Królowa Art DécoTamara Łempicka

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tak naprawdę nazywała się Maria Gurwik – Górska. Niekwestionowana królowa stylu art déco w malarstwie. Dziś obrazy Tamary Łempickiej warte są miliony. Zachwycają zarówno koneserów sztuki, jak i amatorów malarstwa. Znajduje się na trzecim miejscu wśród najbardziej cenionych artystek. Jej obrazy w swoich prywatnych kolekcjach posiadają między innymi: Madonna, Jack Nicholson i Barbra Streisand.

Tamara Łempicka
Photo by Bettmann Archive/ Bettmann/Getty Images

Wolna i niezależna twórczość Tamary

Wiele lat temu, w wytwornym dworku w Petersburgu pewien rosyjski malarz namalował portret 12-letniej dziewczynki, Tamary. Dziewczynce obraz się nie spodobał i stwierdziła, że sama namalowałaby o wiele lepiej. Tak rozpoczyna się historia tworzenia niezwykłych dzieł niepokornej duszy –  Tamary Łempickiej. Artystka uwielbiała bywać na salonach, świetnie się czuła w towarzystwie światowych elit. Od najmłodszych lat rozumiała, że oprócz ciężkiej pracy liczą się także koneksje. Brała z życia tyle, ile się da, jak sama mawiała: Robię, co chcę i nienawidzę robić tego, co muszę. Moje życie nigdy nie było konwencjonalne.

Po emigracji z Petersburga to właśnie Paryż okazał się miejscem, które ukształtował styl twórczości utalentowanej Tamary. To tu osiągnęła zawrotny sukces. Tworzyła obrazy dla paryskiej arystokracji i bankierów. Pozowały dla niej gwiazdy filmu i największe skandalistki czego efektem jest jej dzieło “Piękna Rafaela”. Tamara tworzyła autoportrety nie tylko na zamówienie, ale także chętnie malowała swoją córkę Kizette.

Epoka Art Déco 

O jej dziełach i o niej samej mówiono, że jest nienasycona, teatralna, elegancka, bystra i utalentowana. Do jej najpopularniejszych dzieł należą: autoportret “Tamara w Zielonym Bugatti” oraz obraz “Adam i Ewa”, który jest jednocześnie najsłynniejszym dziełem epoki art déco. Prace Łempickiej sprawiły, że artystka była postrzegana jako symbol współczesnej kobiety silnej i niezależnej feministki, która potrafi wydobywać piękno i nadawać mu niezwykłą formę.

W Polsce obrazy Łempickiej były wystawiane bardzo rzadko. Obecnie kilkanaście jej obrazów, można oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. 

Artystka genialna

Po wybuchu drugiej wojny światowej, Tamara Łempicka wyjechała z mężem i córką do Kaliforni. Kiedy jej charakterystyczny styl wychodził z mody a jej wystawy zaczynały zbierać niezbyt pochlebne recenzje, malarka zagroziła, że już więcej niczego nie namaluje. Zmarła w Meksyku w wieku 82 lat, mając przy sobie córkę. Jej prochy rozsypano nad wulkanem Popocatépetl co doskonale pasowało do jej wybuchowego temperamentu.

wystawa Tamary Łempickiej we Włoszech
Photo by Elena Aquila/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

Art déco w dzisiejszej architekturze

Obrazy Tamary Łempickiej są dziś warte miliony a architekci wnętrz na całym świecie nadal chętnie inspirują się jej stylem. Tworzą meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, nacechowane symbolami twórczości tej niezwykłej malarki. Czerpiąc wzorce z klasycznych stylów, zgodnie z założeniami art déco, meble projektowane są z niezwykłą dokładnością i wykonane perfekcyjnie a materiały, z których są tworzone, muszą być unikatowe i najwyższej jakości. Zaliczyć do nich możemy: heban, brąz i kość słoniową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ekologiczne oczyszczalnie ścieków przyczyniają się do poprawy jakości gleby i wód?
/
Jak ekologiczne oczyszczalnie ścieków przyczyniają się do poprawy jakości gleby i wód?
Odkryj, jak ekologiczne oczyszczalnie ścieków sprzyjają poprawie jakości gleby i zasobów wodnych. Poruszamy tematy związane z recyklingiem wody, zasobami naturalnymi i ochroną środowiska.
<strong>Piękny taras</strong> w 5 krokach
/
Piękny taras w 5 krokach
Chcesz mieć piękny taras? Przeczytaj, jak go zrobić w 5 krokach.
<strong>Kwiaty w pudełku</strong>. Jak o nie dbać?
/
Kwiaty w pudełku. Jak o nie dbać?
Dostałaś w prezencie kwiaty w pudełku i chcesz cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Sprawdź z nami, jak je pielęgnować!