Jaką kołdrę wybrać, aby dobrze spać

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na komfort snu wpływa wiele czynników, są to m.in. wygodny materac, poduszka oraz oczywiście kołdra. Dobrze dobrana kołdra powinna zapewnić nam odpowiednią temperaturę w trakcie snu. Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje kołder oraz która z nich sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni!

Rozmiar kołdry

Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów kołder — niektóre z nich klasyfikujemy jako kołdry jednoosobowe, inne zaś jako dwuosobowe. Wybór rozmiaru zależy oczywiście od tego, czy śpimy z kimś, czy też sami oraz osobistych preferencji.

Kołdry jednoosobowe mogą mieć szerokość 140, 150 lub 160 cm, ich długość zaś wynosi zazwyczaj 190 lub 200 cm.

Najpopularniejsze rozmiary kołder dwuosobowych to 180 × 200 cm, 200 × 200 cm oraz 200 × 220 cm, ale jest ich dużo więcej i różnią się w zależności od producenta.

śpiąca kobieta przykryta kołdrą puchową
Fot.: Kampus Production/pexels.com

Lepiej wybrać kołdrę całoroczną czy sezonową?

Głównym kryterium podziału kołder jest ich sezonowość wraz z klasą ciepła, bo to właśnie poziom ciepła wskazuje na preferowany okres użytkowania. Z tego względu wyróżniamy trzy typy kołder: chłodne, ciepłe i bardzo ciepłe. Klasa ciepła kołdry oznaczana jest numerem od 1 do 6, gdzie jedynka oznacza chłodną kołdrę, a szóstka kołdrę najcieplejszą.

Kołdry zimowe

Do najcieplejszych kołder zimowych należą kołdry wełniane oraz kołdry puchowe. Charakteryzują się większą gramaturą od kołder letnich, są cięższe i mają mniejszą przepuszczalność powietrza, ale nie powodują nadmiernego pocenia, przez co idealnie nadają się do snu w chłodniejsze noce.

Kołdry letnie

Kołdra letnia powinna charakteryzować się lekkością i przewiewnością, dlatego najlepszym wyborem będzie tu model wykonany z włókien bambusowych, jedwabiu lub poliestru. Warto jednak dodać, że latem równie dobrze sprawdzi się kołdra puchowa, jeśli wolimy spać pod czymś bardziej sprężystym i miękkim — w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na klasę ciepła.

Kołdry całoroczne

Na rynku, poza kołdrami przeznaczonymi dla konkretnych pór roku, dostępne są także kołdry całoroczne, czy takie, które spełniają swoją funkcję przez cały rok. Ich struktura, a raczej wypełnienie (zazwyczaj puchowe lub silikonowe), zapewnia jednocześnie ciepło i wentylację. Kołdry całoroczne — znane też jako kołdry podwójne lub wielosezonowe — to dobre rozwiązanie w sypialniach, w których temperatura powietrza utrzymuje się na tym samym poziomie niezależnie od pory roku. 

Jeśli interesuje Cię właśnie taki rodzaj kołdry, koniecznie wejdź na: https://www.kingofcotton.pl/sypialnia/koldry-z-puchu-gesiego, gdzie znajdziesz bogatą ofertę kołder puchowych, idealnych na każdą porę roku.

kołdra puchowa
Fot.: alessandrozocc/elements.envato.com

Wypełnienie kołdry

Właściwości cieplne kołdry zawdzięczamy jej wypełnieniu, które odpowiada nie tylko za trzymanie ciepła, ale także cyrkulację powietrza, co bezpośrednio przekłada się na komfort snu. Najpopularniejsze rodzaje wypełnienia kołder to:

