Dom w stylu dworkowym. Zalety i wady gotowego projektu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim czasie popularnością cieszą się domy inspirowane szlacheckimi dworkami, które były budowane w Polsce już od czasów renesansu. Jest to specyficzny sposób wznoszenia budynków, charakterystyczny dla naszego rodzimego podwórka. Rynek oferuje nam mnóstwo gotowych projektów, lecz mają one swoje wady i zalety.

Kilka faktów o dworkach

Istnieje kilka wariantów współczesnych dworków i od nas zależy, czy chcemy zdecydować się na bardziej unowocześnioną wersję, czy raczej stawiamy na tradycję i powrót do korzeni. 

Wersja klasyczna

Tradycyjne dworki szlacheckie, jakie mamy okazję spotkać w naszym kraju, są budowane na planie prostokąta oraz posiadają regularną i zwartą bryłę. Zawierają małe okna oraz niskie, zwieńczone gzymsem ściany. Dachy domów są różne, a najczęściej występujące to:

  • dach mansardowy – dwu- lub czterospadowy łamany, jest zbudowany z dwóch oddzielonych od siebie gzymsem powierzchni połaci dachowych,
  • dach naczółkowy – dwuspadowy z dodatkowymi połaciami na ścianach szczytowych,
  • dach łamany – polski – czterospadowy o dwóch połaciach o tym samym spadku, jedna połać położona jest nad drogą i oddzielone są od siebie niewielką ścianką.

Rodzaj zastosowanego dachu zapewni nam przede wszystkim mniejszą lub większą powierzchnię użytkową. Najbardziej charakterystyczną cechą dworku polskiego jest wsparty na kolumnach ganek umiejscowiony w centrum budynku. Dodatkowo wyróżnić należy symetryczność ukształtowania elewacji oraz szeroki front. Całość ma ze sobą współgrać i być jak najbardziej zrównoważona i harmonijna.

Wersja nowoczesna

W XXI w. projektanci wprowadzają szereg zmian w tworzeniu planów domów stylizowanych na dwory szlacheckie. Największą ingerencją w niezmieniony dotąd stan rzeczy jest dobudowywanie garaży, gdyż burzy to wspomnianą wyżej symetrię. Jednym z wyjść jest zbudowanie go. Jeśli jednak chcemy uniknąć ewentualnego zmoknięcia, można cofnąć bryłę garażu względem całego dworu lub połączyć ją łącznikiem z dworem, a po przeciwnej stronie zorganizować alkierz, by zachować odpowiednie proporcje i symetrię.

W dalszym ciągu stosuje się pomysły sprzed lat, by jak najbardziej upodobnić nowoczesną wersję dworku do tej tradycyjnej. Znakomicie sprawdzają się tutaj drewniane okna, czy stylizowane na dawne czasy drzwi. 

>> Zobacz też: Mieszkanie w starej fabryce – ile trzeba zapłacić za metr?

Myśląc o dworku szlacheckim, musimy zerwać z jego układem pomieszczeń wewnętrznych. Dawniej z wejścia wchodziło się do przestronnej sieni, a z niej do pozostałych, połączonych w amfiladzie izb. W praktyce oznacza to, że wszystkie pokoje są przechodnie. Aktualnie w miejscu sieni znajduje się salon lub hol, z niego zaś wchodzi się do kuchni (lub pomieszczenia te, zgodnie z panującą modą, mogą być połączone) i do innych miejsc. Musimy również zadbać o zejście do piwnicy, gdzie najpewniej znajdzie się kotłownia oraz o wejściu na poddasze. 

Gotowe projekty – wady i zalety

Wiemy już, czym charakteryzuje się dworek tradycyjny i nowoczesny, więc nadszedł czas, by zdecydować o projekcie, jednak i tutaj musimy bliżej przyjrzeć się niuansom, jakie wiążą się z dobrym wyborem.

Zalety

Najważniejszą wadą jest oczywiście cena, która znacząco różni się od projektów indywidualnych. Rynek oferuje mnóstwo ciekawych projektów, w tym interesujące wizualizacje, które w odróżnieniu do rysunków architektonicznych, ułatwią nam wybór przyszłego domu. Gotowe pomysły to także rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nasz czas i stres, ponieważ od początku mam wiedzę na temat efektu końcowego.

Wady

Jedną z wad jest konieczna adaptacja gotowego projektu przez architekta, co pozwoli zrealizować go na określonej działce. Projektant sprawdza takie rzeczy, jak położenie względem kierunków geograficznych, czy ukształtowanie terenu. Potem nanosi poprawki, umożliwiające budowę domu, wszystko zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Czynności te będą się wiązały z dodatkowymi kosztami, jednak nadal całość jest tańsza niż projekt indywidualny. 

Jeśli chcemy nanieść poprawki, będzie to możliwe jedynie za opłatą oraz zajmie nieco czasu. Warto też pamiętać, że gotowe projekty mogą nie być niespotykane oraz oryginalne, gdyż istnieje spore prawdopodobieństwa, że inni ludzie także z nich skorzystali.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Łazienka dla zielonych entuzjastów: Ekologiczne materiały
/
Łazienka dla zielonych entuzjastów: Ekologiczne materiały
Odkryj sposoby na stworzenie ekologicznej łazienki. Wybór odpowiednich materiałów i baterii umywalkowych to klucz do sukcesu.
Plakaty ze zdjęciem: Przyciągające uwagę formy sztuki
/
Plakaty ze zdjęciem: Przyciągające uwagę formy sztuki
Plakaty ze zdjęciem: Sztuka, która przemawia obrazem.
Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań online?
/
Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań online?
Jak kupować w Internecie? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także najnowsze promocje i praktyczne porady dotyczące robienia zakupów online. Ciesz się przedświątecznymi zakupami, które same trafią do Twojego domu!