Jak elegancko przygotować stół?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

To, jak nakryjemy do stołu, świadczy o naszym podejściu do gości i jest oznaką naszych manier. Dlatego warto znać zasady, które pomogą nam przygotować stół tak, by zadbać o każdy szczegół. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Każdy element nakrycia stołu musi być dobrany do okoliczności, od obrusa, po ozdoby. Na stole nie układaj naczyń i sztućców, które nie zostaną wykorzystane.

Zacznij od obrusa

Obrus, który wybierzesz, nie musi być biały. Możesz postawić na niestandardowy kolor – śliwkowy, pastelowy czy granatowy. Takie też dobrze się prezentują na stole. Jeżeli jednak przygotowujesz nakrycie na ważną, oficjalną uroczystość, zdecyduj się na śnieżnobiały obrus. Zwróć uwagę też na to, żeby obrus był równo ułożony i żeby zwisał tak samo ze wszystkich stron (najlepiej po ok. 20 cm).

Odpowiednia zastawa

Prawidłowe nakrycie stołu zakłada, że każdy gość będzie miał odpowiednią ilość miejsca na talerz i położenie rąk obok niego. Pamiętaj, że wszystkie elementy zastawy muszą być spójne. Dobrym rozwiązaniem będzie zastawa stołowa dla 12 osób. Eleganckie nakrycie wymaga, żeby wszystko pochodziło z jednej kolekcji.

Kolejność ustawienia talerzy zależy od kolejności spożywanych posiłków i od wielkości talerzy. Postaw na stole duży płaski talerz, na nim – mniejszy do przystawki, a na końcu talerz głęboki na zupę. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przygotuj też nakrycie do kawy i ciasta. Filiżankę ustaw u góry, na prawo od zastawy obiadowej. Na stole powinny znaleźć się też kieliszki. Po prawej stronie nad filiżanką powinien stać kieliszek do wody, a obok – pozostałe, w zależności od kolejnych trunków. Drugi w kolejności powinien być kieliszek do szampana, kolejny – do wina białego, a ostatni – do czerwonego. Jeżeli jednak nie planujesz podawania tylu alkoholi, zrezygnuj z ustawiania zbędnych naczyń na stole.

Dobrze ułożone sztućce

Sztućce ułóż zgodnie z kolejnością używania, zaczynając od zewnętrznej strony. Łyżka i noże powinny znajdować się po prawej stronie talerza, natomiast widelce z lewej. Zwróć uwagę na to, żeby nosze ostrzem skierowane były do talerza. Sztućce deserowe, czyli widelczyk, a nad nim łyżeczkę, połóż bezpośrednio nad talerzem.

Postaw na dekoracje

Twoi goście z pewnością docenią dodatkowe udekorowanie stołu. Nakrycie warto uzupełnić o wazon z kwiatami. Musisz jednak pamiętać, że powinien być on niski, żeby nie zasłaniać twarzy osób siedzących naprzeciwko. Bukiet kwiatów też nie powinien być zbyt okazały. Możesz też zdecydować się na rozstawienie mniejszych wazoników z małymi bukiecikami. Wazony umieszczaj na środku, nigdy pomiędzy talerzami. Jeżeli ustawisz na stole świece, pamiętaj o tym, żeby się nie kopciły.

Podkładki na stół

Dobrym rozwiązaniem, które jest przede wszystkim praktyczne, ale może też być świetną dekoracją, są podkładki na stół. Nie dość, że chronią obrus przed poplamieniem, to upiększą nakrycie Twojego stołu. Kolor podkładek dobierz tak, aby kontrastował z obrusem.

nakrycie do stołu
Photo by Andreas Lischka from Pixabay.com

Nie zapomnij o serwetkach

Nieważne, na jaką okazję przygotowujesz nakrycie, na stole zawsze powinny znaleźć się serwetki. Jeżeli to nieoficjalna okazja, możesz serwetnik wypełnić papierowymi serwetkami. Jeżeli jednak uroczystość jest ważna, lepiej sięgnij po serwetki bawełniane, białe albo w zbliżonym do obrusu kolorze.

Jeżeli będziesz przestrzegać wszystkich powyższych zasad, z pewnością zaimponujesz gościom elegancją nakrycia stołu. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest przyjazna atmosfera i dobry nastrój, Twój i Twoich najbliższych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kryształowy żyrandol w salonie. Powrót glamourowych akcentów
/
Kryształowy żyrandol w salonie. Powrót glamourowych akcentów
Bogato zdobione kryształowe żyrandole znów będą w modzie. Zobaczymy je nie tylko w tradycyjnych odsłonach – różnorodność modeli może zachwycać! Oto najciekawsze inspiracje.
Nowoczesne baterie kuchenne – trendy i innowacje w designie i funkcjonalności
/
Nowoczesne baterie kuchenne – trendy i innowacje w designie i funkcjonalności
Baterie kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się trendami wzorniczymi, na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i designersko baterie kuchenne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej nowoczesnym trendom w projektowaniu i funkcjonalności baterii kuchennych.
Rozważasz zakup nieruchomości? Licytacje komornicze mogą być strzałem w dziesiątkę!
/
Rozważasz zakup nieruchomości? Licytacje komornicze mogą być strzałem w dziesiątkę!
Każdy inwestor chce, aby dokonywany przez niego zakup był atrakcyjny cenowo i spełniał określone wymagania.