Jednym z najważniejszych miejsc każdego domu jest salon, w którym spędzamy wolny czas z całą rodziną. A że żaden salon nie może się obyć bez dużego wypoczynku, dziś postaramy się stworzyć mały poradnik dotyczący jego zakupu.
Przed przystąpieniem do przeglądania ofert sklepów meblowych należy się zastanowić nad przeznaczeniem nowego nabytku. Kluczowe znaczenie ma to, ile osób będzie z niego korzystać na co dzień. Równie istotne są okoliczności użytkowania, trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytania, czy potrzebny jest wyłącznie do relaksu z książką, spotkań rodzinnych, czy raczej będzie stanowić centrum imprez okolicznościowych tuż obok kuchni. Oprócz oczywistej liczby miejsc siedzących warto pochylić się także nad jego funkcjonalnością, wtedy wybór sprowadza się do dwóch opcji – wypoczynku z lub bez funkcji spania.
Następnym krokiem podczas wyboru wypoczynku powinno być jego rozmieszczenie przestrzenne. Długość, wysokość, szerokość i waga poszczególnych elementów nie mogą zakłócać zaaranżowanych wcześniej wnętrz. Przecież nie chcemy zostawić sobie wyłącznie wąskiego przesmyku na przejście między jedną częścią pomieszczenia a drugą ani by fronty mebla przysłaniały światło. Warto uwzględnić te czynniki również ze względu na transport oraz wniesienie do domu.
Kiedy mamy już sprecyzowane przeznaczenie oraz wymiary, warto zastanowić się nad docelowym stylem pomieszczenia. Jeżeli wnętrza zostały zaprojektowane w stylu vintage, warto postawić na klasyczny design; z kolei gdy planujemy obcować w pomieszczeniach stylizowanych industrialnie, eklektycznie bądź glamour, doskonale sprawdzą się meble pikowane; natomiast w stylu skandynawskim – proste, funkcjonalne bryły z dodatkiem drewna.
Niebanalne znaczenie ma także kolorystka wypoczynku, bo powinna zostać odpowiednio dostosowana do wielkości salonu. W przypadku niewielkich przestrzeni, charakterystycznych dla dużych miast, najlepszym wyborem będą jasne kolory w odcieniach bieli, beżu lub błękitu. Jeżeli natomiast jesteśmy posiadaczami przestronnego domu jednorodzinnego, gdzie królują ogromne przestrzenie i wpada mnóstwo światła, pole do popisu znacząco się poszerza. Wówczas możemy sobie pozwolić nie tylko na zdecydowanie ciemniejsze barwy (czerń, brązy czy zielenie), ale też dużo bardziej przysadziste formy. Podstawowa zasada jest w tym przypadku jedna: bez względu na wielkość salonu kolorystyka wypoczynku nie powinna zakłócać harmonii całego pomieszczenia.
Kolejnym istotnym elementem jest odpowiedni wybór materiału, którym zakupiony wypoczynek będzie obity. Przemyślana decyzja pozwoli zaoszczędzić sobie nerwów, gdy dzieci zniszczą drogą skórę, zaplamią aksamit lub zrobią dziurę w welurze. Dlatego trzeba postawić sobie pytanie, która opcja będzie najbardziej adekwatna do warunków panujących w domu oraz pozwoli dłużej cieszyć się dobrym wyglądem. Warto także zwrócić uwagę na to, czy nowy mebel ma tapicerowany tył, bo gdy znajdzie się na środku salonu, może budzić konsternację gości.
Nie można zapomnieć również o pielęgnacji, bo ta może być bardzo kosztowna. Ceny środków do czyszczenia mogą sięgać nawet kilkuset złotych, dlatego warto przemyśleć plusy i minusy materiału, który ostatecznie wybierzemy.
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com