Jak stworzyć galerię obrazów w swoim domu?

0
956
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
StockSnap/pixabay.com

Zastanawiasz się, jak zagospodarować pustą ścianę w domu? Proponujemy stworzyć na niej domową galerię obrazów. To świetny sposób na efektowne, a przy tym tanie i proste podkreślenie aranżacji.

Ścienna galeria ożywi puste, surowe przestrzenie, doda im uroku i sprawi, że będą wyglądać na przytulniejsze. Takie ozdobione miejsca często przyciągają wzrok gości, dlatego podczas aranżacji powinniśmy poświęcić im szczególną uwagę. Nasza prywatna galeria może składać się z ulubionych zdjęć rodzinnych i tych przywiezionych z podróży, plakatów, ilustracji, abstrakcyjnych grafik, reprodukcji słynnych obrazów czy nawet własnych rysunków. Nie skupiajmy się na tym, co jest modne, tylko stwórzmy galerię, która będzie dopasowana do indywidualnych preferencji, wystroju wnętrza i opowie jakąś historię o nas, na przykład podkreśli nasze zainteresowania lub przywoła wakacyjne wspomnienia.

Domową galerię możemy zaaranżować w dowolnym pomieszczeniu – salonie, sypialni, gabinecie, przedpokoju, a nawet w kuchni. W tym przypadku ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.

Od czego zacząć tworzenie domowej galerii?

Na początku wybierz odpowiednie miejsce. Najlepszym będzie pusta ściana w dowolnym pomieszczeniu. Nie martw się, jeśli nie dysponujesz całą wolną ścianą – ścienna galeria będzie pięknie wyglądać nad łóżkiem, stołem, komodą czy wzdłuż schodów, istotne będzie umiejętne zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Wybrane miejsce musimy dokładnie zmierzyć, aby wiedzieć, na ile obrazów możemy sobie pozwolić.

Po wybraniu i wymierzeniu miejsca możemy zabrać się za najprzyjemniejszą część tworzenia domowej galerii, czyli znaleźć wymarzone grafiki. W poszukiwaniu inspiracji warto przeglądać książki o sztuce i designie, albumy ze zdjęciami, blogi wnętrzarskie czy profile w mediach społecznościowych prowadzone przez architektów i dekoratorów wnętrz. Prawdziwą kopalnią pomysłów jest też Pinterest. Wybierajmy obrazy, które będą odpowiadać naszym pasjom i upodobaniom – miłośnikom podróży mogą spodobać się motywy z mapami, kinomaniakom plakaty filmowe, a zakochanym w roślinach ilustracje z kwiatami. W domowej galerii warto umieścić minimalistyczne grafiki czy akwarele przedstawiające pejzaże i martwe natury. Jeśli zdecydujemy się na fotografie, zadbajmy o ich spójność, na przykład poprzez nałożenie na nie tego samego filtra przed wydrukowaniem. Elegancko na pewno będą wyglądać zdjęcia utrzymane w czarno-białej kolorystyce.

Wybrane obrazki możemy umieścić w ramkach. Nie muszą być w tych samych rozmiarach, ale powinny mieć coś wspólnego, na przykład kształt lub kolor. Czarne, białe i drewniane ramki są bardziej stonowane, nie przyciągają wzroku tak jak złote, srebrne i metaliczne.

Jak rozmieścić obrazy na ścianie?

Zanim powiesimy wybrane grafiki na ścianie, zaplanujmy ich kompozycję, w ten sposób unikniemy chaosu i wrażenia niedbałości. Galerię warto rozrysować na kartce, uwzględniając kształt i wielkość ramek. W układzie centralnym największy obraz znajduje się na środku, a dookoła niego umieszcza się mniejsze. W układzie poziomym galerię wyrównujemy do krawędzi mebli, a wszystkie grafiki rozwieszamy w jednej linii. Możemy również stworzyć kompozycję na kształt kwadratu lub prostokąta. Pamiętajmy, by pomiędzy ramkami zachować równe odstępy.

Zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Zostaw komentarz

Więcej newsów