Weekend w perełce renesansu. Zamość – ratusz i twierdza

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd w Polsce? Wybierz się do Zamościa. To miasto ma swój urok i warto się o tym przekonać, zarówno podczas rodzinnej wyprawy, jak i romantycznego wypadu we dwoje!

Zamość – historia miasta

Historia Zamościa zdecydowanie jest interesująca! Został on założony w 1580 r. przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który uczynił je stolicą Ordynacji Zamojskiej. Przyświecała mu wizja oświeceniowego miasta idealnego. Zamość był projektowany przez sprowadzonego z Italii Bernardo Morando. 

Główny rozwój Zamościa miał miejsce w XVII wieku, gdy osiedliło się tam mnóstwo osób różnych narodowości. Jan Zamoyski osobiście wkładał mnóstwo zaangażowania i środków w rozwój swojej renesansowej perełki. Niektóre z budowli można podziwiać do dziś. Trzeba jednak zaznaczyć, że historia Zamościa obfituje nie tylko w pomyślne zdarzenia. Miasto przetrwało chociażby atak Kozaków czy Szwedów. Mało tego, Zamość został zbombardowany podczas II wojny światowej.

Zamość dziś

Aktualnie w Zamościu mieszka na stałe ponad 60. tys osób. Choć nie jest bardzo popularny turystycznie, a szkoda! Zdecydowanie warto tam zajrzeć aby przekonać się, że w dzisiejszym mieście widać zamysł jego założyciela. To wyjątkowe miasto, którego szczegółowe zwiedzanie może zająć nawet kilka dni. Naszym zdaniem Zamość zdecydowanie jest idealną opcją na weekend. Sprawdź, co warto tam zobaczyć!

Stare Miasto w Zamościu

Od czego zacząć zwiedzanie Zamościa? Oczywiście od starego rynku o idealnych harmonijnych wymiarach 100 na 100 metrów. To właśnie tam, na środku, wznosi się ratusz z potężną wieżą zegarową. Zdecydowanie warto to zobaczyć i zwrócić uwagę na piękne wachlarzowe schody.

Co ciekawe, w sezonie letnim o godz. 12.00 odgrywany jest zamojski hejnał. Aktualnie w ratuszu mieści się siedziba urzędu miejskiego, a także Straży Miejskiej i Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Będąc w Zamościu, zdecydowanie nie można odpuścić sobie ratusza, ponieważ uchodzi on za symbol miasta. 

Twierdza Zamość

Kolejnym punktem obowiązkowym jest oczywiście Twierdza Zamość. Jest to niezwykły na skalę naszego kraju zespół fortyfikacji. Ten innowacyjny jak na swoje czasy system umocnień miał strzec renesansowej perły. Co istotne, w 2015 zakończyła się rewitalizacja obiektu, a więc tym bardziej warto go zobaczyć. Turyści bardzo chętnie tam zaglądają, dlatego, jeżeli wybierasz się do Zamościa, nie możesz ominąć tego miejsca!

Co jeszcze zwiedzić w Zamościu?

Zamość to miasto zdecydowanie wyjątkowe, które spodoba się zarówno rodzinom z dziećmi, jak i parom, które chciałyby wybrać się tam na romantyczny wypad we dwoje. Renesansowa perła Jana Zamoyskiego cieszy oczy zwiedzających! Magii Zamościa wręcz nie da się nie poczuć. Wśród kolejnych atrakcji, które warto zobaczyć, są m.in. Rotunda Zamojska, most zakochanych czy Zamojska Kolegiata. Życzymy miłego zwiedzania!

Zdj. główne: Kamil Kwolek/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie wyposażenie powinno być w placówce edukacyjnej?
/
Jakie wyposażenie powinno być w placówce edukacyjnej?
Priorytetem każdej placówki edukacyjnej powinno być zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju wszystkim uczęszczającym do niej osobom.
Twój własny bar w domu: Twórz wyjątkową przestrzeń do spotkań
/
Twój własny bar w domu: Twórz wyjątkową przestrzeń do spotkań
Stwórz wyjątkowy bar w swoim domu dzięki hokerom tapicerowanym - połączenie stylu i funkcjonalności!
Mistrz pop-artu. <strong>Andy Warhol</strong>
/
Mistrz pop-artu. Andy Warhol
Od reklamy butów do portretu Jaqueline Kennedy. Jak król pop-artu doszedł do charakterystycznego kontrastowego stylu, którym od dekad inspiruje się cały świat? Poznaj drogę na szczyt Andy’ego Warhola.