Domek na Mazurach jest marzeniem wielu osób z uwagi na czarujące widoki, piękno otaczających nas krajobrazów oraz wszechogarniający spokój i atmosferę. Ucieczka od betonowego świata i nieustanny kontakt z dziewiczą naturą sprawia, że poczujesz się tam jak w raju.
Dlaczego by nie poczuć się jak w filmie o dawnych dziejach naszego kraju? Nietknięte ludzką ręką lasy, rzeki i jeziora są czymś, co ostatnimi czasy przyciąga każdego z nas. Cofnięcie się w czasie może spotęgować dom w stylu dworkowym z widokiem na zapierające dech w piersiach widoki z mnóstwem jezior i dzikich lasów oraz otaczające nas pola i tradycyjne gospodarstwa rolne.
>> Zobacz też: Dom w stylu dworkowym. Zalety i wady gotowego projektu
Warmia i Mazury są obszarami wyludnionymi, trudno tutaj o tłumy i tłoczne miasta. Głównymi atrakcjami są: żegluga, parki linowe, spływy kajakowe, spacery po lasach, wzgórzach i wzdłuż jezior oraz zabytkowe zamki, kościoły i wsie.
Chcąc przypomnieć sobie czasy, kiedy jeździliśmy do naszych babć i dziadków na prowincji, warto przyjrzeć się ciekawym projektom domów rustykalnych. Kraina Tysiąca Jezior wpisała się również w architekturę. Typowy, tradycyjny dom w stylu, pochodzącym z Mazur charakteryzuje się ścianami z czerwonej cegły, które często pokrywa biały tynk i czerwonymi dachami. Całość uzupełniają dodatki jak drewniana balustrada, okiennice oraz skratowanie dachu.
Warto przyjrzeć się również zachwycającym swoim nietypowym stylem i atmosferą drewnianym domkom, które będą wyśmienicie wyglądały na tle otaczającego je lasu i majaczącej w oddali tafli jeziora. Możemy zdecydować się na konstrukcję szkieletową lub z bali. Pierwsza propozycja powstaje przede wszystkim z świerku, sosny lub jodły. Jego budowa nie jest skomplikowana, a przy tym jest atrakcyjna cenowo. Domy szkieletowe montuje się na stelażu, a w związku z ich wysokim poziomem energooszczędności, zyskują coraz większą popularność.
Wybierając styl budynku, możemy skupić się na naszych rodzimych tradycjach, wzorując się na tradycji mazurskiej lub góralskiej, ale nie ma przeszkód, by zainspirować się zagranicznymi propozycjami i postawić na fason włoski, szwajcarski, kanadyjski, skandynawski czy nawet francuski.
Chcąc wpasować się w dzikie, mazurskie bory, należy zadbać nie tylko o elewację, ale także o wnętrze domu i stosowne dekoracje. Podstawowym materiałem, który nada sielskości naszemu mieszkaniu, jest oczywiście drewno. Unikaj zimnych, surowych, błyszczących elementów oraz jasnego, chłodnego i ostrego oświetlenia, a ponadto metalu (oprócz kutego żelaza) i szkła. Postaraj się, by drewniane szafki, komody, łóżka, krzesła i stoły sprawiały wrażenie nadgryzionych zębem czasu. Zaopatrz się również w obrazy, przedstawiające lasy, jeziora i pola. Przytulne wnętrze nie może istnieć bez kwiatów i roślin. Postaw na gliniane, wiklinowe lub rattanowe doniczki. Pomyśl też o wiklinowych koszach oraz ceramicznych naczyniach, które doskonale wpasują się w rustykalny klimat.
Jeśli zdecydowałeś się na wystrój w wiejskim stylu, to doskonały czas, by przywrócić życie starym przedmiotom. Zabytkowe już maszyny do szycia, żelazka, pojemniki wszelkiej maści, czy lampa naftowa, odziedziczone po naszych babciach i dziadkach, mogą zyskać jeszcze jedną szansę i ozdobić pomieszczenia w naszym domu.
Nieodzownym elementem wiejskości jest oczywiście charakterystyczny folklor. Warto zaopatrzyć się w poszewki, narzuty lub koce z barwnymi łowickimi, góralskimi lub kaszubskimi motywami. Wzory mogą pojawić się także na zasłonkach, wykładzinach i dywanach. Pamiętaj, że elementy roślinne powinny odpowiadać polskiemu klimatowi. W zdobnictwie ludowym charakterystyczne są również rozmaite kolorowe szlaczki i pasy.
Jeśli mówimy o wsi, to nie możemy zapomnieć o bujanym fotelu z poduszką i kocem z wełny. Nie ma nic lepszego niż relaks z kubkiem gorącego napoju na bujaku, a to wszystko dopełnią przepiękne widoki, jakie oferuje nam Kraina Tysiąca Jezior oraz zapach drzew, trawy i chłodne powiewy wiatru znad pobliskiego jeziora.