Auta elektryczne – co przemawia na ich korzyść?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz częściej w mediach, ale także i przemyśle pojawia się hasło „Zero Emisyjność”. Odnosi się do tego, aby produkowane wyposażenie, samochody, czy wykorzystywane źródła energii, nie generowały dodatkowego zanieczyszczenia, emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. Jednym z takich rozwiązań są auta elektryczne. Co przemawia na ich korzyść?

Czym właściwie są auta elektryczne?

Na początku odpowiedzmy sobie na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie. Czym właściwie są auta elektryczne? To pojazdy, które są zasilane energią elektryczną. W przeciwieństwie do tradycyjnych aut, gdzie jednostki napędowe działają za sprawą benzyny, czy oleju napędowego, gazu lub wodoru. Zamiast motoru spalinowego, ekologiczne auta są wyposażone w silnik elektryczny, który pobiera energię z baterii umieszczonej w pojeździe.

Jak działa auto elektryczne?

W autach tego typu bateria przekazuje energię elektryczną do silnika, który przekształca ją w ruch. Dzięki temu, że silnik elektryczny nie ma elementów tłokowych, które obracają się z dużą prędkością, tak jak w silnikach spalinowych, motor jest cichszy i bardziej wydajny. Ze względu na to, że nie dochodzi do procesu spalania, motor nie emituje też szkodliwych substancji.

Poruszając temat aut elektrycznych, nie można nie wspomnieć o tym, że mają jednak kilka wad. Mogą one wkrótce całkowicie zniknąć ze względu na dynamiczny rozwój infrastruktury i dopasowywanie jej do aktualnych potrzeb. 

Jedną z głównych wad jest zasięg, ponieważ baterie mają ograniczoną pojemność i muszą być regularnie ładowane. Ponadto, niektórzy kierowcy mogą mieć wątpliwości dotyczące dostępności stacji ładowania baterii w ich okolicy. Są to największe wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się producenci w nadchodzących dekadach.

Zalety aut elektrycznych. Co powoduje, że warto zastanowić się nad zakupem?

Auta elektryczne są coraz bardziej popularne. Dzieje się to ze względu na profil, który jest bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami z silnikami spalinowymi. 

Oprócz tego auta elektryczne są również tańsze w utrzymaniu i mniej kosztowne w eksploatacji. To dlatego, że koszt ładowania baterii jest znacznie niższy niż cena, którą trzeba zapłacić za tankowanie paliwa. Dodatkowo wiele państw i regionów oferuje ulgi podatkowe i inne zachęty finansowe, aby skłonić kierowców do zakupu aut elektrycznych.

Czy auta elektryczne to jedyna „zielona” technologia”?

Auta elektryczne nie są jedynym „zielonym” rozwiązaniem, z którego można skorzystać, żeby jednocześnie zaoszczędzić pieniądze i przyczynić się do ochrony środowiska. Innym jest, na przykład fotowoltaika. 

To technologia, która umożliwia przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. System używa do tego modułów fotowoltaicznych, składających się z ogniw wykonanych z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem lub arsenek galu.

Warto też wiedzieć, że fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska. Dzieje się tak, bo nie wytwarza emisji gazów cieplarnianych i nie transferuje szkodliwych substancji do atmosfery. Fotowoltaika jest też alternatywnym sposobem produkcji energii, który może pomóc w zredukowaniu uzależnienia od paliw kopalnych. Chcąc skorzystać z ekologicznych rozwiązań, warto odwiedzić https://columbusenergy.pl/

Fot.: Ernest Ojeh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pozycjonowanie PrestaShop – samodzielnie czy z agencją?
/
Pozycjonowanie PrestaShop – samodzielnie czy z agencją?
Prowadzisz sklep internetowy na platformie PrestaShop i chcesz poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania? Jednym słusznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w pozycjonowanie, dzięki któremu masz szansę nie tylko trafić na pierwszą stronę rankingu Google, ale także zwiększyć sprzedaż, budować świadomość swojej marki, a także zmniejszyć współczynnik odrzuceń.
Jak wpływa dieta BARF na zdrowie i kondycję Twojego psa?
/
Jak wpływa dieta BARF na zdrowie i kondycję Twojego psa?
Podpowiadamy, jak skomponować dietę BARF dla psa, aby poprawić jego kondycję i zapewnić zdrowe życie. Dowiedz się więcej o korzyściach i zasadach diety naturalnej dla czworonogów.
<strong>Data ważności wina</strong>. Sprawdź jak ją odczytać!
/
Data ważności wina. Sprawdź jak ją odczytać!
Uwielbiasz smak wina i nie wyobrażasz sobie bez niego ważnych momentów w życiu czy spotkań w gronie rodziny i przyjaciół? Masz w swojej piwniczce kilku lub kilkunastoletnie wino, ale nie wiesz, czy nadal nadaje się do spożycia? Podpowiadamy!