Biblioteka w domu. Jak ją urządzić?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób, które są bibliofilami, systematycznie powiększa swoje prywatne zbiory książek. Jak uporządkować i odpowiednio wyeksponować posiadane pozycje? Gdzie zaaranżować domową biblioteczkę?

Domowa biblioteczka – raj dla bibliofilów

Dlaczego warto wygospodarować w domu lub mieszkaniu miejsce na prywatną bibliotekę? Własny księgozbiór to znacznie lepsze rozwiązanie, niż przechowywanie książek w pudłach na strychu, czy przypadkowych, wolnych miejscach. Mając pod ręką uporządkowane lektury, będziemy mogli częściej po nie sięgać. To również dobry sposób, aby zarazić czytelniczym hobby najmłodszych członków rodziny. 

Miejsce na domową bibliotekę – jak zaaranżować wnętrze?

Wiele osób, które dysponują pokaźną kolekcją książek, zupełnie nie ma pomysłu na to, gdzie wyeksponować zebrane przez lata tomy. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na biblioteczkę osobnego pomieszczenia, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.

Jak radzić sobie w sytuacji, gdy nasz metraż jest ograniczony? Sprytnym zabiegiem aranżacyjnym będzie wygospodarowanie przestrzeni na bibliotekę pod schodami – możemy poprosić stolarza o docięcie półek na wymiar i zadbać o oświetlenie LED. Efekt wow gwarantowany! Gdzie jeszcze możemy ulokować książki?

Biblioteczka na książki w kształcie drzewa

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się półki na książki przypominające swoją formą drzewo (najczęściej wykonane z drewna naturalnego) – im więcej gałęzi posiadają, tym lepiej. Tego typu fantazyjna biblioteczka doskonale sprawdzi się w salonie lub dziecięcym pokoju, robiąc ogromne wrażenie na maluchu i jego rówieśnikach. Jeśli chcemy, aby drzewo zlewało się ze ścianą, możemy pomalować je na ten sam kolor, choć bardziej efektownie wygląda w kontrastującej barwie. 

Biblioteka w korytarzu – sprytne wykorzystanie ciągu komunikacyjnego

Chcąc wykorzystać maksymalnie przestrzeń, możemy zbudować osobistą biblioteczkę w korytarzu – szczególnie jeśli jest długi i dość szeroki. Dzięki temu już po przekroczeniu domu będzie witała nas wymarzona, czytelnicza enklawa. Warto zdecydować się na regały na wymiar, które mogą ciągnąć się aż do sufitu. Wyposażając je dodatkowo w szklane (transparentne lub przyciemniane) drzwi, zapobiegniemy osiadaniu kurzu na książkach.

Biblioteka  w sypialni – ulubione książki w zasięgu ręki

Część osób decyduje się na zgromadzenie swoich czytelniczych zbiorów w sypialni – to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli lubimy czytać w łóżku. Możemy umieścić półki w dowolnym układzie, dbając jedynie o to, aby nie były narażone na bezpośrednią ekspozycję słoneczną (sprzyja to blaknięciu okładek). Ciekawy efekt wizualny osiągniemy, montując tzw. niewidzialne półki, które dają wrażenie unoszenia się książek w powietrzu.

Prywatna biblioteczka w salonie – aranżacja na ścianie telewizyjnej

Jeśli na centralnej ścianie salonu mamy umieszczony telewizor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać pozostałą przestrzeń do wypełnienia jej książkami. Możemy stworzyć asymetryczne, ekstrawaganckie półki z drewna lub metalu, które uatrakcyjnią wygląd ściany i będą przyciągały wzrok każdego, kto wejdzie do salonu.

Jak zorganizować prywatny księgozbiór? Wskazówki dla każdego miłośnika książek

Jak uporządkować książki? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników czytelnictwa, którzy planują aranżację biblioteczki. Istnieje wiele szkół. Jedni układają pozycje alfabetycznie, inni tematycznie lub nawet kolorystycznie. Warto zastanowić się, jaki podział będzie najbardziej komfortowy dla nas.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom stworzycie biblioteczkę marzeń, która będzie ulubionym zakątkiem domu lub mieszkania, zachęcając do lektury wszystkich członków rodziny oraz odwiedzających Was gości.

Zdj. główne: Paul Melki/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach – jak wybrać odpowiednią drabinę?
/
Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach – jak wybrać odpowiednią drabinę?
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie podczas pracy na wysokościach i wyborze odpowiedniej drabiny. Zrozum ryzyko, poznaj różne typy drabin i dowiedz się, jak poprawnie je używać.
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
/
Poradnik zakupowy: Jaką lampę wiszącą wybrać?
Szukasz idealnej lampy wiszącej? Odkryj czym kierować się przy wyborze!
Żyrandole na korytarz, czyli jak zwiększyć funkcjonalność przestrzeni w stylowy sposób
/
Żyrandole na korytarz, czyli jak zwiększyć funkcjonalność przestrzeni w stylowy sposób
W tym artykule dowiesz się, dlaczego oświetlenie korytarza jest kluczowym elementem aranżacji wnętrza, jak żyrandole wpływają na atmosferę i styl przestrzeni oraz jak dokonać najlepszego wyboru, aby stworzyć idealny klimat.