Projekt domu w stylu amerykańskim. Zalety stylu

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Amerykańskie domy jednorodzinne charakteryzuje przede wszystkim przytulność i komfort użytkowania. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać więcej zalet budownictwa w amerykańskim stylu.

Dom w stylu amerykańskim kojarzy się z wygodą, przestronnym funkcjonalnym wnętrzem, urokliwą werandą, lekką konstrukcją całości i przyjemną estetyką. Czym jeszcze charakteryzuje się ten styl budownictwa?

Dom w stylu amerykańskim – charakterystyczne cechy

Konstrukcja domu w stylu amerykańskim raczej nie przypomina regularnej bryły – często spotykanej w naszym kraju. Budynki jednorodzinne projektowane są tam jako rozłożyste parterowe powierzchnie ze złożoną konstrukcją dachową. Do całości zazwyczaj przynależy subtelnie wkomponowany garaż.

Budynek w tym stylu wznosi się najczęściej przy wykorzystaniu prefabrykowanych komponentów, przez co zmniejsza się znacznie koszty inwestycji, a także przyspiesza realizację projektu. 

Do wykańczania elewacji zazwyczaj stosuje się panele elewacyjne o jasnej kolorystyce, utrzymanej najczęściej w tonacji beżów, bieli czy szarości. Elewację w takim projekcie możemy również wykończyć drewnem i dekoracyjnymi elementami muru, np. przy przegrodzie frontowej czy kominie.

Na przyjemną estetykę budynku obok wymienionych elementów wpływa także obecność przestronnej werandy z drewnianą balustradą, którą najczęściej przyozdabia się kwiatami. Ozdobą domu w stylu amerykańskim są też starannie wykończone gzymsy, kominy i wykusze, które sięgają poza obszar elewacji. 

Kolejnym elementem, który nadaje całej konstrukcji szczególne walory estetyczne, są charakterystyczne otwory okienne z listwami obwodowymi, które stanowią ich schludne wykończenie. Często spotkać się możemy również z efektownymi okiennicami, które dodają budynkom mieszkalnym niezwykłego uroku.

Wnętrze w stylu amerykańskim 

Dom jednorodzinny utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Takie wnętrze charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania – całość projektowana jest tak, aby każdy fragment przestrzeni spełniał ten warunek. Sypialnie w amerykańskim domu zazwyczaj przylegają do łazienek i posiadają dodatkową przestrzeń określaną jako garderoba. 

Tak zwana strefa dzienna w takim domu jest wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczeń i ma postać przestronnego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią. To ułożenie pozwala przygotowywać posiłki bez utraty kontaktu z pozostałymi domownikami czy gośćmi. 

Oprócz głównego wejścia w amerykańskim domu znajdują się także dodatkowe drzwi, przez które dostaniemy się bezpośrednio do ogrodu czy na taras. Połączenie budynku mieszkalnego z garażem zapewnia swobodę użytkowania, zwłaszcza podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Zalety amerykańskiego stylu w budownictwie jednorodzinnym

Wspomniane już walory estetyczne mają istotne znaczenie w tego rodzaju budownictwie – amerykański dom już na zewnątrz odznacza się przytulnością i bije od niego ciepło. W takim budynku bardzo szybko możemy poczuć się „jak w domu”.

Poza przemawiającą estetyką dom utrzymany w amerykańskim klimacie jest przede wszystkim komfortowy – wygoda użytkowania wnętrza ma wpływ na ogólną satysfakcję odczuwaną na co dzień. Zaprojektowana z rozmysłem funkcjonalna przestrzeń w amerykańskim domu może zapewnić ten efekt.

Zdjecie główne: Ian MacDonald/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
/
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
Szukasz idealnej lampy wiszącej? Odkryj czym kierować się przy wyborze!
Jak wybrać idealny serwis stołowy do naszego mieszkania?
/
Jak wybrać idealny serwis stołowy do naszego mieszkania?
Czy zastanawiasz się, jakie naczynia stołowe będą najlepsze dla Twojego domu? Przytoczymy kwestie na które należy zwrócić uwagę wybierając komplety stołowe, oraz porady jak dobrać idealny serwis.
Jak mieszkają <strong>polskie gwiazdy</strong>? 5 inspirujących domów
/
Jak mieszkają polskie gwiazdy? 5 inspirujących domów
Domy polskich gwiazd często budzą zachwyt. Internauci często się nimi inspirują. Sprawdźmy, jak się prezentują!