu i spotkań?
Jak filtry pod zlew od renomowanych producentów przyczyniają się do ochrony środowiska i oszczędności w domu
/
Jak filtry pod zlew od renomowanych producentów przyczyniają się do ochrony środowiska i oszczędności w domu
Odkryj, jak filtry pod zlew mogą zmniejszyć zużycie wody i energii, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Zrozum znaczenie wyboru produktów od renomowanych producentów.
Praktyczne aspekty wyboru mebli do małej jadalni
/
Praktyczne aspekty wyboru mebli do małej jadalni
Małe może być piękne! Oto garść naszych porad, na co zwracać uwagę podczas dobierania mebli do aranżacji jadalni o małym metrażu.