Kim jest Marcel Wanders? To niezwykle utalentowany artysta, który specjalizuje się w projektach wnętrz. Charakteryzuje go prostota z lekką nutą tajemnicy. Dlaczego jego projekty wzbudzają tyle emocji?
Zacznijmy od krótkiej notki biograficznej – Marcel Wanders urodził się w Holandii w 1962 roku. Tam się wychował i ukończył studia na kierunku artystycznym. Swoją przygodę z designem rozpoczął wraz z grupą Droog Design. To właśnie w tej galerii powstało pierwsze dzieło artysty – Knotted Chair. Jest to ażurowe rękodzieło wykonane z naturalnych materiałów.
Artysta zawsze wyznawał zasadę, że jego prace powinny wzbudzać emocje oraz inspirować innych. Jego zdaniem design nie musi być funkcjonalny. Dzięki fotelowi z plecionej struktury Wanders zyskał rozgłos oraz uznanie, które stało się przepustką do wielkiego świata. Nasuwa się pytanie, czemu Marcel Wanders jest postacią, która uznawana jest za ekscentryczną?
Wyjaśniamy – nie czyta on gazet ani nie ogląda telewizji, nie chcąc rozpraszać swojej artystycznej duszy. Jego wymyślne outfity przyozdabia naszyjnikami wykonanymi z córką. Nie boi się innowacji, projekty, które tworzy, mają coś znaczyć i być atrakcyjne dla oka. Nie znosi bylejakości, co jest szczególnie uwydatnione w jego projektach. Na każdym kroku podkreśla dużą rolę, którą odgrywają designerzy we współczesnej kulturze i wzornictwie. Chcecie poznać jego topowe dzieła?
To nowatorskie dzieło jest w rzeczywistości wazonem przypominającym do złudzenia gąbkę. Dlaczego? Ponieważ właśnie z gąbki morskiej został stworzony. Całość artysta zanurzył w płynnej porcelanie. Kolejno wazon był impregnowany i wypalany, co pozwoliło na usunięcie gąbki i pozostawienie samej formy z porcelany.
Wanders w 2006 roku odświeżył słynny projekt lampy Cocoon. Dzięki temu pomysłowi powstała lampa wisząca Zeppelin. Przypomina ona tradycyjny żyrandol, który ukryty został w kokonie z pajęczyny. Jak powstało to dzieło?
Marcel do wykonania kokonu użył syntetycznej żywicy w sprayu. Na dole żyrandola umieścił kryształową kulę, dzięki której światło odbija się we wnętrzu, tworząc romantyczną poświatę.
Projekt ten z pewnością sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, nada wnętrzu nostalgicznej głębi.
Artysta w doskonały wręcz sposób zaciera granice między projektowaniem a sztuką. Poza niepowtarzalnymi projektami tworzył również przedmioty dedykowane dla mas. Jedną z nich jest tapeta wykonana dzięki technice cyfrowej. Wanders wziął wówczas udział w projekcie firmy Habitat w kolaboracji z innymi projektantami.
Jednym z kultowych projektów Marcela Wandersa jest lampa podłogowa – Big Shadow. Jej prosty wygląd w połączeniu z rozproszonym źródłem światła, znajdującym się na całej powierzchni lampy, tworzy charakterystyczny dla tego artysty projekt.
Spokojnie można powiedzieć, że właśnie ona jest jego najlepiej sprzedającym się dziełem. Projekt ten potwierdza teorię Wandersa, że wygląd jest równie ważny co funkcjonalność.
Moooi to nazwa firmy, którą w 2000 roku otworzył Marcel Wanders wraz z Casperem Vissersem. Pod nazwą kryje się słowo piękno w języku holenderskim. Wyróżnia ją swoboda, którą otrzymują twórcy z nią współpracujący, pozwala ona tworzyć im w sposób nieskrępowany.
Zdjęcie główne: gdtography/pexels.com