Amerykańskie domy jednorodzinne charakteryzuje przede wszystkim przytulność i komfort użytkowania. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać więcej zalet budownictwa w amerykańskim stylu.
Dom w stylu amerykańskim kojarzy się z wygodą, przestronnym funkcjonalnym wnętrzem, urokliwą werandą, lekką konstrukcją całości i przyjemną estetyką. Czym jeszcze charakteryzuje się ten styl budownictwa?
Konstrukcja domu w stylu amerykańskim raczej nie przypomina regularnej bryły – często spotykanej w naszym kraju. Budynki jednorodzinne projektowane są tam jako rozłożyste parterowe powierzchnie ze złożoną konstrukcją dachową. Do całości zazwyczaj przynależy subtelnie wkomponowany garaż.
Budynek w tym stylu wznosi się najczęściej przy wykorzystaniu prefabrykowanych komponentów, przez co zmniejsza się znacznie koszty inwestycji, a także przyspiesza realizację projektu.
Do wykańczania elewacji zazwyczaj stosuje się panele elewacyjne o jasnej kolorystyce, utrzymanej najczęściej w tonacji beżów, bieli czy szarości. Elewację w takim projekcie możemy również wykończyć drewnem i dekoracyjnymi elementami muru, np. przy przegrodzie frontowej czy kominie.
Na przyjemną estetykę budynku obok wymienionych elementów wpływa także obecność przestronnej werandy z drewnianą balustradą, którą najczęściej przyozdabia się kwiatami. Ozdobą domu w stylu amerykańskim są też starannie wykończone gzymsy, kominy i wykusze, które sięgają poza obszar elewacji.
Kolejnym elementem, który nadaje całej konstrukcji szczególne walory estetyczne, są charakterystyczne otwory okienne z listwami obwodowymi, które stanowią ich schludne wykończenie. Często spotkać się możemy również z efektownymi okiennicami, które dodają budynkom mieszkalnym niezwykłego uroku.
Dom jednorodzinny utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Takie wnętrze charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania – całość projektowana jest tak, aby każdy fragment przestrzeni spełniał ten warunek. Sypialnie w amerykańskim domu zazwyczaj przylegają do łazienek i posiadają dodatkową przestrzeń określaną jako garderoba.
Tak zwana strefa dzienna w takim domu jest wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczeń i ma postać przestronnego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią. To ułożenie pozwala przygotowywać posiłki bez utraty kontaktu z pozostałymi domownikami czy gośćmi.
Oprócz głównego wejścia w amerykańskim domu znajdują się także dodatkowe drzwi, przez które dostaniemy się bezpośrednio do ogrodu czy na taras. Połączenie budynku mieszkalnego z garażem zapewnia swobodę użytkowania, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Wspomniane już walory estetyczne mają istotne znaczenie w tego rodzaju budownictwie – amerykański dom już na zewnątrz odznacza się przytulnością i bije od niego ciepło. W takim budynku bardzo szybko możemy poczuć się „jak w domu”.
Poza przemawiającą estetyką dom utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim komfortowy – wygoda użytkowania wnętrza ma wpływ na ogólną satysfakcję odczuwaną na co dzień. Zaprojektowana z rozmysłem funkcjonalna przestrzeń w amerykańskim domu może zapewnić ten efekt.
Zdjecie główne: Ian MacDonald/unsplash.com