Czym pielęgnować skórzane meble?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skórzane meble od lat cieszą się ogromną popularnością. Są eleganckie i luksusowe. By jednak długo zachwycały swoim pięknem, muszą być odpowiednio pielęgnowane. 

Skórzane meble są synonimem luksusu, klasy i elegancji. Są dość cenne, komplet wypoczynkowy może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym bardziej należy o nie dbać, bo nieodpowiednia pielęgnacja może je łatwo zniszczyć.

Czyszczenie mebli ze skóry – domowe sposoby

Bardzo ważne jest, by raz w tygodniu dokładnie odkurzyć skórzane obicia. Do usuwania lekkich zabrudzeń warto używać wody i mydła. Mokra ścierka musi być dobrze wyciśnięta, ponieważ duża ilość wody nie jest wskazana. Nie wolno też mocno trzeć obić, ponieważ powierzchnia może się uszkodzić. 

Można też użyć środka do czyszczenia zrobionego z oleju, mleka, terpentyny i octu. Wszystkie składniki (w takich samych ilościach) dokładnie mieszamy, następnie nakładamy na miękką ścierkę i kolistymi ruchami wmasowujemy w obicie. Dzięki temu skóra będzie sprężysta i lśniąca przez długi czas. 

Warto sięgnąć po specjalne środki

Do regularnego czyszczenia skórzanych mebli można używać domowych sposobów, jednak przynajmniej co jakiś czas warto sięgnąć po specjalistyczne środki do tego rodzaju obić. 

W przypadku sklepowych zestawów najlepsze jest połączenie środka czyszczącego oraz kremu ochronnego. W takich kompletach bardzo często znajduje się też specjalna, delikatna ścierka. Tego typu środki dostępne są w sklepach meblarskich, supermarketach oraz zakładach tapicerskich.

Ważne jest natłuszczanie

Skóra może pękać, dlatego ważne jest, by regularnie ją natłuszczać. Można skorzystać z produktów do natłuszczania skórzanych obić, które są dostępne w sklepach. Najlepiej sięgać po naturalne środki – są drogie, jednak mają korzystny wpływ na meble. 

Istotne jest jednak to, aby pamiętać o przetestowaniu każdego produktu na niewielkiej i niezbyt widocznej części kanapy bądź fotela. Może się bowiem okazać, że specyfik źle zareaguje z obiciem na naszych meblach, odbarwi je itp. 

Co ciekawe, natłuszczać skórzane meble można również olejem bądź oliwką dla dzieci. Wystarczy odrobinę oleju nałożyć na ściereczkę z mikrofibry i następnie delikatnie wmasować go w skórę. Można też przygotować roztwór oliwy oraz octu i spryskać kanapę czy fotele. 

Jak pielęgnować skórę kolorową?

W przypadku mebli z kolorowej skóry warto sięgać po kremy samomaskujące. Szczególnie że taka skóra łatwo się odbarwia. Taki specyfik doskonale retuszuje poplamione oraz popękane miejsca. Łatwo dopasować go do obicia, ponieważ w sklepach jest mnóstwo różnych odcieni. Produkty tego typu są doskonałym pomysłem na odnowienie starych mebli. Dzięki nim obicie wygląda jak nowe.

Zdj. główne: Hannah Busing/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Windy towarowe i ich zastosowanie
/
Windy towarowe i ich zastosowanie
Windy osobowe i towarowe od wielu lat obecne są na rynku. Dostępność do nich jest ogromna. Czy każdy jednak zdaje […]
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni?
/
Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni?
Wybór zlewozmywaka do kuchni wystawia na próbę nasze poczucie estetyki i funkcjonalności. Nasz artykuł pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję, pokazując kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę.
Tworzenie luksusowego wizerunku produktów do domu i ogrodu za pomocą skutecznych strategii marketingowych
/
Tworzenie luksusowego wizerunku produktów do domu i ogrodu za pomocą skutecznych strategii marketingowych
Poznaj strategie marketingowe, które pomogą Ci stworzyć luksusowy wizerunek twoich produktów do domu i ogrodu. Zwiekszone zainteresowanie i sprzedaż gwarantowane.