Salon w stylu japońskim. Porady i inspiracje

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl japoński to kwintesencja elegancji, minimalizmu i harmonii. Jeśli lubisz ascetyczne aranżacje, ta stylistyka skradnie Twoje serce. Podpowiadamy, jak urządzić salon przywodzący na myśl wnętrza z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Styl japoński opiera się na idei zen, nurtu religii buddyjskiej wywodzącego się z Chin i następnie rozprzestrzenionego w Japonii, Korei i Wietnamie. Podstawę zen stanowi praktyka medytacji, prowadząca do poznania samego siebie, oświecenia. Estetyka zen może kojarzyć się z pustką, surowymi i czystymi formami, minimalizmem i prostotą. To także wyróżniające cechy stylu japońskiego, czerpiącego z koncepcji zen.

Wielu z nas Kraj Kwitnącej Wiśni z pewnością kojarzy się z parawanami, wachlarzami, lampionami i zestawami do parzenia herbaty, ale jeśli chcemy urządzić salon w stylu japońskim, z pewnością nie powinnyśmy zapełniać naszego pomieszczenia wszystkimi wspomnianymi, charakterystycznymi przedmiotami. Musimy skupić się na kolorach, materiałach, formach mebli i przede wszystkim na niezbędnych sprzętach.

Jakie kolory wybrać do salonu w stylu japońskim?

Zacznijmy od koloru. Ściany w salonie w stylu japońskim najlepiej pociągnąć farbą o jasnych barwach. Możemy wybrać beżowe bądź piaskowe odcienie, które będą pięknym tłem dla prostych, drewnianych mebli. Sprawdzą się również kolory ziemi, a więc przygaszone zielenie i szarości czy delikatne brązy.

Urządzając salon w stylu japońskim, ograniczmy paletę barw. Warto zastosować monochromatyczną kolorystykę lub zdecydować się na różne odcienie tego samego koloru. Najważniejsze jest, aby całość wyglądała spójnie i spokojnie.

Jeżeli jasne i gładkie ściany wydają nam się aż nadto surowe, możemy ozdobić je pionowymi i poziomymi drewnianymi listwami, nawiązującymi do japońskich wnętrz.

Meble do salonu w stylu japońskim

Meble w japońskim salonie mogą być nowoczesne i jednocześnie nawiązywać do tradycyjnej stylistyki. Wybierajmy modele o prostych formach, bez zbędnych zdobień, niewysokie i o niewielkich rozmiarach. Mając w pamięci słynny japoński rytuał picia herbaty, zadbajmy przede wszystkim o niską ławę, wokół której ustawimy wygodne pufy lub położymy poduszki. Możemy wykorzystać także maty tatami wykonane ze słomy, która ma właściwości izolacyjne, dzięki czemu nie musimy martwić się zimnem ciągnącym od podłogi.

W salonie w stylu japońskim przydadzą się również niewielkie komody z szufladami (tzw. tansu) i stoliki. Wybierajmy meble wykonane z naturalnych materiałów, na przykład drewna i bambusa, które podkreślą egzotyczną aranżację.

Dodatki do japońskiego salonu

Jeśli chcemy podkreślić urok salonu w stylu japońskim, możemy zdecydować się na ścianki wykonane ze specjalnego papieru shoji, które od razu przywodzą na myśl wnętrza z Kraju Kwitnącej Wiśni. W oknach warto powiesić długie zasłony wykonane z naturalnych materiałów, na przykład lnu. Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu – wybierajmy lampy emitujące jasne, ciepłe światło. Stawiajmy na modele wykonane z drewna lub szkła. Nietuzinkowym rozwiązaniem, ale wciąż nawiązującym do japońskiej estetyki, są papierowe abażury.

Japoński salon możemy podkreślić jednym, wyrazistym dodatkiem, na przykład wachlarzem rozwieszonym na gładkiej ścianie czy parawanem. Egzotyczną aranżację dopełnią zielone rośliny w dużych glinianych donicach.

Zdj. główne: PIRO4D/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ciekawie spędzić wakacje <strong>w mieście</strong>?
/
Jak ciekawie spędzić wakacje w mieście?
Wakacje w mieście wcale nie muszą oznaczać nudy! Podrzucamy garść pomysłów, jak ciekawie spędzić letnie dni.
<strong>Rezydencja Baboolal </strong>– amerykański sen w <em>Chapel Hill</em> z polskimi oknami
/
Rezydencja Baboolal – amerykański sen w Chapel Hill z polskimi oknami
Rezydencja Baboolal to połączenie wnętrza z przestrzenią ogrodu dzięki przeszklonej ścianie. Zobacz jak ten efekt udało się uzyskać projektantom.
Ścienne dekoracje – prosty sposób na ozdobę salonu
/
Ścienne dekoracje – prosty sposób na ozdobę salonu
Szukasz idealnych i modnych dekoracji do swojego salonu? Dowiedz się, jakie są zalety ozdób ściennych i wybierz takie, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.