Jak efektownie oświetlić ogród?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie ma wiele zastosowań – może odstraszać nieproszone zwierzęta i ludzi, poprawiać nawigację oraz podkreślić walory naszego podwórka. Może być ono umieszczone wszędzie, wystarczy tylko kilka drobnych inspiracji, by zamienić ogród w krainę nie z tej ziemi.

Oświetlenie ścieżek

To umiarkowane lub łagodne, jasne oświetlenie, które będzie miłe dla oka oraz zapewni bezpieczeństwo i pomoże podczas poruszania się po chodnikach, jednocześnie atrakcyjnie je podkreślając. Zainstaluj je na ziemi po obu stronach chodników: od tylnych drzwi do drzwi ogrodzenia oraz wzdłuż głównego chodnika, który prowadzić będzie do elementów przydomowych, jak fontanna i/lub wokół klombów, by podkreślić ich kontury.

lampa ogrodowa na trawie
Photo by andn from: Freepik.com

Oświetlenie ścieżek jest dostępne w wersjach niskonapięciowych i słonecznych diod LED, składających się z ozdobnej obudowy żarówki, przymocowanej do krótkiego palika, który wbija się w ziemię. Użycie niskonapięciowego oświetlenia wiąże się z użyciem transformatora, który zmniejszy prąd w domu o odpowiedni poziom napięcia. Energooszczędne wersje solarne wymagają dodatkowych przewodów. Nie musisz martwić się, jeśli Twoje chodniki są zacienione, gdyż lampki pozostaną jasne jeszcze przez kilka godzin po zmroku dzięki nasłonecznionemu akumulatorowi lub zdalnemu panelowi słonecznemu, który możesz umieścić w innym miejscu na podwórku.

Oświetlenie sznurkowe

Miękkie, niskonapięciowe, akcentujące oświetlenie, które tworzy ciepłą atmosferę, szczególnie pożądaną w czasie rozrywki. Zawieś lampki sznurkowe w dowolnym miejscu, np. na słupkach pawilonu lub altany. Poszukaj wodoodpornych, tradycyjnych, ładowalnych zewnętrznych lamp łańcuchowych, zasilanych bateryjnie lub zasilanych energią słoneczną (najczęściej występują ze zdalnym panelem słonecznym). Najlepsze warianty wyposażone są w trwałe żarówki LED. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę prowadzenia przedłużaczy w poprzek podwórka, umożliwia także oświetlanie odległych zakątków podwórka bez gniazdek elektrycznych, a w dodatku mamy pewność, że lampki zostaną włączone nawet w przypadku deszczu.

Oświetlenie ścienne

To umiarkowanie jasna forma oświetlenia, który może służyć także do nawigacji i pomoże w dotarciu do bardziej zagłębionych i ciemniejszych obszarów podwórka. Możesz je zamontować na dowolnej pionowej powierzchni, na przykład wzdłuż wnętrza pergoli, nad klatkami schodowymi oraz wokół innych nisko położonych miejsc.

Kinkiety ścienne z otwartym dnem (spód obudowy żarówki jest odsłonięty) to najlepsza opcja, ponieważ rzucają maksymalną ilość światła w dół. Jeśli masz mało miejsca na ścianach zewnętrznych, rozważ kinkiety do montażu półpłaskiego (światło przymocowane jest do wąskiego ramienia, które z kolei montuje się do płytki na ścianie). 

Oświetlenie bezpieczeństwa

Najjaśniejsze ze wszystkich dostępnych wariantów, które oświetla duże obszary i odstrasza potencjalnych włamywaczy lub zwierzęta. Zasilane są prądem o standardowym napięciu. Oświetlenie to jest instalowane w wysokich punktach takich, jak okap lub nad garażem, aby rzucać szerokie promienie światła w dół na główne chodniki lub wejścia. 

Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa są reflektory wyposażone w wykrywacz ruchu, takie jak te proponowane przykładowo przez firmę tomix.pl.  Są one montowane na powierzchni zewnętrznej bocznicy lub ścian i działają tylko wtedy, gdy wbudowane czujniki wykryją ruch w okolicy.

Latarnie

Oferują ciepłe, niskonapięciowe oświetlenie na niewielkiej powierzchni ściany zewnętrznej, które podkreśla detale architektoniczne lub wystrój. Często są instalowane w pobliżu drzwi, aby podkreślić okno pawęży, łuk lub ozdobny wieniec na ich szczycie. Latarnie stołowe zasilane bateryjnie zapewnią identyczne wrażenia wizualne, delikatnie oświetlając elementy, po które możesz sięgnąć podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tutaj warto zastanowić się nad wyborem oświetlenia z półprzezroczystą osłoną, która w przeciwieństwie do przezroczystego szkła zapewni rozproszone, nieoślepiające światło.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Świąteczny makowiec z masy z puszki
/
Świąteczny makowiec z masy z puszki
Przygotuj się na odkrycie, jak proste składniki mogą przemienić się w coś wyjątkowego, dodając magii do Twoich świątecznych chwil.
Projekt domu w <strong>stylu amerykańskim</strong>. Zalety stylu
/
Projekt domu w stylu amerykańskim. Zalety stylu
Podoba Ci się lekkość i przytulny wygląd amerykańskiego domu jednorodzinnego? Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się ten styl i jakie ma zalety.
Zabezpieczenia mienia przed kradzieżą
/
Zabezpieczenia mienia przed kradzieżą
Podpowiadamy, w jakie rozwiązania warto zainwestować, by uchronić swój dom przed włamaniem.