Schody industrialne najczęściej są kojarzone z surowymi wnętrzami postprzemysłowymi. Czy na pewno tylko do takich pasują? Sprawdź, z jaką aranżacją możesz je skomponować.
Minimalizm, nowoczesność, elegancja – przede wszystkim za te cechy cenione są schody industrialne. Idealnie wpisują się w wygląd mieszkań o prostej i surowej stylistyce. Industrializm wiąże się z wysokimi, przestronnymi przestrzeniami, prostymi formami oraz brakiem przesady w doborze dekoracji (na przykład pod względem ich wzorów i kolorów).
Brak ścian działowych oznacza, że takie schody pozostają wyeksponowane, a jednocześnie nie przyciągają wzroku. Ich metalowa konstrukcja jest praktyczna i nadaje pomieszczeniu lekkości. Ich uniwersalność pozwala dopasowywać je do wnętrz o różnej stylistyce.
Znajdziemy je zarówno w rzeczywiście poprzemysłowych budynkach, jak i takich, które są jedynie na nie stylizowane. W aranżacji pomieszczeń industrialnych nawiązuje się do ich wcześniejszego przeznaczenia – fabrycznego, magazynowego, przemysłowego. Służą temu nawiązania do różnych maszyn i urządzeń w formie plakatów, szkiców, źródeł światła stylizowanych na ciężkie reflektory lub surowe żarówki.
Obowiązkowym elementem jest wykorzystanie cegieł oraz betonu jako podstawowych – wyeksponowanych – materiałów. Dominują w nim różne odcienie szarości, czerń, biel. Inne kolory używane są rzadko, a jeśli już, to raczej w ciemnej tonacji. Dla zachowania wrażenia dużej przestrzeni rzadko stosuje się tu ścianki działowe, a jeśli już, to ze szkła.
Takie wnętrza wyglądają na surowe i chłodne. Tutaj schody industrialne mają metalową konstrukcję w kolorze szarym lub czarnym, stopnie są zrobione z betonu, a balustrada nie posiada zdobień.
Mieszkanie w stylu loftowym wygląda znacznie cieplej niż to w industrialnym. Na ścianach wciąż dominują cegły i beton, ale zostają przełamane miękkimi dywanami i poduszkami. Kolory ścian pozostają jasne, choć pojawiają się wśród nich pastele – żółte, różowe, błękitne i zielone.
Plakaty o mechanicznej tematyce ustępują miejsca geometrycznym grafikom i prostym rysunkom bliższym naturze. W takich mieszkaniach nie nawiązuje się do przemysłowego charakteru budynku, aranżacja loftowa ma na celu stworzenie wnętrza przytulnego, domowego, z roślinami i efektownymi dekoracjami. Schody industrialne we wnętrzu loftowym zwykle są wykonane z metalu i drewna o jasnym kolorze i ciepłej intonacji.
Łączy minimalizm z przytulnością, prostotę materiałów z ich efektowną fakturą, biel z pastelowymi kolorami. Wśród barw dominują tu właśnie biel oraz beże, błękity, brąz w miodowym odcieniu. Pomieszczenia muszą być jasne i przestronne, zamiast betonu i surowych cegieł znajdziemy w nich drewno, bambus czy wiklinę.
Wśród dekoracji także dominują naturalne materiały, tekstylia są bawełniane, jutowe, lniane. W mieszkaniach skandynawskich częste są dodatki w stylu vintage, takie jak tradycyjne pledy czy komody z dawniejszych czasów.
Styl pozwala zachować równowagę między pomieszczeniem prostym i przytulnym. Schody industrialne dzięki wizualnie lekkiej konstrukcji idealnie wpiszą się w prostotę wystroju, a dzięki drewnianym stopniom i barierkom utrzymają sielankową aranżację.
Zdjęcie główne: Lindsay Henwood/unsplash.com