Jakie płytki wybrać do małej łazienki?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju płytek. Pomożemy Ci wybrać te najlepsze do małej łazienki. Zobacz, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Kilka ogólnych zasad

Mała łazienka wiąże się z koniecznością dbania o każdy skrawek przestrzeni. Przy jej wykańczaniu trzeba brać pod uwagę wszystkie możliwości jej optycznego poszerzenia. Należy też uważać, by nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu i uniknąć przytłaczającego wrażenia.

Taka łazienka wymaga od Ciebie minimalistycznego podejścia. Zwróć uwagę przede wszystkim na dobierane kolory kafelków, a także na ich rodzaj i rozmiar. Musisz mieć na uwadze, że powinny one być tylko nienachalnym tłem dla reszty pomieszczenia. Staraj się też oszczędnie wkomponowywać ewentualne akcesoria na podłodze.

Korzystaj ze schowków

Schowki są nieocenioną pomocą przy urządzaniu małej łazienki. Pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń. Przy kupowaniu płytek, weź pod uwagę ich zabudowę. Wtopią się wtedy w resztę pomieszczenia, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej spójnego.

Drewnopodobne kafelki

Kafelki, które imitują drewno, to dobry pomysł na urządzenie małej łazienki. Szczególnie jasna, duża ceramika w tym stylu rozjaśni pomieszczenie i uchroni Cię przed klaustrofobicznym wrażeniem.

Co z wielkością płytek?

Do podłóg w małych łazienkach najlepiej pasują duże, kwadratowe płytki o wymiarach minimum 60×60 cm. Ceramika o podłużnych proporcjach świetnie sprawdzi się na ścianach. Do tego polecamy łączyć płytki bezfugowo lub zachowując jedynie wąską szczelinę. Wszystkie te rozwiązania skutecznie powiększą optycznie Twoje pomieszczenie.

Wybrać połysk czy mat?

Małe pomieszczenie wymaga dbania o przestronność w każdy możliwy sposób. Obejmuje to także wybór między glazurą z połyskiem a matową. Polecamy przede wszystkim tę pierwszą, gdyż odbijane przez nią światło będzie optycznie powiększać łazienkę. Najlepiej jest wyłożyć je na ścianach, gdyż z reguły są dość gładkie, a co za tym idzie, także śliskie. Na podłodze lepszym pomysłem będzie więc umieszczenie gresów półpolerowanych – to kompromis między połyskiem a matem.

Jakie kolory najlepiej się sprawdzą?

Jasne, głównie białe płytki będą najlepszym wyborem do małej łazienki. Dobrze sprawdzą się też chłodne barwy, a więc wszelkiego rodzaju błękity lub jasne odcienie szarości. Polecamy też beżowe lub kremowe kafelki – sprawdzą się, jeśli wolisz nieco cieplejsze wnętrza.

Czy trzeba wykładać całą ścianę?

Dobrym pomysłem jest wykładanie płytek do 2/3 lub połowy ściany. To rozwiązanie optycznie wydłuży łazienkę, dzięki czemu będzie ona wyglądać na nieco większą. Pamiętaj jednak, że w okolicach kabiny prysznicowej i za umywalką dobrze jest ułożyć ceramikę na całej wysokości ściany. Uniknie się tym samym trudno wysychających zachlapań, które utrzymywałyby wilgoć w łazience przez zbyt długi czas. Taki scenariusz to prosta droga rozwoju grzybów i powstania zacieków.

Umiejętnie wykorzystaj dekory

Dekory są interesującym dodatkiem do łazienki. Z reguły nie sprawdzą się jednak w naszym przypadku – niestety łatwo jest przesadzić z ich ilością. Jeśli zostaną zbyt obficie rozmieszczone, zniwelują wrażenie przestrzenności, o którym tak wiele wcześniej wspominaliśmy. Mimo wszystko, gdy umiejętnie się je ułoży, mogą optycznie podwyższyć lub poszerzyć pomieszczenie.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Fotele biurowe Katowice: jak wybrać idealne fotele do naszego biura
/
Fotele biurowe Katowice: jak wybrać idealne fotele do naszego biura
Praca biurowa uchodzi za lekką, co nie jest do końca prawdą. Z pewnością jest mniej obciążająca dla naszego organizmu niż praca na budowie, jednak cały czas niesie ze sobą zagrożenia.
Kilka przydatnych informacji o zapachach inspirowanych – zobacz, jak zaoszczędzić kupując perfumy
/
Kilka przydatnych informacji o zapachach inspirowanych – zobacz, jak zaoszczędzić kupując perfumy
Niemal każda kobieta marzy o tym, aby na jej toaletce znalazł się flakon z ekskluzywnymi perfumami. Niestety bardzo często pragnienie to trzeba odłożyć na później ze względu na wysokie ceny markowych zapachów.
Woreczki zapachowe do szafy. Zrób to sama
/
Woreczki zapachowe do szafy. Zrób to sama
Chcesz samodzielnie wykonać woreczek zapachowy? Oto, jak to zrobić!