Otwarte półki w kuchni – chwilowy trend czy ponadczasowe rozwiązanie?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Interesujące otwarte półki z pewnością przykują uwagę gości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy będą pasować w Twojej kuchni, czytaj dalej!

Wszystko w zasięgu ręki

Otwarte półki ułatwią Ci dostęp do kuchennych szpargałów. Niektórzy uznają to za niepotrzebne odsłanianie zawartości szafek, a inni docenią wygodę tego rozwiązania. Goście nie będą musieli za każdym razem pytać, gdzie znajdą talerze. Rozładowywanie zmywarki stanie się szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż nie będzie już potrzeby otwierania drzwi szafki. 

Trzeba jednak pamiętać, że naczynia od chwili postawienia ich na otwartej półce stanowią element wystroju kuchni. Musisz więc zastanowić się, czy pasują kolorystycznie i jak dobrze komponują się z resztą pomieszczenia. Moment montowania otwartych półek to dobry czas, by zastanowić się nad organizacją Twojej kolekcji ceramiki.

Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Mała kuchnia może zyskać drugie życie po wymianie dużych zamykanych szafek na delikatne otwarte półki. Stanie się przestronniejsza, a jednocześnie prostsza. To świetne rozwiązanie dla fanów minimalistycznego wystroju. Zauważ, że daje ono też możliwość wykorzystania ściany w interesujący sposób. Możesz pomalować jej fragment nad półką lub wyłożyć płytkami albo drewnem. Jako że jest to rozwiązanie genialne w swojej prostocie, na rynku dostępne jest jego wiele wariantów. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie spośród nowoczesnych lub rustykalnych półek. 

Proste, surowe drewno będzie wyglądało klimatycznie, a Twoja kuchnia stanie się przytulniejsza. Z drugiej strony nic nie ogranicza Cię, by wybrać coś nieco innego – możesz oświetlić swoje szafki bez frontów ledowymi paskami i sprawić, że zyskają wyjątkowy charakter. Świetnym pomysłem jest także udekorowanie otwartych półek kwiatami, ziołami czy nawet książkami.

Weź pod uwagę także minusy

Instalacja otwartych półek jest znacznie łatwiejsza i szybsza niż montaż typowych szafek, jednak wymaga większej uwagi przy sprzątaniu. Drewniane, surowe drewno będzie wymagać od czasu do czasu smarowania, by dłużej zachowało swoją kondycję i nie pękało.

Zauważ też, że kurz będzie znacznie szybciej osiadać na Twoich naczyniach, co zmusi Cię do ich częstszego przecierania. Najpewniej nie zauważysz tego na przykładzie codziennie używanych talerzy, ale już dzbanki czy półmiski wyciągane tylko na specjalne okazje z pewnością po jakimś czasie zaczną gromadzić osad. Dobrze będzie, jeśli wyrobisz nawyk odwracania szklanek i kubków do góry nogami – dzięki temu unikniesz każdorazowego wycierania z nich kurzu. Weź też pod uwagę, że półki położone bliżej ziemi będą szczególnie narażone na zbieranie się kurzu i sierści zwierząt.

Otwarte półki z reguły wytrzymują mniejsze obciążenie niż typowe szafki. Podczas zakupów postaraj się więc wybrać jak najlepszej jakości materiał, by nie wyginał się i zapewnił stabilność całej konstrukcji.

Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
<strong>Czerwone usta Bocca</strong> — sofa, która stała się <em>surrealistyczną ikoną designu</em>
/
Czerwone usta Bocca — sofa, która stała się surrealistyczną ikoną designu
Na pewno kojarzysz kultową sofę o kształcie pełnych, czerwonych ust, ale czy wiesz, kto jest jej pomysłodawcą? Dowiedz się więcej o sofie Bocca!
Nowy <strong>mural w Poznaniu</strong>. Prezent z okazji <em>Dnia Dziecka</em>
/
Nowy mural w Poznaniu. Prezent z okazji Dnia Dziecka
Miasto Poznań bogate jest w efektowne murale. Do ich grona dołączył kolejny, stworzony we współpracy z dziećmi — dla dzieci.
Płyta indukcyjna a ceramiczna. Różnice
/
Płyta indukcyjna a ceramiczna. Różnice
Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z kuchenek z tradycyjnymi palnikami na rzecz płyt ceramicznych i indukcyjnych. Tylko którą wybrać, by inwestycja była naprawdę udana?