Zamek w Łańcucie. Spacer śladami Lubomirskich i Potockich

0
1657
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
zamek w Łańcucie

Zabytkowa rezydencja w Łańcucie przyciąga uwagę wielu gości. Może i ty, będąc w okolicach Rzeszowa, wybierzesz się na podziwianie tego zabytku. Jeśli nie, są też inne możliwości, aby zobaczyć zamek.

Zamek w Łańcucie powstał prawdopodobnie w II połowie XVI wieku. W późniejszych latach był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany. Pełni on funkcje reprezentacyjne oraz służebne wobec instytucji państwowych. Wewnątrz od razu po wejściu rzuca się w oczy herb rodziny Lubomirskich, czyli byłych właścicieli posesji. 

muzeum/powozownia w Łańcucie
Photo by DEA / W. BUSS / Contributor/ De Agostini/Getty Images

To, co tworzy wyjątkowy klimat całości, to bez wątpienia tereny ogrodów. Park o charakterze angielskiego krajobrazu ma obszar 36 ha. W jego skład wchodzą: Ogród Włoski, Ogród Różany, Ogród Bylinowy, oranżeria, stajnie, kort tenisowy, Zameczek Romantyczny i Storczykarnia. Wszystko to wywołuje bajkowy klimat w ogrodzie, szczególnie w okresie wiosenno–letnim. 

>> Zobacz też: Dom z widokiem na przystań. Zamieszkać na Mazurach

Spacer po zamku i jego okolicach możesz odbyć w poniedziałek bezpłatnie, a w pozostałe dni zapłacisz za zwiedzanie ogrodu 2 zł w przypadku biletu normalnego i 1 zł za ulgowy. Jeżeli jednak interesuje Cię zobaczenie wszystkich zabudowań, to przygotuj się na wydatek rzędu 23 zł lub 27 zł. Istnieje też alternatywa dla osób, którym nie po drodze do Łańcuta. Możesz zostać w domu i zwiedzać bezpiecznie nietuzinkowe pomieszczenia zamku… online!  

Zostaw komentarz

Więcej newsów