O jakich elementach pamiętać, planując budowę kominka?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Salon z kominkiem jest dla wielu osób spełnieniem marzeń. Możliwość rozpalenia ognia we własnym domu, wsłuchiwania się w jego trzaski i ogrzania się przy płomieniach, to bardzo pociągająca wizja. Budowa kominka nie jest jednak wcale taka łatwa i nie jest możliwa w każdym miejscu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i co brać pod uwagę, podczas planowania budowy kominka.  

Jakie wymagania musi spełniać budynek, by móc zbudować w nim kominek?  

Nie każde pomieszczenie jest przystosowane do tego, aby mógł stanąć w nim kominek. Pewnie rozwiązania konstrukcyjne są niezbędne i wymagane ze względów bezpieczeństwa. Najważniejszym elementem jest oczywiście komin, bez którego nie można używać kominka. Musi być on sprawny i drożny, by dym mógł się swobodnie ulatniać. Dodatkowo, do samej konstrukcji należy zamontować jeszcze akcesoria, które ułatwią i usprawnią pracę komina. Regulator ciągu kominowego jest jednym z istotniejszych elementów instalacji grzewczej. Urządzenie to ma stabilizować podciśnienie w kominie i tym zapewniać prawidłową regulację pracy komina.   

Ponadto, jeśli chcemy zbudować kominek, niezbędna jest sprawny i wydajny system wentylacyjny. Dobra cyrkulacja powietrza jest potrzebna, ponieważ w czasie spalania opału w kominku, ulatnia się dym i szkodliwe pyły, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Aby pomieszczenie było dobrze wentylowane i panowały w nim odpowiednie warunki, warto ulepszyć wentylację o anemostaty . Te urządzenia znacząco podnoszą skuteczność systemu wentylacyjnego, dzięki czemu zapewniają większe bezpieczeństwo w obecności kominka. 

Jeśli chcemy postawić na bardziej uniwersalne, a nadal skutecznie rozwiązanie, kanały wentylacyjne płaskie będą najlepszym wyborem. Mogą być zamontowane w wielu wygodnych miejscach, jak przestrzeń podpodłogowa, strop czy ściany. Ich jedynym ograniczeniem jest to, że nie mogą być zakładane w betonowych wylewkach konstrukcyjnych.  

O czym warto pamiętać przy budowie kominka?   

Inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budowy kominka, mają raczej wymiar praktyczny lub estetyczny. To rozwiązania konstrukcyjne przede wszystkim wpływają na bezpieczeństwo całej instalacji. Planowanie obudowy kominkowej należy zacząć od wymierzenia miejsca przeznaczonego na kominek. Ustalenie wymiarów zewnętrznych całej konstrukcji to pierwszy krok do rozrysowania projektu wymarzonego kominka. 

Oprócz samej obudowy, dobrze jest zaplanować także okolicę kominka. Na ścianie wokół paleniska dobrze jest unikać jasnych kolorów, na których bardzo widoczny będzie osad i sadza. Co prawda przy sprawnej instalacji wentylacyjnej i dobrze udrożnionym kominie, do powietrza w domu ulatniają się śladowe ilości dymu, jednak na białym tle po kilku miesiącach pojawią się nieestetyczne zabrudzenia.  

Fot.: Hayden Scott/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie chronić lakier samochodowy przed uszkodzeniami – alternatywne metody ochrony
/
Jak skutecznie chronić lakier samochodowy przed uszkodzeniami – alternatywne metody ochrony
Poznaj skuteczne metody ochronne dla twojego lakieru samochodowego. Artykuł omawia alternatywne metody utrzymania lakieru twojego pojazdu w doskonałym stanie.
<strong>Wnętrze w stylu</strong> <em>French Girls 2021</em> – komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska
/
Wnętrze w stylu French Girls 2021 – komentarz Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska
Zobacz przepiękne i inspirujące wnętrze domu w stylu French Girls 2021 z komentarzem Marty Suchodolskiej, dyrektor kreatywnej Westwing Polska
<strong>Dywany</strong> w stylu vintage
/
Dywany w stylu vintage
Styl vintage ponownie wraca do łask. Zdominował nie tylko ubrania, ale też biżuterię, dekoracje i tekstylia, a w tym dywany.