Płytki strukturalne. Gdzie się sprawdzą?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Płytki ceramiczne o nietypowej strukturze stają się coraz popularniejszym wyborem przy wykańczaniu domu. To świetna dekoracja dla osób, które lubią nietypowe rozwiązania.

Czym się charakteryzują?

Płytki strukturalne są tak wyjątkowe dzięki temu, że ich powierzchnia zdobiona jest nietypowymi wgłębieniami. Kafelki te są prasowane w specjalnych formach, które nadają im różnego rodzaju faliste wzory z wzniesieniami. Ze względu na swoją fakturę, płytki strukturalne z reguły najczęściej wykładane są na ścianach. Wiele osób decyduje się na wykończenie nimi kabiny prysznicowej. 

W niektórych przypadkach sprawdzą się także jako kafelki podłogowe. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie każdemu będzie odpowiadać ich tekstura. Świetnie sprawdzą się natomiast jako funkcjonalny element basenu z uwagi na charakterystyczną chropowatość. Jeśli chodzi zaś o materiał, z jakiego są wykonane, zwykle jest to ceramika lub porcelana. Przyjmuje się, że te drugie są trwalsze i odporniejsze na zarysowania oraz uszkodzenia.

Jak wkomponować płytki strukturalne?

Płytki strukturalne same w sobie są już wyjątkowym wystrojem wnętrza. Przyciągają wzrok i od razu stają się ważnym punktem wykończonego pomieszczenia. Należy tym samym uważnie je komponować. Trzeba mieć na uwadze, że łatwo jest przeładować nimi wnętrze. Musisz kłaść je z wyczuciem, gdyż w innym wypadku najpewniej uzyskasz odwrotny do zamierzonego efekt – pomieszczenie stanie się wizualne ciasne, a przebywające w nim osoby będą czuły się przebodźcowane. Weź pod uwagę, że w mniejszych łazienkach lepiej jest sięgać po kafelki w jasnych kolorach. Dobrym pomysłem jest też chociażby połączenie płytek strukturalnych z ich gładkimi odpowiednikami w podobnym kolorze.

Świetnie sprawdzą się w kuchni lub łazience urządzonej w nowoczesnym stylu. Płytki strukturalne mogą być dobrym dopełnieniem prostych, minimalistycznych kompozycji. Jako że są to kafelki stosunkowo trudne do zaaranżowania, przed ich położeniem warto jest skorzystać z aplikacji wizualizującej. Dzięki niej dowiesz się, czy zaplanowana przez Ciebie kompozycja wygląda w praktyce tak, jak to zostało zaplanowane.

O czym pamiętać przy wykładaniu i konserwacji?

Pielęgnacja płytek strukturalnych jest podobna do tej wykonywanej w przypadku typowych kafelków ceramicznych i porcelanowych. Zauważ przy tym, że ich nietypowa tekstura pełna zagłębień będzie trudna do dokładnego wyczyszczenia. Nie zawsze sprawdzą się więc one w kuchni – szczególnie w okolicy kuchenki.

W kwestii wykładania należy wspomnieć, że niektóre płytki wykonane z mikroporowatej porcelany oraz naturalnego kamienia wymagają dodatkowego uszczelnienia po wyłożeniu. Większość z nich nie potrzebuje jednak tego rodzaju zabiegów. Zawsze miej na uwadze zalecenia producentów co do montażu – dzięki temu oszczędzisz sobie wiele nerwów, a Twoje płytki będą cieszyły oko przez długie lata.

Zdj. główne: Martin Woortman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawić, by hortensja bukietowa pięknie się prezentowała?
/
Jak sprawić, by hortensja bukietowa pięknie się prezentowała?
Hortensje bukietowe to zachwycające swoją urodą krzewy, które w pielęgnacji są znacznie łatwiejsze niż hortensje ogrodowe. Podpowiadamy, jak prawidłowa pielęgnacja hortensji bukietowej pomoże osiągnąć pięknie prezentujące się krzewy i kwiaty.
<strong>Złote baterie</strong> łazienkowe. Hit czy kicz?
/
Złote baterie łazienkowe. Hit czy kicz?
Szukasz pomysłu i inspiracji na nowoczesną łazienkę? Może przypadnie Ci do gustu złota armatura. Sprawdź, z jakimi elementami najlepiej ją połączyć.
A może <strong>golf? Każdy</strong> może się tego nauczyć
/
A może golf? Każdy może się tego nauczyć
A może golf? Czy to trudna gra? Zobacz dla kogo jest to dyscyplina idealna!