Piękny trawnik w jeden dzień. Jak założyć trawnik z rolki?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trawnik z rolki stanowi popularną alternatywę dla tradycyjnej metody siewu trawy. To wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą od razu cieszyć się naturalnym, zielonym dywanem w swoim ogrodzie. 

Zalety i wady trawnika z rolki

System trawników z rolki (w formie pasów z darni – najczęściej o szerokości 1 m, ciętych na kilkumetrowe odcinki) niesie ze sobą szereg korzyści. Głównym plusem jest możliwość natychmiastowego zazielenienia ogródka – możemy cieszyć się piękną, gęstą i soczystą trawą od razu po rozłożeniu zakupionych rolek (również w przypadku zboczy i pochyłości działki, wystarczy odpowiednio przyciąć pasy z darnią). Co więcej, możemy zakładać tego typu trawnik przez cały okres wegetacyjny trawy (od marca do początku listopada). Czy zakładanie trawnika z rolki ma jakieś minusy? Z pewnością jest to droższy sposób, niż tradycyjny siew trawy z nasion. Kupując trawnik z rolki, musimy szybko go ułożyć – gotowa do rozłożenia darń nie może leżeć zwinięta, gdyż efekt będzie opłakany. 

Jak przygotować teren pod trawnik z rolki?

Zanim rozłożymy trawnik z rolki, musimy przygotować odpowiednio podłoże – optymalny odczyn gleby pod trawnik to 5,5-6,5 pH (powinien być lekko kwaśny). Jeśli to konieczne, należy dodać do ziemi kompost lub nawozy mineralne. Teren powinien być idealnie wyrównany, należy usunąć chwasty, kamienie, kawałki korzeni, zalegające liście. Bezpośrednio przed rozłożeniem pasów darni należy wzruszyć grabiami powierzchnię ogródka na głębokość około 3 cm, dzięki temu korzenie trawy będą mieć lepsze warunki do wzrostu. 

Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku

Pasy należy układać jeden przy drugim – naprzemianlegle, tak samo, jak cegłę elewacyjną. Najpierw warto rozłożyć rolki z darnią w miejscu, gdzie trawnik będzie najdłuższy. Kolejne pasy rozwijamy od połowy długości już ułożonych, w taki sposób, aby łączenia w rzędach po obu stronach nie tworzyły nieprzerwanej linii (każda rolka musi ściśle przylegać do podłoża, pamiętajmy o jej dociskaniu, np. używając w tym celu deski).

Po ułożeniu trawnika musimy całość dokładnie ubić walcem ogrodowym. Ewentualne szpary i zewnętrzne krawędzie trawnika z rolki należy starannie obsypać ziemią, gdyż są szczególnie narażone na przesychanie. 

Jak dbać o trawnik z rolki? Wskazówki dla amatorów

Jeśli chcemy, aby świeżo ułożony trawnik się przyjął, musimy codziennie obficie podlewać darń (10 l na m2 przez pierwsze 1-2 tygodnie), aby woda dostała się systemu korzeniowego, a w późniejszym czasie każdego dnia zraszać – trawnik powinien być stale wilgotny. Trawnika z rolki nie wolno deptać przez co najmniej 2-3 tygodnie, aby trawa mogła dobrze się ukorzenić. Po miesiącu od ułożenia możemy go skosić (gdy darń dobrze wrośnie w podłoże). 

Aby zapewnić trawnikowi optymalną ilość wilgoci, możemy dodać do gleby tzw. hydrożel (to specjalna substancja magazynująca wodę). W ten sposób  utrzymamy wilgoć wokół korzeni i zmniejszymy ryzyko usychania trawy.

Ile kosztuje trawnik z rolki? Orientacyjne ceny

Cena trawnika z rolki zależy od kilku czynników m.in. od jego przeznaczenia (ma to być trawnik uniwersalny, ozdobny, eksploatowany intensywnie, czy rzadko?). Do tego dochodzi jeszcze koszt robocizny – jeśli chcemy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, ostateczna cena będzie wyższa, niż w sytuacji, gdy założymy trawnik samodzielnie. 

Standardowe ceny trawników z rolki wahają się od 12 do 20 zł/m2. Przykładowo za trawnik z rolki uniwersalny zapłacimy 12 zł/m2, a trawnik ozdobny – 15 zł/m2. Na cenę trawnika z rolki często wpływa też wielkość zamówienia. Kupując więcej rolek, zwykle zapłacimy kilka złotych mniej w przeliczeniu na m2.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom założysz trawnik z rolki, który podniesie walory estetyczne ogrodu, a spędzanie wolnego czasu w przydomowym, zielonym zakątku będzie prawdziwą przyjemnością.

Zdj. główne: Wendy Aros-Routman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Hity łazienkowe tego sezonu: zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe
/
Hity łazienkowe tego sezonu: zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe
Każdego roku w branży wnętrzarskiej w naturalny sposób klaruje się swoista lista najpopularniejszych produktów. Dotyczy ona asortymentu, który jest wyraźnym hitem sprzedażowym w tym obszarze. W tym roku do tego grona z pewnością zaliczyć można zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe.
Dworek w <strong>romantycznym klimacie</strong>. Przykłady aranżacji
/
Dworek w romantycznym klimacie. Przykłady aranżacji
Uwielbiasz sielskie klimaty i chcesz urządzić swój dom w tradycyjnym stylu? Jakie zabiegi aranżacyjne sprawią, że wnętrza będą nawiązywać do klasycznego, polskiego dworku? Poznaj nasze inspiracje!
<strong>Wnętrze w stylu</strong> <em>French Girls 2021</em> – komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska
/
Wnętrze w stylu French Girls 2021 – komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska
Zobacz przepiękne i inspirujące wnętrze domu w stylu French Girls 2021 z komentarzem Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska