Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Samodzielna uprawa warzyw cieszy się coraz większą popularnością. Chętnie sięgamy po warzywa, gdyż posiadają one duże ilości witamin, minerałów i innych cennych substancji. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że warzywa ze sklepu mogą zawierać toksyczne, szkodliwe dla zdrowia substancje. Tylko uprawiając warzywa w swoim ogrodzie możemy mieć pewność, że spożywamy tylko to, co najlepsze. – podpowiada portal plantet.pl.
Nasiona warzyw najlepiej jest sadzić w ogrodzie warzywnym. Jako, że większość warzyw potrzebuje do wzrostu dużo słońca, ogród warzywny należy założyć w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Doświadczeni ogrodnicy przekonują, że najlepsze dla warzyw będzie stanowisko z wystawą południową. Ogród w żadnym wypadku nie powinien znaleźć się w pobliżu ruchliwej ulicy. Warzywnik powinien znajdować się blisko naszego domu (nie będziemy musieli chodzić daleko, żeby zebrać niezbędne warzywa), a także blisko źródła wody (dzięki temu regularne podlewanie warzyw nie będzie dla nas problemem).
Gleba w ogrodzie warzywnym powinna być przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe, dobrze zdrenowane i umiarkowanie wilgotne. Koniecznie o pH obojętnym lub zasadowym. Szerokość zagonów nie może być zbyt duża, gdyż utrudniłoby nam to wyrywanie chwastów i podlewanie roślin.
Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest zbite i gliniaste, dobrze jest wymieszać je z piaskiem. W przypadku, gdy jest nadmiernie kwaśne – możemy je odkwasić przy pomocy wapna dolomitowego.
Osoby nie mające doświadczenia w uprawie warzyw i zakładające swój pierwszy ogród warzywny, powinny wybierać nasiona takich warzyw, które będą dla nich jak najmniej kłopotliwe. Dobrymi warzywami na początek będą marchew, cukinia, rukola, rzodkiewka, pietruszka, buraki, szpinak, ogórki, cebula, fasola szparagowa, pomidory (początkującym ogrodnikom polecane są zwłaszcza pomidory koktajlowe), koperek czy sałata. Jeżeli mamy więcej miejsca, możemy zdecydować się na uprawę dyni.
Warto jest wybierać przede wszystkim dobrze nam znane warzywa, które będziemy spożywać regularnie. Niezależnie od tego na jakie warzywa się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby sadzić je z nasion renomowanych producentów (pozyskuje się je z ekologicznych, kontrolowanych upraw, co daje nam gwarancję bezpieczeństwa).
Jeżeli postanowiliśmy założyć ogród warzywny, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dbać o znajdujące się w nim warzywa. Wymaga to wiele samodyscypliny. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie warzywnym należy podlewanie warzyw. Doświadczeni ogrodnicy przypominają, że podczas szczególnie upalnych, letnich dni należy podlewać warzywa nawet dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej jest robić to bardzo wcześnie rano i późnym wieczorem (podlewanie w ciągu upalnego dnia może spowodować ugotowanie warzyw). Do podlewania najlepiej nadaje się odstana woda (świetnym pomysłem wydaje się umieszczenie w ogrodzie pojemnika na deszczówkę).
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego nie możemy się obejść jest odchwaszczanie. Usuwanie chwastów jest niezbędne zwłaszcza w pierwszych fazach rozwoju warzyw (chwasty są wówczas konkurencją pod względem dostępu do światła i substancji odżywczych).
Wiele warzyw potrzebuje również nawożenia. Ich potrzeby w tym zakresie są bardzo indywidualne.
Podczas uprawy warzyw musimy dbać o ich ochronę przed chorobami i szkodnikami roślin. Najlepiej wykorzystywać do tego celu ekologiczne metody.
Zdjęcie: materiał Klienta.