Rzemiosło artystyczne podbija rynek sztuki!

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rzemiosło artystyczne w ostatnich miesiącach cieszy się wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem. Mimo trwającej pandemii chcemy otaczać się pięknem, inwestując w prace różnych artystów.

Co to jest rzemiosło artystyczne? Kilka słów o sztuce użytkowej

Rzemiosło artystyczne to dziedzina sztuki, której celem jest wytwarzanie przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych – o wysokich walorach estetycznych. Artyści trudniący się tym fachem mogą tworzyć m.in. zachwycające meble (np. szafy, komody, kredensy, stoły, krzesła), wyroby ceramiczne, biżuterię, kryształy, lustra, czy tkaniny ubraniowe. Czy pandemia koronawirusa odbiła się na kondycji rzemiosła artystycznego? Wprost przeciwnie, rynek sztuki dawno nie miał się tak dobrze, jak teraz. 

Dlaczego chętnie inwestujemy w sztukę?

Sztuka to wyjątkowo atrakcyjna inwestycja pod wieloma względami. Otrzymujemy niepowtarzalny przedmiot, którym możemy się cieszyć i wykorzystać do wystroju prywatnej przestrzeni, przekazać w prezencie kolejnym pokoleniom lub traktować jako długoterminową lokatę kapitału.

W przeciwieństwie do akcji, dzieła sztuki mają własną wartość artystyczną, są unikatowe – ich potencjalny wzrost jest znacznie większy niż w przypadku nieruchomości czy innych aktywów, czego doskonałym przykładem jest błyskawiczny wzrost cen w czasie pandemii – dzieła sztuki sukcesywnie drożeją i stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych inwestycji, takich jak lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Co ciekawe średnioroczna stopa zwrotu dla złota w ostatnim ćwierćwieczu wyniosła 6,5%, a dla sztuki współczesnej dwukrotność tej liczby, bo aż 13,6%! 

Rynek sztuki ma się dobrze mimo pandemii – coraz więcej inwestycji w sztukę

W 2020 roku w stosunku do 2019 roku niemal 5-krotnie wzrosła liczba zakupów dzieł sztuki na aukcjach internetowych. Pojawiło się wielu młodych, energicznych inwestorów do 40. roku życia, którzy w czasach kryzysu postanowili lokować swoje środki finansowe właśnie w sztukę. W ubiegłym roku obroty na polskim rynku sztuki wyniosły aż 380 mln złotych, to o 29% więcej w stosunku do 2019 roku. 

Jeśli chodzi o rekordowe ceny w czasach pandemii – najwięcej, bo aż 7,3 mln złotych  zapłacono za obraz „M22” cenionego artysty Wojciecha Fangora. Na podium najdroższych dzieł znalazły się też obraz Jana Matejki „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” za 6,9 mln złotych oraz obraz Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta”, którego finalna cena wyniosła 4,4 mln złotych.

Chętnie kupowane są nie tylko obrazy przedstawicieli sztuki współczesnej i  tzw. „klasyki”, ale też rzemiosło artystyczne – szczególnie antyczne meble oraz biżuteria. 

Sukces sprzedażowy polskiego wzornictwa XX wieku

Dużym zaskoczeniem jest nagły wzrost cen mebli z lat 50. i 60. Dziś kwoty te są konkurencyjne nawet w stosunku do cen antyków. Coraz częściej organizowane są specjalne aukcje tematyczne dla koneserów mebli z tego okresu, w których sprzedawane są wyłącznie tego typu przedmioty. 

Jak widać rynek sztuki jest niezwykle odporny na pandemiczne zawirowania i wbrew początkowym obawom wielu osób z branży radzi sobie zaskakująco dobrze. Zarówno na polskim, jak i światowym rynku aukcyjnym w 2020 roku odnotowano kolejne rekordy sprzedaży, co pozwala optymistycznie myśleć o przyszłości. Jak podkreślają eksperci, rosnąca popularność rynku sztuki daje gwarancję zysku. Możliwość zakupu większości dzieł online zwiększyła ich dostępność dla nowych inwestorów z całego świata.

Zdj. główne: emarts emarts/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co oferuje nowoczesne budownictwo?
/
Co oferuje nowoczesne budownictwo?
Na nowoczesne budownictwo składa się technologia oraz niezastąpione tworzywa. O czym mowa? Sprawdź już teraz!
<strong>Chorwackie wina</strong> na uroczystości zaprzysiężenia Joe Biden’a
/
Chorwackie wina na uroczystości zaprzysiężenia Joe Biden’a
Zaprzysiężenie Joe Bidena zapadnie całemu światu w pamięć za sprawą fali memów z Berniem Sandersem. Goście obecni na uroczystości mają jednak inne powody, by zapamiętać pierwsze przyjęcie u nowego prezydenta. Zobacz jakimi chorwackimi winami Joe Biden ugościł przybyłych na jego zaprzysiężenie.
Kilka rzeczy, których nie powinno zabraknąć na tarasie
/
Kilka rzeczy, których nie powinno zabraknąć na tarasie
Aby taras był wspaniałym miejscem, którego nie będziesz chciał opuszczać, musisz go przystosować do swoich upodobań i oczekiwań. Pomocne będą w tym rozmaite artykuły, które warto wykorzystać podczas realizowania swojej aranżacji.