Jan Kochański. Funkcjonalność o najwyższych walorach estetycznych

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jan Kochański to zdolny architekt młodego pokolenia, który projektuje estetyczne i funkcjonalne meble. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości – co inspiruje Kochańskiego do pracy?

Krótki życiorys Jana Kochańskiego

Jan Kochański urodził się w 1985 roku. To absolwent wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom uzyskał w 2009 roku). Studiował również na Politecnico di Milano na Wydziale Wzornictwa. Dorastał w rodzinie związanej z projektowaniem (jego ojciec był projektantem form przemysłowych), która niewątpliwie miała duży wpływ na drogę życiową Kochańskiego.

Od 2009 roku Jan Kochański pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie na stanowisku asystenta w pracowni Projektowania Mebli, tak więc łączy pracę zawodową z dydaktyczną, dzieląc się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Akademia to idealne miejsce do eksperymentów, na które nie ma miejsca podczas kontaktu z klientami biznesowymi. Ponadto przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą ergonomii siedzisk i teorii projektowania. Architekt od 2013 roku prowadzi również autorską pracownię w Warszawie.

Pierwsze ważne osiągnięcie projektanta – Grand Prix Mazda Design 2011

Jak Kochański to laureat wielu konkursów i zdobywca ważnych w środowisku nagród. Prace architekta były pokazywane np. na wystawach w Paryżu, Kolonii, Londynie. Jedną z pierwszych nagród (Grand Prix) otrzymał w konkursie Mazda Design 2011, za zachwycający projekt flakonu dla limitowanej edycji perfum damskich. Kształt flakonu nawiązywał do dziecięcej zabawki, wywołując miłe wspomnienia.

Zmiotka i szufelka Sweeper and Funne – estetyczny i funkcjonalny projekt

Z kolei w 2014 roku jeden z projektów Kochańskiego (zmiotka i szufelka Sweeper and Funnel) został nagrodzony przez prestiżowy Wallpaper Design Award. Biorąc pod uwagę to, jak wyglądają standardowe zestawy do sprzątania składające się z szufelki i szczotki, to w zdecydowanej większości nie są to rzeczy zbyt estetyczne i dobre. Chowa się je w szafce, wyciąga tylko wtedy, gdy trzeba posprzątać.

Z tego względu Kochański postanowił podjąć ten temat – udoskonalić coś, co każdy z nas ma w domu i często używa. Jako że w swojej pracowni Kochański miał już lejek służący do zbierania drobnych rzeczy, typu śrubki, postanowił połączyć go z szufelką, co zaowocowało świetnym efektem końcowym.

Styl Jana Kochańskiego – dążenie do upraszczania przedmiotów

Jak określić styl Jana Kochańskiego? Artysta od lat niezmiennie jest zafascynowany poszukiwaniem prostoty i szlachetności w obiektach. Nie jest to jednak dążenie do typowego minimalizmu czy redukcjonizmu. Analizując projekty Kochańskiego, trudno nie zauważyć tendencji do upraszczania i lekkości oraz skupienia na funkcjonalności przedmiotów. Projektant ma ambicje tworzenia obiektów, które są wyrafinowanie i bardzo dobrze przemyślane pod każdym względem.

Podsumowując, przedmioty użytkowe autorstwa Jana Kochańskiego są funkcjonalne, proste i jednocześnie bardzo szlachetne, zaskakują czystością formy i zdroworozsądkowym podejściem do materiału. Z pewnością jeszcze wielokrotnie usłyszymy o sukcesach tego zdolnego polskiego projektanta.

Zdjęcie główne: Jessica Lynn Lewis/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór szamba – podstawowe zasady
/
Wybór szamba – podstawowe zasady
Dowiedz się, jakie kryteria są kluczowe przy wyborze szamba. Porady i wskazówki ekspertów pomogą Ci dokonać optymalnego wyboru.
Jak wybrać odpowiednich wymiarów zbiornik na deszczówkę do twojego ogrodu?
/
Jak wybrać odpowiednich wymiarów zbiornik na deszczówkę do twojego ogrodu?
Odkryj kluczowe czynniki, które pomogą Ci wybrać doskonały zbiornik na deszczówkę. Dowiedz się jak dostosować wybór do specyfiki swojego ogrodu oraz jak maksymalnie wykorzystać naturalne zasoby.
Jak oświetlenie wpływa na wzrost i rozwój twoich roślin domowych?
/
Jak oświetlenie wpływa na wzrost i rozwój twoich roślin domowych?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrane oświetlenie może przyczynić się do zdrowego wzrostu i rozwoju twoich roślin domowych. Przeczytaj o najważniejszych aspektach oświetlenia roślin i dowiedz się, jak je wykorzystać.