Obrazy do salonu. Jak dobrać je ze smakiem?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obrazy od wielu lat dekorują nasze wnętrza. Sprawiają one, że każda aranżacja staje się wyjątkowa, klimatyczna i całkowicie niepowtarzalna. 

Wybierając obraz idealny dla naszej przestrzeni warto mieć na uwadze kilka czynników. Wbrew pozorom wybór nie jest tak prosty, jak wielu się wydaje!

Miejsce, w którym powiesimy obraz, jest bardzo ważne

Pierwszą i dla wielu oczywistą rzeczą, którą należy uwzględnić, decydując się na zakup obrazu do pokoju, jest konkretne miejsce, w którym chcemy go umieścić. Jest to bardzo ważny czynnik, gdyż jeśli w naszym salonie mamy naprawde niewiele innych dodatków, a przestrzeń sprawia wrażenie odrobinę pustej, możemy pozwolić sobie na obrazy większe i bardziej ekstrawaganckie. 

Znaczenie ma też konkretny punkt, przedmiot czy ściana, na której chcemy zawiesić wybrany przez nas obraz. Z pewnością w salonie sprawdzą się najlepiej lokalizacje takie jak: bezpośrednio nad sofą czy też komodą lub stołem, o ile oczywiście jest taka możliwość.

Warto mieć na uwadze jednak, że nie powinniśmy na siłę umieszczać obrazów w każdej przestrzeni, która wydaje się nam pusta. Jeden duży, bogato zdobiony obraz da przestrzeni więcej, niż kilka mniejszych, niewspółgrających ze sobą.

Rozmiar obrazu

Po podjęciu decyzji o zakupie obrazu, który będzie wisiał w konkretnym miejscu, warto zastanowić się nad tym, jaki powinien być jego rozmiar. Wymiary dzieła sztuki powinny być uzależnione od przestrzeni, którą będzie zdobiło. 

Nie warto jednak dostosowywać rozmiaru w taki sposób, by na przykład idealnie przykrył całą ścianę. Przesyt może wywołać poczucie chaosu i niedopasowania. Tym bardziej, że obraz jest częścią całej aranżacji, dodatkiem, a nie jej całością. 

Wiele osób decyduje się na rozwiązanie w postaci zakupu kilku mniejszych, koniecznie tworzących jedną, spójną kompozycję obrazów. Dzięki temu, że są one małe i często również delikatne – dają wrażenie lekkości i wyjątkowej elegancji.

Rama obrazu

Ten wybór powinien być dokonany na podstawie analizy motywów pozostałych przedmiotów i mebli znajdujących się w salonie. Możliwości jest wiele. Można wybrać naturalne drewno, metal lub nawet stal.

Rama to wykończenie każdego obrazu. Stanowi jego uzupełnienie, a nie całość. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jej kształt, kolor i materiał, gdyż z pewnością cały obraz będzie lepiej pasował do wnętrza, gdy będzie wykazywał jakieś cechy wspólne z ogólną jego aranżacją. W tej kwestii warto kierować się rozsądkiem i dokładną analizą tego, co najlepiej będzie pasowało do klimatu całego pomieszczenia. 

To, co znajduje się na obrazie, jest najważniejsze!

Wszystkie powyższe kwestie przy wyborze obrazu do naszego salonu są bardzo ważne, gdyż wpływają na jego wkomponowanie się w przestrzeń. Nic jednak nie psuje efektu dekoracyjnego tak bardzo, jak źle dobrany widok lub scena, czyli po prostu kiepski obraz. Odbiór dzieła jest jednak zawsze subiektywnym odczuciem. 

Mimo wszystko warto uwzględnić takie podstawowe zasady jak to, że w minimalistycznych salonach z pewnością świetnie sprawdzi się na przykład obraz z panoramą lub architekturą miast. Salony w stylu śródziemnomorskim świetnie dopełnią obrazy o tematyce wakacyjnej – morze lub pejzaże będą wyglądały w tego rodzaju przestrzeniach fantastycznie. 

Zaufajmy swojej intuicji i postarajmy się kolorystycznie i tematycznie dopasować obrazy do wnętrz.

Zdj. główne: Rachel Claire/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Garnitury damskie – na jaką okazję założyć?
/
Garnitury damskie – na jaką okazję założyć?
Dawniej tylko mężczyźni nosili garnitury, ale od lat 20 dwudziestego wieku, kobiety także decydują się na ich noszenie.
Ogród marzeń – jak go urządzić?
/
Ogród marzeń – jak go urządzić?
Ogród to magiczne miejsce, ale żeby wydobyć jego walory, należy dobrze przemyśleć aranżację. Stwórz wymarzoną strefę relaksu, zadbaj o miejsce spotkań towarzyskich i ciesz się detalami, które uzupełnią Twoja wizję!
Luksusowe <strong>podłogi z kamienia</strong>
/
Luksusowe podłogi z kamienia
Kamienne posadzki, czyli idealna podłoga do surowych, eleganckich i luksusowych wnętrz. Sprawdź, jakie są zalety takiego rozwiązania i z czym łączyć kamień w aranżacjach.