Frida Kahlo. Malarka, która stała się ikoną popkultury

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jej wyraziste obrazy nieustannie inspirują kolejne pokolenia. Frida Kahlo to prawdopodobnie najsłynniejsza meksykańska malarka. 

Jej dzieła podziwiać możemy nie tylko w muzeach – wizerunek Fridy i fragmenty jej prac znaleźć możemy na plakatach, okładkach zeszytów, torbach, koszulkach czy akcesoriach dekoracyjnych.

Świat zachwycił się Fridą, jej osobistymi, poruszającymi obrazami, w których intensywne kolory i wyrazista kreska łączą się z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, a także z bólem i tragedią, które artystka niejednokrotnie przeżywała. 

Trudna historia Fridy wpłynęła na jej twórczość – wiele z portretów meksykańskiej artystki odzwierciedla jej ból i trudności, z jakimi musiała się zmierzyć. Jej wyjątkowa przygoda z malarstwem rozpoczyna się po nieszczęśliwym wypadku.

Frida – dumna Meksykanka

Frida Kahlo przyszła na świat 6 lipca 1907 roku. Meksyk, jej ojczyzna, miał istotne odbicie w jej obrazach oraz całym wizerunku. Frida chętnie nosiła tradycyjne, barwne stroje, wzorzyste spódnice i sukienki, a jej kruczoczarne włosy często zdobiły kolorowe kwiaty. Lubiła podkreślać swój związek z Meksykiem i czerpała inspirację ze swojej kultury. 

Sztuka odpowiedzią na ból i cierpienie

Już jako dziecko Frida zmagała się z problemami zdrowotnymi. W wieku 6 lat zachorowała na odmianę polio, a mając 18 lat uległa tragicznemu wypadkowi. Autobus, którym jechała, zderzył się z tramwajem, a ona była jedną z najbardziej poszkodowanych osób. Nie dawano jej szans na przeżycie.

Przeszła 35 operacji i przez długi czas leżała unieruchomiona w gipsie. Wtedy to jej matka, chcąc ulżyć córce w cierpieniu, kazała zaaranżować dla Fridy przybory i miejsce do malowania tak, aby mogła to robić, leżąc w łóżku. Tak zaczęły się rodzić pierwsze dzieła meksykańskiej artystki. 

Obrazy takie jak „Złamana kolumna”, „Korzenie”, „Moi dziadkowie, moi rodzice i ja”, „Henry Ford Hospital”, czy „Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem” na zawsze wpisały się w kanon sztuki. Jednak jej oryginalny styl trudno jednoznacznie sklasyfikować – czasem twórczość Fridy Kahlo określana jest jako sztuka folkowa, naiwna, innym razem jako surrealistyczna.

Miłość w obrazach Fridy

Wiele obrazów artystki odnosi się do burzliwej relacji ze znacznie starszym od siebie meksykańskim malarzem, Diego Riverą. Liczne romanse, zdrady – zarówno z jego, jak i z jej strony – niemożność urodzenia upragnionego dziecka i stale towarzyszący ból widoczne są w twórczości Fridy. 

Mimo wszystko Diego był jej życiowym partnerem, a on sam określał Fridę jako „miłość swojego życia”. Odzwierciedlenie ich skomplikowanego związku znaleźć można na obrazach takich jak ”Diego Riviera i Frida”, „Diego w moich myślach” czy „Dwie Fridy”.

Frida – ikona popkultury

W 1983 r. powstał pierwszy film o meksykańskiej malarce. W roku 1991 w USA wystawiono operę pt. „Frida”, autorstwa Roberta Xaviera Rodrigueza. Pojawiła się też płyta na cześć Fridy zatytułowana „Suite for Frida Kahlo”, wydana w 1994 r. przez amerykańskiego muzyka, Jamesa Newtona. Wizerunek Firdy znalazł się na amerykańskich znaczkach pocztowych w 2001 r., a rok później odbyła się premiera słynnego filmu „Frida”, gdzie tytułową rolę zagrała Salma Hayek. Z kolei słynne słowa artystki – „Viva la vida” – z jej ostatniego obrazu stały się inspiracją dla jednego z albumów grupy Coldplay. 

Jej obrazy i życie są wyrazem nieustającej walki, buntu, niezgody na cierpienie oraz niegasnącego pragnienia życia. Dzieła Fridy Kahlo stały się także symbolem wyzwolonego erotyzmu, a samą artystkę uważa się za przedstawicielkę feminizmu w świecie sztuki. Charakterystyczne cechy jej twórczości, siła osobowości oraz burzliwa historia sprawiły, że Frida stała się ikoną popkultury. Niemal 70 lat po jej śmierci twórczość meksykańskiej artystki cały czas inspiruje, a jej wizerunek jest często wykorzystywanym motywem.

Zdjęcie główne: Quino Al/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć w mieszkaniu wymarzoną aranżację?
/
Jak stworzyć w mieszkaniu wymarzoną aranżację?
Planujemy zakup lub budowę domu? Właśnie znaleźliśmy idealne mieszkanie? Jedną z ważniejszych kwestii jest w dalszej kolejności zadbanie o doskonały wystrój naszej prywatnej przestrzeni.
Łóżko z <strong>zagłówkiem tapicerowanym</strong>. Aranżacja przytulnej sypialni
/
Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym. Aranżacja przytulnej sypialni
Zastanawiasz się nad łóżkiem z zagłówkiem? Podpowiadamy, jakie wybrać!
<strong>Fornirowane płyty</strong> z cienkiego kamienia w salonie
/
Fornirowane płyty z cienkiego kamienia w salonie
Jak wykorzystać fornirowane płyty z kamienia w aranżacji salonu? Co sprawia, że te kamienne dekoracje są tak wyjątkowe i niepowtarzalne?