Jak przygotować ogród na wiosnę?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiosenne porządki to rzecz nieobca nie tylko fanom porządku i czystości, ale również miłośnikom ogrodnictwa. Uprawa roślin wymaga dużego zaangażowania i przeprowadzenia pewnych „operacji” jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Na szczęście, przygotowanie ogrodu na wiosnę nie jest wcale trudne, a nawet możesz się przy nim zrelaksować, o ile ogrodnictwo jest Twoją pasją.

Po pierwsze – posprzątaj ogród po zimie

Wielkie wiosenne porządki zaczynają się, kiedy zima odchodzi, czyli wtedy, gdy znika śnieg. Po okresie zimowym ogród należy porządnie posprzątać – wygrabić trawnik z pozostałości liści i martwych roślin, pozbierać suche gałązki, umyć altanki, tarasy i werandy. Te procesy mają na celu nie tylko usunięcie brudu czy zaspokojenie estetycznych potrzeb – grabienie trawnika przyczynia się do jego lepszego napowietrzenia, co w późniejszych etapach może znacząco przyspieszać wzrost trawy i innych roślin. Mimo niewątpliwego zapału pamiętaj jednak, aby z wiosennymi porządkami wstrzymać się do momentu, w którym temperatura na zewnątrz przestanie spadać poniżej zera stopni i kiedy definitywnie zakończą się opady śniegu. Oczywiście, niedługo po nastaniu cieplejszych temperatur możesz oczekiwać wzrostu wszelkiej roślinności, w tym trawnika – z tego powodu naturalną częścią wiosennych porządków w ogrodzie będzie także koszenie. Na szczęście, na stronie: https://otoelektro.pl/ znajdziesz szeroką ofertę kosiarek, które pomogą Ci przyspieszyć i uprzyjemnić ten proces.

Zadbaj o swoje rośliny

Jeżeli jesteś troskliwym ogrodnikiem, z pewnością przed nadejściem zimy zabezpieczyłeś swoje rośliny przed mrozami – osłoniłeś drzewka owocowe, krzewy oraz iglaki. Wiosna to świetny czas na pozbycie się dodatkowej ochrony. Oczywiście, nie należy robić tego nagle, ale przyjąć raczej taktykę stopniowego odsłaniania roślin. Dzięki temu ochronisz swój ogród przed negatywnym wpływem nagłego skoku temperatury. Po zdjęciu osłon zajmij się przycinaniem – zarówno drzewa, jak i krzewy potrzebują tego „odświeżenia” na wiosnę. Odpowiednie przycięcie może nie tylko poprawić ich wygląd, ale również przyspieszyć wzrost i wpłynąć na zdrowie roślin. Warto przede wszystkim pozbywać się suchych gałązek, liści i pędów zmienionych chorobowo, a także przerzedzać korony, które są zbyt gęste. Po zakończeniu tych prac dobrze jest zastosować nawóz lub kompost, który dodatkowo odżywi rośliny i pomoże im szybciej wrócić do najpiękniejszej formy.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo

Skupiając się na obowiązkach ogrodnika, możesz łatwo zapomnieć o sobie. Nie należy tego robić! Pamiętaj, że wiosna to nie tylko czas odżywiania roślin – to właśnie w tym sezonie budzą się insekty i pasożyty. Wyposaż się więc w preparaty na kleszcze, ponieważ ugryzienie przez te drobne pajęczaki może wiązać się z zarażeniem ciężkimi chorobami. Wybierając się do ogrodu, każdorazowo stosuj środki odstraszające owady. Pamiętaj o tym nawet, jeżeli opryskujesz na wiosnę swoje rośliny pestycydami. Preparaty przeznaczone do ochrony roślin bardzo często są skuteczne wyłącznie wobec szkodników atakujących liście, pędy lub korzenie, dlatego powinieneś dodatkowo się zabezpieczać przed tymi, które mogą zaatakować Ciebie.

Fot.: Matteo Badini/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór rolet – funkcjonalność, estetyka i prywatność w jednym
/
Wybór rolet – funkcjonalność, estetyka i prywatność w jednym
Wybór rolet - funkcjonalność, estetyka i komfort w Twoim domu!
Dywan na taras. Jaki dywan sprawdzi się <strong>na zewnątrz</strong>?
/
Dywan na taras. Jaki dywan sprawdzi się na zewnątrz?
Zastanawiasz się, jaki dywan na taras sprawdzi się najlepiej? Pomożemy Ci wybrać!
Jak technologia akrylowa przekształca świat designu: od okien basenowych do akwariów
/
Jak technologia akrylowa przekształca świat designu: od okien basenowych do akwariów
Odkryj, jak technologia akrylowa zmienia oblicze designu, ułatwiając tworzenie innowacyjnych elementów mieszkaniowych i komercyjnych, takich jak okna basenów i fantastyczne akwaria.