Aksamit to materiał wyjątkowy. Nadaje wnętrzu lekkości, elegancji i z pewnością również odrobinę ekskluzywności. Zobacz, z czym warto połączyć aksamit we wnętrzu, by wydobyć i podkreślić jego niezaprzeczalne piękno i delikatność!
Aksamit potocznie nazywany jest pluszem lub welurem. Generalnie jest powszechnie kojarzony z luksusem. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej niepowtarzalnej delikatności i oryginalności. W związku z powrotem trendów z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku aksamit ponownie wkrada się w łaski projektantów i staje się bardzo popularny w wielu wnętrzach.
Aksamit to stosunkowo gruba i wytrzymała tkanina. Jego grubość wynosi mniej więcej 3 milimetry. Cechą charakterystyczną aksamitu jest to, że odbija światło, więc wytwarza się na nim piękny, naturalny połysk. Aksamit powstaje z przeplecionych nitek podłoża – wątku i osnowy. Są one w charakterystyczny sposób wprowadzone między siebie. Pętelki tworzone są z bawełnianych i na przykład jedwabnych nitek z domieszką wełny. Właśnie przez proces powstawania ta tkanina wyróżnia się na tle pozostałych.
Istnieje kilka rodzajów aksamitu. Można łatwo je wyodrębnić na podstawie runa, czyli nitek, z których powstał. Wyróżniamy tradycyjnie produkowany aksamit, którego podstawowym budulcem są nitki bawełny lub jedwabiu.
Dziś producenci często decydują się na komponowanie aksamitu z tworzyw sztucznych. Dzięki temu uzyskują oni elastyczne tkaniny. Do tego rodzaju aksamitu z pewnością należy aksamit poliestrowy czy ten ze streczem, który na szeroką skalę stosowany jest jako materiał do szycia ubrań.
Dziś trendy wnętrzarskie bardzo często oferują aranżacje przestrzeni z wykorzystaniem aksamitu w różny sposób. Jednym z najprostszych sposobów na to, by ten materiał stał się motywem przewodnim danego pomieszczenia, jest założenie zasłon lub dodatków, które są aksamitne. Z pewnością taki zabieg sprawi, że dana przestrzeń stanie się elegancka i estetyczna.
W sklepach z internetowych i stacjonarnych z dekoracjami dla domu z łatwością znajdziemy dziś na przykład piękne aksamitne poszewki na poduszki, kotary, koce, narzuty czy zasłony wykonane z tej tkaniny.
Oprócz dodatków w tym stylu, jeśli jesteśmy w fazie remontu i dopiero dokonujemy zakupu mebli do naszego salonu lub sypialni, warto pomyśleć o meblach, które obite są aksamitem. Wiele mebli tapicerowanych dziś jest właśnie z wykorzystaniem tego materiału.
Urocze fotele, sofy, szezlongi czy też całe komplety wypoczynkowe wykonane z aksamitu z dodatkiem drewnianych elementów wyglądają na cenne. Takie meble sprawiają jednak, że przestrzeń staje się odrobinę przesycona, więc warto zastanowić się nad jej stonowaniem poprzez na przykład białe, spokojne ściany czy inne meble w bardzo spokojnych, niewyróżniających się kolorach.
Wprowadzenie aksamitu do naszego wnętrza jest zabiegiem nieskomplikowanym. Warto jednak przy realizacji tego pomysłu uwzględnić to, jaki kolor aksamitu chcemy wybrać i czy na pewno nie przesadzimy z jego ilością w całej przestrzeni. Absolutnie wszystko jest kwestią gustu, ale wielu aranżacjom wystarczy zaledwie delikatny motyw z odrobiną aksamitu lub jeden konkretny akcent, by stała się ona piękna, elegancka i po brzegi wypełniona luksusem.
Zdj. główne: Susan Wilkinson/unsplash.com