Jego jasny kolor rozświetli wnętrze każdej kuchni. Sprawdzi się w mieszkaniu minimalistycznym, skandynawskim, nowoczesnym… i w wielu innych. Na czym polega fenomen dębowego blatu?
Przywykliśmy do stosowania drewna we wnętrzach rustykalnych, w których łączy się je z miękkimi tkaninami i ciepłymi kolorami. Rzeczywiście materiał sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne, i idealnie wpasowuje się w styl eko. Jednak to tylko jedno z wielu jego zastosowań.
Blat z drewna dębowego ożywi loftową czy industrialną kuchnię i skutecznie pozbawi ją sterylnego, surowego charakteru. Szczególnie w zestawieniu ze stołem z tego samego materiału stworzy spójną wizualnie całość i pozwoli na wybór dowolnych dodatków. To dobre rozwiązanie również w przypadku, gdy salon lub jadalnia są urządzone nieco inaczej – drewno będzie materiałem idealnie spajającym te dwa pomieszczenia.
Blaty kuchenne muszą być odporne na działanie różnych czynników, m.in. na wilgoć i zarysowania, estetyczne i uniwersalne, aby pasowały do wnętrza w każdym stylu. Powinno się też łatwo je czyścić.
Jeśli kuchnia rzeczywiście jest sercem domu, to jej sercem mógłby być blat. Deski z drewna dębowego są wyjątkowo mocne i twarde, dzięki czemu przez wiele lat możemy cieszyć się ich doskonałym stanem. Cenione są także za jasny, żółtobrązowy odcień, którym wyróżniają się na tle drewna z innych gatunków drzew.
Dęby mają wiele podgatunków, m.in. czerwony, omszony, burgundzki. Różnią się barwą, odcieniem i układem słojów. Wszystkie te cechy pozwalają na idealne dopasowanie blatu dębowego do każdej kuchni, bez względu na jej wystrój i przyjętą kolorystykę.
Drewno nadaje wnętrzu ciepłego, przytulnego charakteru, a jednocześnie w zestawieniu z innymi materiałami komponuje się w ponadczasową, nowoczesną aranżację.
Jednym z ciekawszych rozwiązań będzie zastąpienie tradycyjnych płytek nad blatami szkłem hartowanym. Przy minimalistycznych ścianach w kolorze bieli, szarości czy czerni szklany panel będzie bardzo eleganckim wykończeniem całości. Może mieć ten sam kolor co ściany lub szafki, wówczas dobrze zaprezentuje się z połyskiem. Matowy lepiej wybrać, gdy w kuchni jest nieco więcej dekoracji, zwłaszcza w bardziej przyciągających uwagę wzorach czy barwach.
Przy kuchni otwartej dobrze będzie nawiązać do gamy kolorystycznej jadalni bądź salonu, aby jedno pomieszczenie subtelnie przechodziło w drugie. Najciekawszy efekt wizualny uzyskasz dzięki zastosowaniu szklanego panelu z prostym, geometrycznym wzorem.
Innym materiałem, który współgra z drewnem dębowym, jest cegła. Stworzy nowoczesny, industrialny wygląd kuchni, który nieco ociepli dębowy blat. Ponownie warto zestawić je ze szkłem, które ochroni cegły nad blatami i będzie łatwiejsze w czyszczeniu. Równie elegancko będzie prezentował się stół ze szklanym blatem czy dekoracyjny żyrandol z kryształków.
Podczas dekorowania kuchni warto postawić na kilka akcentów nawiązujących do samego blatu. Drewniana misa na owoce, doniczka czy pojemnik na sztućce będą doskonałym uzupełnieniem eleganckiego i nowoczesnego wnętrza.
Zdjecie główne: Im3rd Media/unsplash.com