Czerwone usta Bocca — sofa, która stała się surrealistyczną ikoną designu

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Usta. Jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Przyciągają wzrok, kuszą, podniecają. Nic więc dziwnego, że to właśnie one stały się elementem inspirującym jeden z ikonicznych elementów surrealistycznego designu, a mowa to oczywiście o sofie — czerwone usta Bocca.

Długa historia

Protoplastą pomysłu sofy i osobą, która odkryła designerski potencjał ust był Salvador Dali oraz inni przedstawiciele surrealizmu. Prawdopodobnie, gdyby nie ich zaangażowanie i zachwyt, mebel w kształcie ust, który znamy i który na stałe wpisał się do pop kultury, stworzony przez Franco Audrito z nowojorskiego Studia 65 w 1972 roku nigdy by nie powstał. Salvadora zainspirowały ponętne usta hollywoodzkiej aktorki Mae West, znanej między innymi z „She Done Him Wrong” czy „I’m No Angel”. Na początku powstał portret, a następnie prototyp mebla. Kolejną aktorką, która zdecydowanie miała wpływ na sofę Bocca była Marylin Monroe.

Sofa Bocca produkowana jest od 1972 roku przez firmę Gufram, a jej koszt to ok. 8 tysięcy dolarów. Jest ozdobą wnętrza Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy foyer hotelu Sanderson w Londynie. To niezaprzeczalny symbol sztuki współczesnej i nowoczesnego wzornictwa. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
<strong>Lampy</strong> inspirowane zwierzętami
/
Lampy inspirowane zwierzętami
Lubisz zwierzęta, ale nie masz czasu na psa? Nic straconego możesz mieć nawet dinozaura, wystarczy, że wybierzesz unikatową lampę do swojego wnętrza!
Nowy <strong>mural w Poznaniu</strong>. Prezent z okazji <em>Dnia Dziecka</em>
/
Nowy mural w Poznaniu. Prezent z okazji Dnia Dziecka
Miasto Poznań bogate jest w efektowne murale. Do ich grona dołączył kolejny, stworzony we współpracy z dziećmi — dla dzieci.
Jak ciekawie spędzić wakacje <strong>w mieście</strong>?
/
Jak ciekawie spędzić wakacje w mieście?
Wakacje w mieście wcale nie muszą oznaczać nudy! Podrzucamy garść pomysłów, jak ciekawie spędzić letnie dni.