Salon z kominkiem – jak uniknąć bałaganu?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Salon z przyjemnym, najlepiej dużym kominkiem brzmi jak marzenie. Jeśli chcesz zainstalować go w swoim domu, warto wiedzieć, co należy zrobić, aby odpowiednio rozplanować tę przestrzeń. Drewno i popiół, który znajdują się w kominku, sprawiają że w pokoju dziennym może pojawić się masa brudu i bałaganu. Jak zatem stworzyć uporządkowane miejsce, które jednocześnie znakomicie spełni swoją funkcję?

Kominek w salonie, czyli wymarzona przestrzeń na chłodne wieczory

Wyobraź sobie przytulne wnętrze, w którym przyjemnie pali się kominek, dając ciepło i niezwykłą atmosferę. Wszyscy domownicy absolutnie pokochają to miejsce, zwłaszcza jeśli będzie w nim panował ład i porządek. Warto zatem zadbać o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów. W okolicy kominka powinna znaleźć się przede wszystkim funkcjonalna i odpowiednio duża szufelka na popiół. Dzięki temu można wygodnie wybrać to, co może roznieść się po pokoju. Warto robić to jak najczęściej, aby uniknąć bałaganu. 

Do tego możesz zaopatrzyć się w duży zamykany kosz, który warto ustawić w okolicy kominka. Pamiętaj, jednak aby nie umieszczać w nim gorących przedmiotów oraz regularnie go czyścić. Do tego niezbędny będzie pogrzebacz, którym można wygodnie przesuwać niedopalone drewienka, aby cały czas podsycać płomień. To jednak nie koniec. Bardzo dobrze sprawdzają się kominki, które mają zamykane drzwiczki. Dzięki temu ciepło przyjemnie rozchodzi się po pokoju, a popiół nie wypada na podłogę. Bardzo przyda się także szufelka i mała szczotka, którą można zamieść pył, który znajduje się na podłodze. Warto, aby były to osobne rzeczy, które będą wykorzystywane tylko w tym celu. Dzięki temu podczas zamiatania podłogi w innym pomieszczeniu nie rozniesiemy popiołu na podłodze np. w kuchni czy łazience. 

Teraz najważniejszy element, czyli przechowywanie drewna. Większą ilość pociętych fragmentów warto trzymać w suchym miejscu np. w piwnicy czy w garażu. W okolicy kominka najlepiej ustawić specjalny metalowy stojak, na którym można ułożyć drewno równo jedno na drugim i korzystać z niego w razie potrzeby. Takie ustawienie z pewnością pozwoli Ci zachować ład i porządek w pokoju z kominkiem.

Gdzie umieścić kominek?

Warto także pamiętać o odpowiednim ustawieniu kominka, tak aby sprawiał, że w całym pokoju zapanuje przyjemna atmosfera, a do tego będzie odpowiednio ciepło. Najlepiej sprawdzi się ustawienie go w centralnym punkcie pokoju blisko kanapy i wygodnego fotela. Wówczas wszyscy będą mogli z niego korzystać podczas oglądania telewizji czy grania w planszówki. Warto wspomnieć, że kominek może oddawać ciepło także do pokoi, które znajdują się na wyższym piętrze. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu, zwłaszcza, jeśli samodzielnie pozyskujesz drewno. 

Należy mieć jednak na uwadze, że do palenia można używać tylko suchego drewna, które nie było lakierowane ani impregnowane. Zatem zepsute meble czy inne przedmioty nie wchodzą w grę. Lakier poddawany obróbce termicznej jest wysoce toksyczny i bardzo zanieczyszcza środowisko.

Zdj. główne: Hayden Scott/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
<strong>Mieszkanie za odstępne</strong> – jak kupić i ubezpieczyć?
/
Mieszkanie za odstępne – jak kupić i ubezpieczyć?
Rynek wynajmu mieszkań jest bogaty w oferty, które uwzględniają podpisanie umowy i wnoszenie opłat za czynsz, rachunki oraz kwotę najmu uiszczane co miesiąc na rzecz właściciela nieruchomości.
<strong>Łóżka kontynentalne<strong> – wady i zalety
/
Łóżka kontynentalne – wady i zalety
Hotelowy luksus już dziś możesz przenieść do swojej sypialni przy pomocy łóżka kontynentalnego. Sprawdź, co to jest
Toaletka w sypialni. Porady i inspiracje
/
Toaletka w sypialni. Porady i inspiracje
Panie, które mają toaletki w swoich mieszkaniach, przyznają, że nie wyobrażają sobie bez nich życia. Jak ustawić toaletkę w sypialni, by pięknie się prezentowała i była funkcjonalna?