Piękny taras w 5 krokach

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna jest najlepszym czasem, aby pomyśleć o pięknym tarasie. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Zielona przestrzeń wymaga uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. W jaki sposób można zrobić piękny taras w kilku krokach?

Piękny taras w 5 krokach

1. Sprecyzuj potrzeby swojej rodziny

Zanim kupisz wyposażenie i elementy dekoracyjne na taras, porozmawiaj z domownikami o ich potrzebach dotyczących wypoczynku w ogrodzie. Jaką funkcję będzie spełniał taras? Czy będzie miejscem do odpoczynku domowników, czy raczej miejscem spotkań i imprez? Jak powinna wyglądać strefa odpoczynku? Czy ma się w niej znaleźć tylko stół i krzesła, czy jeszcze np. hamak? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania wybierz materiał, który zostanie położony na tarasie. 

Najlepszym rozwiązaniem jest położenie na tarasie płytek, które powinny być antypoślizgowe i mrozoodporne. Ich kolor powinien współgrać z elewacją domu. Najlepszym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne lub imitujące beton, które idealnie sprawdzą się, jeśli z jednej strony tarasu jest murek.

2. Schody ważny element każdego tarasu

Schody łączą taras z ogrodem, dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne, lecz również estetyczne, czyli dopasowane do innych elementów architektury ogrodowej. Schody warto wykonać z materiału odpornego na zmienne warunki atmosferyczne.

3. Wybór mebli ogrodowych

W sklepach dostępny jest bardzo duży wybór mebli ogrodowych. Jeśli taras jest duży, to można zakupić zestawy mebli, dzięki którym można będzie przyjąć gości np. na garden party. Duży taras daje wiele możliwości aranżacyjnych. Obok stołu z krzesłami można postawić hamak lub podwieszany fotel. Jeśli taras jest średniej wielkości, to warto zdecydować się na lekkie meble ogrodowe, które nie zajmą dużo miejsca. Ekologicznym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie mebli z euro palet. Takie meble można później pomalować na dowolny kolor. 

meble ogrodowe
Photo by lifeforstock from Freepik.com

4. Odgrodzenie przestrzenni

Aby czuć się komfortowo na własnym tarasie, warto odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Taras można osłonić np. dużymi roślinami (pergola z donicą ustawioną na granicy tarasu z balkonem). Naturalną osłoną mogą być pnące rośliny, które zostaną posadzone w donicach. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie dużego parasola, który będzie chronił nie tylko od promieni słonecznych, lecz również od wścibskich spojrzeń.

5. Duża ilość zieleni

Na pięknym tarasie nie powinno zabraknąć kwiatów i krzewów. W doniczkach można uprawiać jednoroczne i kilkuletnie kwiaty. Można też postawić na tarasie donice z modnymi roślinami np. lawendą, aksamitką lub lobelią.

Przeczytaj także: „Taras z donicami – jakie rośliny sprawdzą się w takiej aranżacji?”

Piękny taras zachęca do odpoczynku w ogrodzie, jest również idealnym miejscem do przebywania z naturą. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać rzetelnego eksperta do wyceny nieruchomości: poradnik
/
Jak wybrać rzetelnego eksperta do wyceny nieruchomości: poradnik
Odkryj niezbędne kroki do znalezienia wiarygodnego eksperta do wyceny nieruchomości i zrozum, dlaczego jest to kluczowe dla twojego sukcesu w inwestycjach.
Jak turbowent TUV może poprawić efektywność twojego komina?
/
Jak turbowent TUV może poprawić efektywność twojego komina?
Odkryj, jak wykorzystanie turbowentu TUV może zwiększyć wydajność Twojego komina, zapewniając lepszą cyrkulację powietrza i efektywność ogrzewania.
O jakich elementach pamiętać, planując budowę kominka?
/
O jakich elementach pamiętać, planując budowę kominka?
Kominek wprowadza do domu niepowtarzalny rodzaj ciepła i bardzo przytulną atmosferę. Wiele osób bardzo chciałaby posiadać taką instalację w swoim domu. Podpowiadamy, jakie elementy są najistotniejsze przy budowie kominka.