Piękny taras w 5 krokach

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna jest najlepszym czasem, aby pomyśleć o pięknym tarasie. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Zielona przestrzeń wymaga uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób można zrobić piękny taras w kilku krokach?

Piękny taras w 5 krokach

1. Sprecyzuj potrzeby swojej rodziny

Zanim kupisz wyposażenie i elementy dekoracyjne na taras, porozmawiaj z domownikami o ich potrzebach dotyczących wypoczynku w ogrodzie. Jaką funkcję będzie spełniał taras? Czy będzie miejscem do odpoczynku domowników, czy raczej miejscem spotkań i imprez? Jak powinna wyglądać strefa odpoczynku? Czy ma się w niej znaleźć tylko stół i krzesła, czy jeszcze np. hamak? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania wybierz materiał, który zostanie położony na tarasie. 

Najlepszym rozwiązaniem jest położenie na tarasie płytek, które powinny być antypoślizgowe i mrozoodporne. Ich kolor powinien współgrać z elewacją domu. Najlepszym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne lub imitujące beton, które idealnie sprawdzą się, jeśli z jednej strony tarasu jest murek.

2. Schody ważny element każdego tarasu

Schody łączą taras z ogrodem, dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne, lecz również estetyczne, czyli dopasowane do innych elementów architektury ogrodowej. Schody warto wykonać z materiału odpornego na zmienne warunki atmosferyczne.

3. Wybór mebli ogrodowych

W sklepach dostępny jest bardzo duży wybór mebli ogrodowych. Jeśli taras jest duży, to można zakupić zestawy mebli, dzięki którym można będzie przyjąć gości np. na garden party. Duży taras daje wiele możliwości aranżacyjnych. Obok stołu z krzesłami można postawić hamak lub podwieszany fotel. Jeśli taras jest średniej wielkości, to warto zdecydować się na lekkie meble ogrodowe, które nie zajmą dużo miejsca. Ekologicznym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie mebli z euro palet. Takie meble można później pomalować na dowolny kolor. 

meble ogrodowe
Photo by lifeforstock from Freepik.com

4. Odgrodzenie przestrzenni

Aby czuć się komfortowo na własnym tarasie, warto odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Taras można osłonić np. dużymi roślinami (pergola z donicą ustawioną na granicy tarasu z balkonem). Naturalną osłoną mogą być pnące rośliny, które zostaną posadzone w donicach. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie dużego parasola, który będzie chronił nie tylko od promieni słonecznych, lecz również od wścibskich spojrzeń.

5. Duża ilość zieleni

Na pięknym tarasie nie powinno zabraknąć kwiatów i krzewów. W doniczkach można uprawiać jednoroczne i kilkuletnie kwiaty. Można też postawić na tarasie donice z modnymi roślinami np. lawendą, aksamitką lub lobelią.

Przeczytaj także: „Taras z donicami – jakie rośliny sprawdzą się w takiej aranżacji?”

Piękny taras zachęca do odpoczynku w ogrodzie, jest również idealnym miejscem do przebywania z naturą. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomysły na urządzenie <strong>sypialni z toaletką</strong>
/
Pomysły na urządzenie sypialni z toaletką
Sypialnia to idealne miejsce na toaletkę. Jaki jednak model wybrać, żeby pasował do wnętrza?
Jak <em>elegancko</em> przygotować <strong>stół</strong>?
/
Jak elegancko przygotować stół?
Chcesz zrobić wrażenie na gościach i przygotować stół w jak najlepszy sposób? Sprawdź nasze sposoby na eleganckie nakrycie!
Tworzenie idealnego placu zabaw – praktyczny poradnik
/
Tworzenie idealnego placu zabaw – praktyczny poradnik
Dowiesz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt, zadbać o bezpieczeństwo i zintegrować plac zabaw z otaczającym środowiskiem.