Odkurzacz centralny. Luksus czy zbędny wydatek?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są wady i zalety odkurzacza centralnego? Czy jest warty swojej ceny? Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem go w swoim domu, czytaj dalej.

Czy właściwie jest odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania umożliwia usuwanie kurzu z podłóg i mebli w całym domu. Za jego działanie odpowiada ogromna jednostka ssąca, która znajduje się zazwyczaj w piwnicy lub w garażu. Kontroluje ona sieć rur i przewodów ukrytych w ścianach domu. System ten łączy ze sobą wszystkie pokoje. Odkurzanie pomieszczeń możliwe jest poprzez podłączenie węża do portu przypominającego kontakt lub do szczeliny w listwie przypodłogowej.

Nowy poziom wygody

System ten zapewnia przede wszystkim większą wygodę. Nie musisz ciągnąć za sobą konwencjonalnego odkurzacza ani martwić o plączący się pod nogami kabel. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, z pewnością nieraz bolały Cię plecy od przenoszenia ciężkiego urządzenia. W przypadku odkurzacza centralnego wystarczy nieść ze sobą lekki wąż. Dodatkowo nie musisz martwić się potrzebą częstego opróżniania zbiornika. Główna jednostka jest znacznie pojemniejsza od typowego odkurzacza.

Odkurzanie nie musi być głośne

Odkurzacz centralny jest również znacznie cichszy od klasycznych urządzeń, o ile główna jednostka znajduje się w wyciszonej piwnicy lub garażu. Sprzątanie generuje wtedy zwykle około 60 decybeli, a więc nie powinno przeszkadzać w prowadzeniu rozmów. To świetne rozwiązanie dla rodziców noworodków.

Większa wydajność = szybsze sprzątanie

Główna jednostka jest znacznie obszerniejsza od konwencjonalnego odkurzacza, a co za tym idzie, posiada też większy i wydajniejszy silnik. Umożliwia to znacznie szybsze i wygodniejsze sprzątanie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z większym poborem prądu. Pamiętaj też, że sięgając po odkurzacz centralny, trzeba patrzeć na jego moc nieco inaczej niż w przypadku konwencjonalnego urządzenia. Potrzebuje on większej siły ssania, gdyż powietrze musi przebyć znacznie dłuższą drogę.

Czy jest wart swojej ceny?

Koszt zakupu odkurzacza centralnego to około 3500 złotych. Położenie specjalnej instalacji wiąże się z dodatkowym wydatkiem w kwocie 500–600 złotych, w zależności od powierzchni Twojego mieszkania. Musisz doliczyć do tego także koszt gniazd ssących, które zostaną zamontowane w ścianach – to około 300 złotych. Robocizna natomiast wyniesie zwykle w granicach 800 złotych.

Należy przy tym pamiętać, że łatwiej jest przeprowadzić przewody przez ściany w momencie, gdy dom jest dopiero budowany. W innym wypadku musisz liczyć się z pewnymi utrudnieniami. W większości przypadków obędzie się to bez burzenia ścian, ale uprzykrzy mieszkanie w okresie instalowania.

Rozwiązanie na lata

Stosunkowo wysoka cena zakupu odkurzacza centralnego nie powinna Cię jednak zniechęcać. Weź pod uwagę, że to trwałe rozwiązanie, które może działać bez problemów przez ponad 20 lat. To instalacja zbudowana z trwałych elementów, które przetrwają znacznie dłużej niż konwencjonalny odkurzacz. Dla porównania zwykłe urządzenia wytrzymują zwykle do 8 lat. Ponadto zauważ, że dom z zainstalowaną jednostką centralną jest także atrakcyjniejszy na rynku mieszkaniowym.

Zdj. główne: Lukas ter Poorten/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akcesoria meblowe – co warto o nich wiedzieć?
/
Akcesoria meblowe – co warto o nich wiedzieć?
Aby meble mogły prawidłowo realizować swoje funkcje, muszą być jednak wzbogacone o jakościowe akcesoria. Które z nich są szczególnie ważne?
<strong>Otwarte półki</strong> w kuchni – chwilowy trend czy ponadczasowe rozwiązanie?
/
Otwarte półki w kuchni – chwilowy trend czy ponadczasowe rozwiązanie?
Minimalistyczne, rustykalne otwarte półki po latach wróciły do łask. Dowiedz się, jakie są ich plusy i minusy oraz zobacz, gdzie się sprawdzą.
<strong>Fotel do sypialni.</strong>Dekoracja czy ulubiony mebel?
/
Fotel do sypialni.Dekoracja czy ulubiony mebel?
Zastanawiasz się nad fotelem do sypialni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jaki wybrać!