Huśtawka ogrodowa drewniana. Pomysł na relaks w ogrodzie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato minęło, ale wciąż spędzamy sporo czasu w ogrodzie. Żeby się tam nie nudzić, warto zainwestować w drewnianą huśtawkę. Jaką? Przychodzimy z odpowiedzią!

Nie tylko dla dzieci!

Huśtawki kojarzą nam się z ulubionymi sprzętami na placach zabaw dla dzieci. Jednak nie są one zarezerwowane tylko dla najmłodszych. Pięknie wykonane drewniane huśtawki mogą z powodzeniem być przydatnym meblem ogrodowym. Mogą nie tylko sprawiać przyjemność podczas odpoczynku czy drzemki, ale też cieszyć oko. 

Jeśli masz dzieci i wiesz, że będą one korzystały z huśtawki, warto wybrać model, który będzie dla nich bezpieczny. Mowa tu zwłaszcza o małych dzieciach, wtedy warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia oferowane przez producenta. Huśtawka, na której huśtać się będą także najmłodsi, nie powinna być zbyt wysoka – odpowiednia wysokość zapobiegnie upadkom i siniakom w przyszłości.  

Jaką huśtawkę wybrać do ogrodu?

My polecamy przede wszystkim te drewniane – są co prawda mniej wytrzymałe i mają mniejsze dopuszczalne obciążenie. Są za to ekologiczne i po prostu wizualnie ładniejsze.

Plusem huśtawek drewnianych jest to, że można dowolnie wybrać rodzaj drewna, z którego będzie ona wykonana. Jeśli zależy Ci na trwałości Twojego mebla, to warto wybrać huśtawkę zrobioną z drzew liściastych – będzie ona co prawda droższa, ale posłuży Ci dłużej. Musisz też wiedzieć, że drewniane huśtawki raz na jakiś czas trzeba zaimpregnować. To zapobiegnie pękaniu drewna i zabezpieczy mebel przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Wybierając huśtawkę do ogrodu, warto zastanowić się, ile osób będzie na niej komfortowo przesiadywać. Na rynku dostępne są bowiem huśtawki jednoosobowe, ale także dwuosobowe czy nawet sześcioosobowe. Przy wyborze huśtawki ogrodowej ważnym aspektem jest także metraż ogrodu – do niego bowiem musisz odpowiednio dobrać wielkość huśtawki.

Nie może być ona za mała, bo wtedy „zniknie” w ogrodzie. Nie może być także za duża, bo da wrażenie bałaganu i zagracenia. Warto też zastanowić się, jaki sposób montażu huśtawki nas interesuje – na rynku dostępne są siedziska podwieszane do sufitu, na ramie bądź specjalnym stelażu. To wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Do dużych ogrodów poleca się jednak wolnostojące, podwieszane łańcuchami huśtawki na stelażu z bali lub grubych kantówek. 

Zalety drewnianej huśtawki ogrodowej

Ogromną zaletą huśtawek z drewna jest ich ekologiczność – zrobione z naturalnego surowca nie szkodzą środowisku. Kolejnym plusem drewnianych huśtawek jest to, że idealnie wkomponują się w każdą przestrzeń, są uniwersalne.

Huśtawki ogrodowe z drewna są także dużo przyjemniejsze w dotyku i do siadania niż te z metalu czy plastiku. Ogromnym plusem jest także ich stabilność – są dosyć ciężkie, przez co niestraszny im wiatr i obciążenie (oczywiście wszystko w granicach zaleceń producenta!)

Wady drewnianych huśtawek

Zarówno wadą jak i zaletą jest tutaj ich spora waga. O ile w kwestii stabilności działa to na plus, o tyle w kwestii mobilności jest to ogromny minus. Trzeba się liczyć z tym, że na przykład podczas koszenia trawnika, na którym stoi huśtawka, nie będzie tak łatwo jej przesunąć.

Sporą wadą drewnianych huśtawek ogrodowych jest konieczność impregnacji. Bez tego bardzo szybko straci kolor, zawilgotnieje i popęka. Impregnację huśtawki należy niestety powtarzać co jakiś czas. Drewno jest przecież surowcem naturalnym, nieodpornym na promieniowanie UV czy wilgoć. Trzeba je więc odpowiednio zabezpieczyć. Jest to warunek konieczny, jeśli chcemy cieszyć się huśtawką przez lata. 

Ceny drewnianych huśtawek ogrodowych

To temat rzeka. Najkrócej mówiąc, im wytrzymalsza i większa huśtawka, tym wyższa cena. Koszt zakupu drewnianej huśtawki ogrodowej zależy także od drewna, z jakiego została ona wykonana. Oczywiste jest, że huśtawka zrobiona z egzotycznego hebanu będzie dużo droższa od tej zrobionej z rodzimego surowca.

Warto też wiedzieć, że huśtawka zakupiona w markecie budowlanym będzie tańsza od tej na zamówienie u stolarza. Decydując się na drewnianą huśtawkę ogrodową, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 1500–3500 złotych.

Zdjęcie główne: Rene Asmussen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie meble wstawić w pokoju nastolatka?
/
Jakie meble wstawić w pokoju nastolatka?
Pokój nastolatka to miejsce nauki, relaksu i spotkań ze znajomymi. W okresie dojrzewania musi on spełniać inne funkcje niż przez lata dzieciństwa, dlatego często wymaga on remontu wraz z nowym etapem w życiu dziecka. Zobacz, jakich mebli w swoim pokoju potrzebuje nastolatek.
Trwała elegancja. <strong>Meble z mahoniu</strong>
/
Trwała elegancja. Meble z mahoniu
Dlaczego warto zainwestować w meble z mahoniu? Sprawdź, jak dużo mają zalet i jak łatwo dają się zaaranżować.
Co to jest aktówka?
/
Co to jest aktówka?
Aktówka już z samej nazwy kojarzy nam się z aktami i innymi ważnymi dokumentami.