Biblioteka w domu. Jak ją urządzić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób, które są bibliofilami, systematycznie powiększa swoje prywatne zbiory książek. Jak uporządkować i odpowiednio wyeksponować posiadane pozycje? Gdzie zaaranżować domową biblioteczkę?

Domowa biblioteczka – raj dla bibliofilów

Dlaczego warto wygospodarować w domu lub mieszkaniu miejsce na prywatną bibliotekę? Własny księgozbiór to znacznie lepsze rozwiązanie, niż przechowywanie książek w pudłach na strychu, czy przypadkowych, wolnych miejscach. Mając pod ręką uporządkowane lektury, będziemy mogli częściej po nie sięgać. To również dobry sposób, aby zarazić czytelniczym hobby najmłodszych członków rodziny. 

Miejsce na domową bibliotekę – jak zaaranżować wnętrze?

Wiele osób, które dysponują pokaźną kolekcją książek, zupełnie nie ma pomysłu na to, gdzie wyeksponować zebrane przez lata tomy. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na biblioteczkę osobnego pomieszczenia, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.

Jak radzić sobie w sytuacji, gdy nasz metraż jest ograniczony? Sprytnym zabiegiem aranżacyjnym będzie wygospodarowanie przestrzeni na bibliotekę pod schodami – możemy poprosić stolarza o docięcie półek na wymiar i zadbać o oświetlenie LED. Efekt wow gwarantowany! Gdzie jeszcze możemy ulokować książki?

Biblioteczka na książki w kształcie drzewa

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się półki na książki przypominające swoją formą drzewo (najczęściej wykonane z drewna naturalnego) – im więcej gałęzi posiadają, tym lepiej. Tego typu fantazyjna biblioteczka doskonale sprawdzi się w salonie lub dziecięcym pokoju, robiąc ogromne wrażenie na maluchu i jego rówieśnikach. Jeśli chcemy, aby drzewo zlewało się ze ścianą, możemy pomalować je na ten sam kolor, choć bardziej efektownie wygląda w kontrastującej barwie. 

Biblioteka w korytarzu – sprytne wykorzystanie ciągu komunikacyjnego

Chcąc wykorzystać maksymalnie przestrzeń, możemy zbudować osobistą biblioteczkę w korytarzu – szczególnie jeśli jest długi i dość szeroki. Dzięki temu już po przekroczeniu domu będzie witała nas wymarzona, czytelnicza enklawa. Warto zdecydować się na regały na wymiar, które mogą ciągnąć się aż do sufitu. Wyposażając je dodatkowo w szklane (transparentne lub przyciemniane) drzwi, zapobiegniemy osiadaniu kurzu na książkach.

Biblioteka  w sypialni – ulubione książki w zasięgu ręki

Część osób decyduje się na zgromadzenie swoich czytelniczych zbiorów w sypialni – to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli lubimy czytać w łóżku. Możemy umieścić półki w dowolnym układzie, dbając jedynie o to, aby nie były narażone na bezpośrednią ekspozycję słoneczną (sprzyja to blaknięciu okładek). Ciekawy efekt wizualny osiągniemy, montując tzw. niewidzialne półki, które dają wrażenie unoszenia się książek w powietrzu.

Prywatna biblioteczka w salonie – aranżacja na ścianie telewizyjnej

Jeśli na centralnej ścianie salonu mamy umieszczony telewizor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać pozostałą przestrzeń do wypełnienia jej książkami. Możemy stworzyć asymetryczne, ekstrawaganckie półki z drewna lub metalu, które uatrakcyjnią wygląd ściany i będą przyciągały wzrok każdego, kto wejdzie do salonu.

Jak zorganizować prywatny księgozbiór? Wskazówki dla każdego miłośnika książek

Jak uporządkować książki? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników czytelnictwa, którzy planują aranżację biblioteczki. Istnieje wiele szkół. Jedni układają pozycje alfabetycznie, inni tematycznie lub nawet kolorystycznie. Warto zastanowić się, jaki podział będzie najbardziej komfortowy dla nas.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom stworzycie biblioteczkę marzeń, która będzie ulubionym zakątkiem domu lub mieszkania, zachęcając do lektury wszystkich członków rodziny oraz odwiedzających Was gości.

Zdj. główne: Paul Melki/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Fotele biurowe Katowice: jak wybrać idealne fotele do naszego biura
/
Fotele biurowe Katowice: jak wybrać idealne fotele do naszego biura
Praca biurowa uchodzi za lekką, co nie jest do końca prawdą. Z pewnością jest mniej obciążająca dla naszego organizmu niż praca na budowie, jednak cały czas niesie ze sobą zagrożenia.
Projekt domu w <strong>stylu amerykańskim</strong>. Zalety stylu
/
Projekt domu w stylu amerykańskim. Zalety stylu
Podoba Ci się lekkość i przytulny wygląd amerykańskiego domu jednorodzinnego? Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się ten styl i jakie ma zalety.
Styl japandi w łazience – czym się charakteryzuje?
/
Styl japandi w łazience – czym się charakteryzuje?
Styl japandi jest połączeniem dwóch popularnych trendów w designie wnętrz - japońskiego minimalizmu i skandynawskiej prostoty.