Choroby roślin doniczkowych — praktyczny poradnik

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Domowe rośliny potrafią przysporzyć swoim właścicielom problemów. Choroba, która pojawi się na jednej roślinie, może łatwo przedostać się na pozostałe, stanowczo wydłużając i komplikując proces leczenia. Jakie choroby najczęściej zauważalne są na domowych okazach? Jak sobie z nimi radzić i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem domowych dekoracji? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Dlaczego rośliny doniczkowe chorują?

Rośliny doniczkowe często tracą swój koloryt i gubią liście. Osoby, które zauważyły takie zmiany, często uważają, że mają związek z wadliwym egzemplarzem, jednak nie zawsze tak jest. Wspomniane objawy mogą mieć swoje źródło w atakujących egzemplarz szkodnikach lub w błędnie przebiegającej pielęgnacji, prowadzącej do jej osłabienia. Wnikliwa obserwacja pozwala za to zidentyfikowanie czynnika szkodliwego, a znajomość wymagań rośliny co do jej stanowiska i pielęgnacji, pozwala na jego wyeliminowanie.

Szukasz wymarzonych roślin doniczkowych? Rośliny najlepszej jakości znajdziesz na przykład w Centrum Ogrodniczym Hortorus.

Najczęstsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Do najczęściej spotykanych błędów w uprawie roślin doniczkowych zaliczyć możemy nadmierne lub niedostateczne podlewanie, stosowanie niewłaściwego, często podawanego w zbyt dużych dawkach nawozu i niedopasowana do rośliny temperatura oraz wilgotność powietrza.

Choroby kwiatków doniczkowych

Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane choroby kwiatów doniczkowych wraz z opisem, charakterystyką i najlepszym sposobem leczenia. Przy zastosowaniu się do tych zaleceń, rośliny w Twoim domu będą rosły w zachwycająco szybkim tempie.

Alternarioza

Choroba ta objawia się okrągłymi plamami o średnicy 1 centymetra, które otoczone są obwódką i przyjmują ciemnobrązową barwę. To dolegliwość, która towarzyszy głównie osłabione kwiaty, przebywające w niewłaściwych warunkach. Przy jej leczeniu każdorazowo należy pamiętać o usunięciu chorych liści i opryskiwaniu przeznaczonymi do tego preparatami.

Anktraknoza

Antraknozę poznać można po plamach pojawiających się na najmłodszych liściach, atakujących powoli pozostałe pędy. Na powierzchni nekrozy widoczne mogą być czarne punkty świadczące o zarodnikowaniu grzyba. Choroba ta najczęściej atakuje rośliny, takie jak anturium, araukaria, bluszcz doniczkowy, cissus, difenbachia, fikus, kroton czy storczyk. Aby pozbyć się jej obecności, warto zaopatrzyć się w środki ochrony roślin dedykowane dla jej niwelacji.

Fytoftoroza

Fytoftoroza objawia się zatrzymaniem wzrostu rośliny, widocznymi u podstawy pędu brązowymi, obumarłymi tkankami oraz utratą naturalnej barwy i połysku. Fytoftoroza spowodowana jest zbyt wilgotnym i chłodnym podłożem oraz zastoinami wody. Jej zwalczanie polega na podlewaniu wodą o temperaturze pokojowej, usuwaniu chorych roślin oraz usuwaniu chorych części roślin przy jednoczesnym stosowaniu preparatów chroniących przed nawrotem.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy to dolegliwość objawiająca się mączystym, białym nalotem grzybni, który z czasem ciemnieje oraz czarnymi punktami świadczącymi o zarodnikowaniu grzyba. Mączniak atakuje rośliny, takie jak azalia, begonia, chryzantema, gerbera, cissus, hortensja i róża, a najlepszym sposobem na jego wyeliminowanie jest izolacja chorych roślin oraz opryskiwanie preparatami zawierającymi siarkę lub lecytynę.

Pierścieniowa plamistość difenbachii

Ta choroba może być rozpoznana przez okrągłe, brązowe plamy na liściach oraz czarnymi skupiskami grzyba przybierającymi formę pierścienia, tworzących się na obumarłych tkankach. Pierścieniowa plamistość poraża głównie osłabione rośliny przebywające w niewłaściwych warunkach. Do atakowanych przez niego roślin należą: bluszcz, difenbachia, dracena, fikus, kolumna, maranta oraz peperomia. Przy jej zwalczaniu pomoże usunięcie porażonych liści oraz opryskiwanie pozostałych odpowiednimi preparatami.

Plamistość liści

Plamistość liści, jak sama nazwa wskazuje, objawia się okrągłymi, chlorotycznymi, a następnie brązowymi plamami z ciemniejszą obwódką, które z biegiem czasu prowadzą do osłabienia, a nawet obumierania liści. Plamistość liści poraża ogólnie osłabione rośliny przebywające w niewłaściwych warunkach. Najczęściej należą do nich: azalia, aralia, bluszcz, fikus, kalansja czy kalanchoa. Niezwykle istotne jest, aby u roślin cierpiących na plamistość nie wykonywać zraszania.

Szara pleśń

Szara pleśń u roślin rozpoznawalna jest przez puszystą powłokę, pylącą przy silniejszym powiewie. Części rośliny zaatakowane chorobą ciemnieją i obumierają, dlatego leczeniem warto zająć się najszybciej jak to możliwe. Szarej pleśni sprzyja ciepło i wysoka wilgotność powietrza, a rośliny, na których najczęściej jest zauważalna to: begonia, bluszcz, cyklamen, dizygoteka oraz dracena. Chora roślina wymaga usunięcia chorych części, wietrzenia pomieszczenia, w którym się znajduje, rzadszego podlewania oraz opryskiwania odpowiednim preparatem.

Zgorzel zgnilakowa

Zgorzel zgnilakowa może być rozpoznana przez widocznie zahamowany wzrost rośliny, żółknące, zamierające liście oraz obumarłe tkanki korzenia łatwo oddzielające się od reszty rośliny. Zgorzel zgnilakowa spowodowana jest podlewaniem zbyt zimną wodą i atakuje rośliny, takie jak: begonia, defenbachia, kalanchoa, kroton, pelargonia oraz peperomia. Podlewania wodą o temperaturze pokojowej, usuwanie chorych części roślin oraz stosowanie odpowiednich preparatów pomogą w zwalczeniu tej dolegliwości i utrzymaniu zdrowia rośliny.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Odkurzacze do zadań specjalnych w Twoim domu
/
Odkurzacze do zadań specjalnych w Twoim domu
Zastanawiałeś się, jakie odkurzacze sprawdzą się do zadań specjalnych w Twoim domu?
Luksusowe meble z drewna – jaki rodzaj wybrać?
/
Luksusowe meble z drewna – jaki rodzaj wybrać?
Planujesz zakup drewnianych mebli? Z artykułu dowiesz się, jakie rodzaje drewna są szczególnie polecane w aranżacji.
Jak wybrać <strong>pościel</strong> do eleganckiej sypialni?
/
Jak wybrać pościel do eleganckiej sypialni?
Wystrój Twojego łóżka spędza Ci sen z powiek? Dowiedz się, jaka pościel najlepiej pasuje do gustownej sypialni.