Jakie są aktualne trendy w aranżacji wnętrz? Jednym z nich jest styl kolonialny inspirowany filmem Pożegnanie z Afryką. Jak prezentują się egzotyczne akcenty w połączeniu z wiktoriańską wytwornością?
Czym cechuje się styl kolonialny? Narodził się w XIX wieku w brytyjskich koloniach. W tym czasie imperium brytyjskie władało sporą częścią Afryki (i nie tylko) – mieszanka różnych kultur sprawiła, że dziś możemy urządzać pomieszczenia, łącząc elementy wiktoriańskie z afrykańskimi, uzyskując bardzo interesujący efekt końcowy.
Wnętrze urządzone w tym nurcie przywodzi na myśl dalekie podróże do Afryki (lub Indii, Tajlandii, Laosu, czy Indonezji). Ciężkie, masywne meble z egzotycznego drewna w ciemnym kolorze (palisander, heban, mahoń, drzewo sandałowe) to charakterystyczne elementy dla tego kierunku w aranżacji wnętrz. Kolejny ważny element stanowią duże, pikowane kanapy i fotele – najlepiej obite skórą naturalną. Jeśli nasz salon jest wystarczająco duży, warto rozważyć też zakup eleganckiego szezlonga, który będzie kropką nad i tego spektakularnego wnętrza.
Bez wątpienia styl kolonialny kocha kolory ziemi – ściany w salonie powinny być jasne (możemy pomalować je na biało, ecru lub beżowy odcień). Jeśli chcemy poczuć w naszej strefie relaksu i wypoczynku iście afrykański klimat ze szczyptą europejskiej elegancji typowej dla XIX wieku, warto wykorzystać we wnętrzu też brązy (w każdym odcieniu), kolor żółty, zielony, morelowy, pomarańczowy, a nawet bordowy.
Świetnym dopełnieniem salonu urządzonego w kolonialnym stylu będą dodatki – ozdobne poduszki z lnianymi poszewkami w jasnym kolorze czy zasłony wykonane z tej samej szlachetnej i idealnej na upały tkaniny. Wprowadzą do wnętrza lekkość i będą stanowiły interesujący kontrast z ciemnymi meblami (w tego typu wnętrzu dobrze prezentuje się też cienka bawełna i organza).
Co jeszcze podkreśli podróżniczy charakter salonu? Dobrym pomysłem będą drewniane figurki zwierząt z egzotycznego drewna (np. żyrafy, słonie), które można wyeksponować na komodzie. Miłośnicy pamiątek z podróży mogą powiesić na ścianach plemienne maski afrykańskich wojowników, włócznie czy drewniane ramki na zdjęcia. Warto umieścić w salonie też kilka wazonów z ceramiki, wiklinowe kosze, w których możemy przechowywać zapasowe poduszki lub koce. Urozmaiceniem drewnianej lub kamiennej podłogi może być dywan imitujący skórę zebry, tygrysa lub antylopy – z pewnością zwróci uwagę każdego gościa! Orientalnego ducha tchną do pomieszczenia także ażurowe lampy, aromatyczne kadzidełka i świece.
Osoby, które chcą wprowadzić styl kolonialny nie tylko do salonu, ale i sypialni, powinny zainwestować w solidne, duże, małżeńskie łoże z mahoniu lub drzewa sandałowego – koniecznie zwieńczone okazałym baldachimem z muślinowej, jasnej tkaniny. Bambusowy, duży fotel i toaletka z palisandru lub hebanu będą świetną kontynuacją tego motywu wnętrzarskiego.