Jak czyścić dywany?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czyszczenie dywanów to prawdziwa zmora dla wielu osób. Brudne wyglądają bardzo nieestetycznie. Co więc zrobić, by w prosty sposób znów wyglądały jak nowe?

Dywan jest bez wątpienia wizytówką każdego wnętrza, w którym się znajdują. Dzięki nim pomieszczenia wyglądają na bardziej przytulne i zarazem eleganckie. Poza tym dywan pełni też funkcję ozdobną, może nawet być kluczową ozdobą salonu, czy sypialni. Niestety wadą dywanów jest to, że łatwo się brudzą, a plamy oraz kurz prezentują się bardzo nieestetycznie. Można je czyścić korzystając z usług profesjonalnych firm. Wiąże się to jednak ze sporym kosztem, a do tego często trzeba dywan samemu dostarczyć do siedziby firmy. Warto więc najpierw spróbować domowych sposobów. 

Dobre środki do czyszczenia to podstawa

W sklepach znajdziemy wiele dobrej jakości środków przeznaczonych do czyszczenia dywanów. Kupując je należy zwrócić uwagę na to, do jakich tworzyw są przeznaczone (są dywany z włókien naturalnych np. wełniane, czy jedwabne) oraz sztucznych. Dobra hurtownia chemiczna będzie miała w swojej ofercie różne specyfiki, które będą dopasowane do naszych potrzeb. 

Najpierw odkurzanie

Zanim użyjemy zakupione środki do czyszczenia musimy dokładnie odkurzyć dywan na sucho. Jest to istotne, szczególnie, jeśli mamy dywan z tzw. długim włosiem. Tam kurz wnika dość głęboko, tam samo, jak różnego rodzaju paprochy, które trzeba usunąć. Dobrym pomysłem jest też wytrzepanie dywanu, o ile jest taka możliwość. Dzięki temu dokładnie oczyścimy dywan. 

Usunięcie plam

Jeśli mamy na dywanie niewielkie plamy i zabrudzenia, to przed praniem całej jego powierzchni, należy spróbować je usunąć. W tym celu warto zastosować specjalne płyny do plam na dywanach. Należy pamiętać, że tego typu zabrudzenia czyści się kołowymi ruchami. Większość osób zaczyna trzeć plamę, a to poważny błąd, ponieważ po pierwsze w ten sposób może się ona powiększyć, a po drugie – dywan w tym miejscu może się odkształcić. 

Czyszczenie na sucho lub na mokro

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie specyfików do czyszczenia dywanów na sucho. Wystarczy je rozsypać po wytrzepanym dywanie i zostawić na czas zalecany przez producenta (zazwyczaj jest to godzina). Po tym czasie wystarczy go odkurzyć i gotowe. Trzeba jednak wiedzieć, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku dywanów typu shaggy, czyli z długim włosiem. 

Dywan można też czyścić na mokro. Najpopularniejsza jest piana. Taka metoda jest jednak bardziej pracochłonna niż czyszczenie na sucho. Wystarczy wycisnąć piankę pod ciśnieniem na dywan i szczotką rozsmarować ją po całej jego powierzchni. Zostawiamy, aż wyschnie i odkurzamy. 

Kolejnym sposobem jest użycie szamponów, proszków lub płynów do czyszczenia. Niestety jest to najtrudniejsza metoda. Mieszamy detergent z wodą, tak jak zaleca producent na ulotce, po czym nanosimy go na dywan i szorujemy, używając do tego specjalnych szczotek. Później nie powinno się chodzić po nim, aż do czasu kiedy wyschnie. Na koniec zaleca się jeszcze raz dokładnie go odkurzyć i gotowe.

Fot.: Trang Nguyen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Auta elektryczne – co przemawia na ich korzyść?
/
Auta elektryczne – co przemawia na ich korzyść?
Coraz częściej w mediach, ale także i przemyśle pojawia się hasło „Zero Emisyjność”. Z czym ono się wiąże w przemyśle motoryzacyjnym? Jakich korzyści dostarczają? Sprawdźmy!
Łóżko z <strong>zagłówkiem tapicerowanym</strong>. Aranżacja przytulnej sypialni
/
Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym. Aranżacja przytulnej sypialni
Zastanawiasz się nad łóżkiem z zagłówkiem? Podpowiadamy, jakie wybrać!
Garnitury damskie – na jaką okazję założyć?
/
Garnitury damskie – na jaką okazję założyć?
Dawniej tylko mężczyźni nosili garnitury, ale od lat 20 dwudziestego wieku, kobiety także decydują się na ich noszenie.