Podgrzewany basen w ogrodzie. Koszty, instalacja, utrzymanie

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób mających swój dom marzy, aby w przydomowym ogrodzie zamontować odkryty basen. Jest to świetny sposób na ochłodzenie się w upalne dni oraz metoda na aktywne spędzanie czasu na zewnątrz. Czy woda w basenie ma być ogrzewana jedynie promieniami słońca, czy potrzebne są jakieś dodatkowe rozwiązania? Jakie są koszty instalacji oraz utrzymania basenu w ogrodzie? 

Basen w ogrodzie niewątpliwie jest kojarzony z luksusowym i elitarnym sposobem na wykorzystanie powierzchni koło domu. Duże koszty utrzymania basenu są związane z jego oczyszczaniem oraz podgrzewaniem wody. Na szczęście na przestrzeni lat powstało kilka ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań na podgrzanie wody w basenie w ogrodzie.

dom z basenem
Photo by poyoky, from: Freepik.com

Jak wybrać miejsce na budowę basenu ogrodowego?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio wybrać miejsce, gdzie basen będzie zlokalizowany. Warto wybrać przestrzeń odpowiednio nasłonecznioną, dzięki temu woda w basenie będzie szybciej się nagrzewać od promieni słonecznych. Pozwoli to również na opalanie, siedząc na brzegu przydomowego basenu. Ważnym etapem przed budową jest sprawdzenie stanu gruntu. Jeśli mieszkamy w bliskim sąsiedztwie innych domów, należy sprawdzić, czy instalacja basenu nie spowoduje zwilgotnienia na działkach sąsiadów. Inną przeszkodą mogą być znajdujące się w wybranym przez nas miejscu wody gruntowe. Niecka basenu ulokowana na wodach gruntowych może z czasem ulec osunięciu i powodować uszkodzenia. Jednak są możliwości, aby poradzić sobie z tym problemem. Kategorycznie nie można budować basenu odkrytego na działce, gdzie wykop może spowodować niebezpieczeństwo dla już zbudowanych na tym terenie budynków. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest postawienie w ogrodzie basenu dmuchanego. 

kobiety pływające w basenie
Photo by juliasok, from: Freepik.com

Czy należy mieć pozwolenie na budowę basenu w ogrodzie? 

To zależy od wielkości basenu, jaki chcemy zbudować na swojej działce. Jeśli decydujemy się na zbiornik, który jest większy niż 30 m2, wymagana jest zgoda odpowiedniego starosty. Jeśli wybudujemy basen o mniejszej powierzchni niż wspomniane wyżej 30 m2, wówczas nie musimy uzyskać pozwolenia, jednak i tak trzeba zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy. Dopiero po 30 dniach od zgłoszenia tego faktu można rozpocząć prace wykonawcze. Poza informacjami o zakresie i rodzaju robót należy dodać oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem, na którym będzie prowadzona budowa. 

Ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie?

Zbudowanie basenu we własnym ogrodzie to średni koszt około 30-40 tysięcy złotych. Cena oczywiście zależy od wielkości basenu i użytych materiałów przy jego budowie. Na pewno dodatkowy koszt będą stanowić zraszacze oraz natryski. Poza budową i zainstalowaniem basenu należy przygotować się na opłaty związane z podgrzewaniem wody w zbiorniku. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie słoneczne, które jest świetną alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, koszt roczny na pewno będzie mniejszy. Odkryty basen należy również regularnie czyścić. Pomocne w utrzymaniu czystości będzie dodanie do wody chloru, który zabija rozwijające się w wodzie bakterie i grzyby. Dobrą praktyką jest również przykrywanie zbiornika, który nie jest aktualnie używany, dzięki temu uniknie się wybierania z wody liści, owadów i innych zanieczyszczeń. 

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Wiele osób przed budową basenu odkrytego zastanawia się, czy jego instalacja w ogrodzie będzie opłacalna. Polska jest krajem, gdzie ilość upalnych dni jest dość mała, dlatego nie da się korzystać z basenu, kiedy dni są pochmurne. Jednak rozwój technologii sprawił, że istnieje możliwość podgrzania wody w basenie w prosty i niekosztowny sposób, przez co można się w nim pływać nawet w chłodniejsze dni. Kluczem jest odpowiednio dobrany system grzewczy, który pozwoli korzystać w takiej formy wypoczynku przez znacznie dłuższy czas. Nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody w basenie za pomocą energii słonecznej. Można do tego celu wykorzystać pompy ciepła, kolektory słoneczne lub elektryczne podgrzewacze wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Depilacja laserowa – za czy przeciw?
/
Depilacja laserowa – za czy przeciw?
Czym jest i czy warto skorzystać z zabiegu depilacji laserowej? Poznasz odpowiedź już wkrótce.
Meble kuchenne na wymiar – czy warto je rozważyć?
/
Meble kuchenne na wymiar – czy warto je rozważyć?
Jeśli myślisz o modernizacji kuchni, meble na zamówienie mogą być idealnym sposobem na przeniesienie Twojej przestrzeni na wyższy poziom. Projektanci kuchni na wymiar mogą polecić wiele sprytnych rozwiązań, w zależności od wielkości budżetu i Twoich potrzeb. Dzięki kuchniom na wymiar każdy może mieć kuchnię swoich marzeń.
<strong>Paryż na weekend.</strong> Co można zobaczyć?
/
Paryż na weekend. Co można zobaczyć?
Zobacz, jak zaplanować weekend w Paryżu, co warto zobaczyć i gdzie się udać, aby zasmakować paryskiej atmosfery.