  • wypełnienie z puchu gęsiego – jest to najbardziej tradycyjna forma wypełnienia kołdry; wypełnienie z ptasich piór zapewnia miękkość, lekkość oraz optymalny komfort termiczny zarówno latem, jak i zimą,
  • wypełnienie z wełny – wytwarzane jest zazwyczaj z wełny owczej lub wielbłądziej; wełna doskonale utrzymuje ciepło, przepuszcza powietrze, a ponadto nie uczula – nadaje się do użytkowania przez cały rok,
  • wypełnienie z pierza – jest bardzo podobne do wypełnienia wytwarzanego z puchu, jednak ma gorsze właściwości termoizolacyjne i jest cięższe, 
  • wypełnienie z jedwabiu – jest to nieco bardziej luksusowe wypełnienie kołdry, które ma wiele zalet – nie uczula, nie przyciąga kurzu, nie stanowi środowiska sprzyjającego rozwojowi roztoczy i jest przyjazne dla skóry; nadaje się jednak tylko na lato, gdyż nie grzeje tak dobrze, jak puch czy wełna, 
  • wypełnienie z włókna bambusowego – charakateryzuje się miękkością i sprężystością, ma też właściwości bakteriobójcze i antygrzybicze; pod względem termoizolacyjności sprawdza się zarówno latem, jak i zimą,
  • wypełnienie z włókna poliestrowego – włókno poliestrowe zapewnia sprężystość i dobrą przepuszczalność powietrza, jednak nie zapewnia dobrego ciepła, przez co lepiej sprawdza się w okresie letnim,
  • wypełnienie z włókna silikonowego – wytwarzane jest z włókien poliestrowych pokrytych silikonem, dzięki czemu kołdra jest trwała, odporna na odkształcenia i nieco lepiej ogrzewa; ma też właściwości antyalergiczne.
elegancka kołdra i poduszki w modnie urządzonej sypialni
Fot.: Christopher Moon/pexels.com

Poszycie kołdry

Na komfort użytkowania, a także trwałość, wpływa jeszcze jeden istotny czynnik — poszycie kołdry. Wyróżniamy następujące rodzaje: 

  • poszycie bawełniane – jest to w pełni naturalne pokrycie, które zapewnia wysoki poziom higieny i doskonale radzi sobie z wilgocią,
  • poszycie poliestrowe – jest to pokrycie wytwarzane z mikrowłókien poliestrowych, dzięki którym kołdra jest wytrzymała, miękka i szybko schnie po praniu, jednak nie ma dobrych właściwości termoizolacyjnych,
  • poszycie bawełniano-poliestrowe – połączenie oddychającej bawełny ze sztucznymi włóknami poliestrowymi sprawia, że kołdra jest trwała, a jednocześnie ma lepszą przepuszczalność powietrza niż kołdra z poszyciem poliestrowym,
  • poszycie jedwabne lub satynowe – obydwa rodzaje mają właściwości antystatyczne, a więc nie zbierają kurzu; ponadto są przewiewne i delikatne.

Jaka kołdra jest najlepsza dla alergików?

Wybierając kołdrę, alergicy powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj jej wypełnienia, ponieważ jest to jeden z kluczowych czynników odpowiadających za komfortowy sen. 

Alergicy powinni przede wszystkim unikać kołder z puchu i pierza. Brak właściwości uczulających wykazują kołdry wypełnione włóknem silikonowym. Dobrze sprawdzają się także kołdry z wełny lub jedwabiu

W kwestii poszycia zaś najlepszym rozwiązaniem jest satyna lub jedwab

Podsumowanie

Rodzajów kołder jest bardzo dużo i tak naprawdę każdy z nas może znaleźć taką, która będzie w pełni odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Poza rozmiarem, do najważniejszych kryteriów podziału kołder należą: klasa ciepła, rodzaj wypełnienia oraz rodzaj poszycia. Niektóre kołdry wykazują się podobnymi właściwościami, inne zaś różnią się od siebie, dzięki czemu możemy dopasować kołdrę nie tylko do pory roku, ale także do naszych osobistych preferencji. 

Kołdry antyalergiczne to dobre rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale także dla osób z wrażliwą skórą. Jeśli należysz do tej grupy, to powinieneś unikać kołder z puchu lub pierza. 

Zdjęcie główne: Towfiqu barbhuiya/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią pompę głębinową – praktyczny poradnik
/
Jak wybrać odpowiednią pompę głębinową – praktyczny poradnik
Dowiedz się, jak wybrać pompę głębinową, która doskonale spełni swoje zadanie. Wyjaśniamy najważniejsze kryteria wyboru - zapoznaj się z praktycznym poradnikiem.
Jak zaaranżować biuro?
/
Jak zaaranżować biuro?
Aranżowanie przestrzeni biurowej jest trudnym zadaniem. Urządzenie biura w taki sposób, by było komfortowe i przyjazne warto pozostawić specjalistom. Zobacz, jak stworzyć dobre dla wszystkich biuro.
<strong>Szafa w holu</strong> – jakie powinna spełniać kryteria?
/
Szafa w holu – jakie powinna spełniać kryteria?
Marzysz o funkcjonalnej szafie w holu? Oto, co powinno się w niej znaleźć, aby można ją było określić mianem idealnej!