Kawior – synonim kulinarnego luksusu. Jak jeść, z czym podawać?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kawior jest uznawany za produkt luksusowy. Moda na kawior sprawiła jednak, że powstały hodowle ryb, w których się go pozyskuje, przez co stał się dostępny dla niemal wszystkich.

Kawior – co to?

Kawior to ikra, czyli jaja ryb. Ikrę doprawia się solą morską. Obecnie większość kawioru, który można kupić w sklepach, pochodzi ze specjalnych hodowli, w których rybom podawane są hormony stymulujące owulację. Gdy ryba wyprodukuje ikrę, pozyskuje się ją metodą chirurgiczną. Ryba, z której pobiera się ikrę, nie ginie, produkuje jajeczka wielokrotnie.

Rodzaje kawioru

Czy ikra każdej ryby to kawior? Nie, kawiorem można nazwać tylko ikrę pozyskaną z konkretnych gatunków ryb z rodziny jesiotrowatych i łososiowatych. W zależności od gatunku ryb, z którego pozyskuje się jaja, wyróżnia się:

  • kawior czarny – pozyskuje się go od ryb z rodziny jesiotrowatych. W przypadku kawioru czarnego uważa się, że im większe jajeczka, tym lepszy kawior. Za najsmaczniejszy uważa się kawior pozyskiwany z bieługi – jest to jeden z najdroższych rodzajów kawioru czarnego;
  • kawior czerwony – pozyskuje się go od ryb z rodziny łososiowatych. Im mniejsze jajeczka, tym lepszy kawior. Najpopularniejszy jest kawior pozyskiwany z gorbusza – ryba ta jest najbardziej płodna, a więc produkuje najwięcej ikry. Kawior przygotowany z ikry gorbusza jest miękki i uniwersalny w smaku. Jeśli szukasz czegoś bardziej wyrazistego, warto spróbować kawioru przygotowanego z ikry ryb z gatunku nerka. Ten kawior jest zdecydowanie bardziej wyrazisty w smaku, lekko pikantny;
  • kawior biały – pozyskiwany z jesiotra albinosa. Cena kawioru białego jest tak wysoka, że bywa nazywany białym złotem.

Kawior – właściwości

Kawior to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych! W jego składzie znajdziemy m.in.:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3, B6, B9 i B12,
  • witaminę D,
  • witaminę E,
  • cynk,
  • fosfor,
  • jod,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • sód,
  • potas.

Taka zawartość witamin i składników mineralnych sprawia, że kawior ma zbawienny wpływ na cerę – czego dowodem jest to, że często jest wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Ponadto kawiorowi przypisuje się pozytywny wpływ na układ nerwowy i układ krążenia, a także na układ odpornościowy.

Jak jeść kawior?

Kawior to raczej przystawka lub dodatek do potraw. Kawior najczęściej podaje się z blinami lub grzankami. Niektórzy przegryzają go po prostu chlebem, a jeszcze inni podają kawior z plackami ziemniaczanymi.

Chcesz dodać szyku na domowym przyjęciu? Podaj kawior jak w wykwintnej restauracji! Na szklany półmisek wyłóż pokruszony lód, na niego połóż kawior i przyozdób ćwiartkami cytryny, obok ułóż chleb. Efekt murowany!

A co powiesz na pizzę z kawiorem? Brzmi zaskakująco, ale smakuje wyśmienicie! Przygotuj ciasto na pizzę według przepisu, z którego korzystasz na co dzień. Sekret tkwi w dodatkach. Upieczone, jeszcze gorące ciasto posmaruj sosem z kwaśnej śmietany i cytryny, posyp szczypiorkiem i przykryj plasterkami wędzonego łososia. Na tak przygotowane ciasto wyłóż kawior, najlepiej czerwony, gdyż będzie doskonale współgrał z wędzonym łososiem. Podawaj od razu po przygotowaniu. Wbrew pozorom kawior z ciepłym ciastem smakuje wyśmienicie.

Warto wypróbować kilka opcji i zdecydować, który sposób jedzenia kawioru najbardziej nam odpowiada.

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dom w stylu <strong>country glam</strong> – zasady stylu
/
Dom w stylu country glam – zasady stylu
Country glam to styl, który łączy w sobie elegancję wnętrz glamour, a także lekkość stylu boho. To przepis na wnętrze, które zachwyci fanów prostoty w eleganckim, ale sielskim wydaniu.
Dyfuzory do olejków eterycznych. Jak wybrać idealny model dla twojego domu?
/
Dyfuzory do olejków eterycznych. Jak wybrać idealny model dla twojego domu?
Wybór dyfuzora do olejków eterycznych może być skomplikowany. Nasz praktyczny przewodnik pomoże ci znaleźć idealne rozwiązanie, które dopasuje się do twojego stylu życia i wnętrza domu.
<strong>Podłoga w jodełkę.</strong> Jak ułożyć ją dobrze?
/
Podłoga w jodełkę. Jak ułożyć ją dobrze?
Zastanawiasz się, jaki wzór podłogi wybrać do swojego salonu? Zdecyduj się na jodełkę i co najlepsze, wykonaj ją zupełnie sam!