Jan Kochański. Funkcjonalność o najwyższych walorach estetycznych

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jan Kochański to zdolny architekt młodego pokolenia, który projektuje estetyczne i funkcjonalne meble. Przyjrzymy się bliżej jego twórczości – co inspiruje Kochańskiego do pracy?

Krótki życiorys Jana Kochańskiego

Jan Kochański urodził się w 1985 roku. To absolwent wydziału Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom uzyskał w 2009 roku). Studiował również na Politecnico di Milano na Wydziale Wzornictwa. Dorastał w rodzinie związanej z projektowaniem (jego ojciec był projektantem form przemysłowych), która niewątpliwie miała duży wpływ na drogę życiową Kochańskiego.

Od 2009 roku Jan Kochański pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie na stanowisku asystenta w pracowni Projektowania Mebli, tak więc łączy pracę zawodową z dydaktyczną, dzieląc się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Akademia to idealne miejsce do eksperymentów, na które nie ma miejsca podczas kontaktu z klientami biznesowymi. Ponadto przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą ergonomii siedzisk i teorii projektowania. Architekt od 2013 roku prowadzi również autorską pracownię w Warszawie.

Pierwsze ważne osiągnięcie projektanta – Grand Prix Mazda Design 2011

Jak Kochański to laureat wielu konkursów i zdobywca ważnych w środowisku nagród. Prace architekta były pokazywane np. na wystawach w Paryżu, Kolonii, Londynie. Jedną z pierwszych nagród (Grand Prix) otrzymał w konkursie Mazda Design 2011, za zachwycający projekt flakonu dla limitowanej edycji perfum damskich. Kształt flakonu nawiązywał do dziecięcej zabawki, wywołując miłe wspomnienia.

Zmiotka i szufelka Sweeper and Funne – estetyczny i funkcjonalny projekt

Z kolei w 2014 roku jeden z projektów Kochańskiego (zmiotka i szufelka Sweeper and Funnel) został nagrodzony przez prestiżowy Wallpaper Design Award. Biorąc pod uwagę to, jak wyglądają standardowe zestawy do sprzątania składające się z szufelki i szczotki, to w zdecydowanej większości nie są to rzeczy zbyt estetyczne i dobre. Chowa się je w szafce, wyciąga tylko wtedy, gdy trzeba posprzątać.

Z tego względu Kochański postanowił podjąć ten temat – udoskonalić coś, co każdy z nas ma w domu i często używa. Jako że w swojej pracowni Kochański miał już lejek służący do zbierania drobnych rzeczy, typu śrubki, postanowił połączyć go z szufelką, co zaowocowało świetnym efektem końcowym.

Styl Jana Kochańskiego – dążenie do upraszczania przedmiotów

Jak określić styl Jana Kochańskiego? Artysta od lat niezmiennie jest zafascynowany poszukiwaniem prostoty i szlachetności w obiektach. Nie jest to jednak dążenie do typowego minimalizmu czy redukcjonizmu. Analizując projekty Kochańskiego, trudno nie zauważyć tendencji do upraszczania i lekkości oraz skupienia na funkcjonalności przedmiotów. Projektant ma ambicje tworzenia obiektów, które są wyrafinowanie i bardzo dobrze przemyślane pod każdym względem.

Podsumowując, przedmioty użytkowe autorstwa Jana Kochańskiego są funkcjonalne, proste i jednocześnie bardzo szlachetne, zaskakują czystością formy i zdroworozsądkowym podejściem do materiału. Z pewnością jeszcze wielokrotnie usłyszymy o sukcesach tego zdolnego polskiego projektanta.

Zdjęcie główne: Jessica Lynn Lewis/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Projekty domów – jak wybrać najlepszy dla siebie
/
Projekty domów – jak wybrać najlepszy dla siebie
Projekty domów to nie tylko rysunki i wizualizacje, ale również plany oraz koncepcje, które zaspokoją potrzeby każdej rodziny. Wybór odpowiedniego projektu to pierwszy krok do spełnienia marzeń o własnym domu. Warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, które wpłyną na ostateczny wybór.
Jak wybrać odpowiedniego fachowca do prac brukarskich? Poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
/
Jak wybrać odpowiedniego fachowca do prac brukarskich? Poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
Powiew orientacji dla posiadaczy nieruchomości w wyborze prawdziwego fachowca brukarskiego. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań i jak unikać częstych pułapek.
Jak stworzyć <strong>kobiecą łazienkę</strong>?
/
Jak stworzyć kobiecą łazienkę?
Marzysz o łazience w kobiecym stylu? Przeczytaj kilka porad, dzięki którym osiągniesz zamierzony efekt.