Schody półkowe. Design i funkcjonalność

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bez względu na to czy mieszkamy w budynku parterowym, czy też korzystamy z antresoli, zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem przemieszczania się będą schody. Rozwój technologii w budownictwie mieszkalnym spowodował, że popularność zdobywają „lewitujące schody” funkcjonujące w branży pod nazwą schodów półkowych.

Czym są schody półkowe?

Schody półkowe to synonim prestiżu i designu użytkowego. Ich konstrukcja jest absolutnie minimalistyczna i niezwykle prosta – wrażenie unoszenia się w powietrzu zawdzięczają systemowi mocowania do ściany. Kiedy docelowe miejsce montażu jest żelbetonową, zbrojoną ścianą – co dodatkowo wzmacnia stabilność konstrukcji – wykonawcy korzystają z montażu punktowego, czyli kotwiczenia pojedynczych stalowych elementów, po jednym na każdy stopień. Jeżeli natomiast ściana została wykonana z pustaków, wzdłuż planowanej długości schodów instalowana jest stalowa belka, do której przyspawane są elementy utrzymujące stopnie. Warto pamiętać, że schody półkowe mogą zostać zamontowane wyłącznie wtedy, gdy ściana jest grubsza niż 24 centymetry.

Właściwości schodów półkowych

Schody półkowe z założenia mają być wytrzymałe i funkcjonalne. Większość producentów zaleca, by długość schodów nie przekraczała 120 cm, szerokość 25 cm, wysokość 20 cm, a grubość 12 cm, dzięki czemu wsporniki powinny z powodzeniem utrzymać ciężar 300–400 kg. Najpopularniejszą formą wykończenia takich schodów jest imitacja półek z drewna, którą na zamówienie producenta bądź indywidualnego klienta wykona stolarz. Powstałą w ten sposób „kaburę” nakłada się na metalową konstrukcję, dzięki czemu otrzymujemy efekt lewitujących stopni. Najpopularniejszym materiałem drewnianym pozostaje w tym przypadku jesion. Zdarzają się także zamówienia optujące za wykończeniem schodów półkowych szkłem, przez co te wydają się dużo bardziej nowoczesne i surowe jednocześnie. Wówczas kilka tafli szkła łączy się ze sobą, odpowiednio szlifuje, maluje i montuje w analogiczny do schodów drewnianych sposób. Jest to znacznie bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie, wymaga olbrzymiej precyzji i dodatkowych nakładów finansowych, jednak efekt końcowy robi ogromne wrażenie.

Koszt produkcji i montażu

Decyzja o instalacji schodów półkowych wiąże się z odpowiednim zapleczem finansowym. Biorąc pod uwagę oferty producentów zamieszczone w sieci, trzeba liczyć się z kosztem rzędu 4000 zł za konstrukcję dla 10 stopni. Kolejnym kosztownym elementem będzie maskowanie, które w zależności od wybranego materiału może wynosić od 7500 zł (w przypadku drewna) lub 10000 zł (w przypadku szkła). Kosztorys inwestycji powinien uwzględniać także cenę montażu, który zaczyna się od 3000 zł. Średni koszt wykonania schodów półkowych oscyluje zatem w granicach 15000 zł.

Funkcjonalność schodów półkowych

Schody z założenia mają być funkcjonalne, stabilne i bezpieczne. W przypadku schodów półkowych druga z wymienionych cech wydaje się być wątpliwa, szczególnie gdy będą z nich korzystać małe dzieci. Rozwiązaniem w tym przypadku może być gustowna balustrada z hartowanego szkła i ledowe oświetlenie. Zwolennicy wiszących schodów cenią sobie ich trwałość, design, wrażenie wywarte na gościach i nowoczesny charakter, co skutecznie rekompensuje wysoką cenę.

Zdjęcie główne: Ricardo Gomez Angel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble ogrodowe dla swojego domu?
/
Jak wybrać idealne meble ogrodowe dla swojego domu?
Odkryj nasz przewodnik, jak wybrać idealne meble ogrodowe dla swojego domu, biorąc pod uwagę funkcjonalność, styl, trwałość i konserwację. Znajdź idealny zestaw, który uzupełni Twój ogród i poczuj się jak w luksusowym kurorcie bez wychodzenia z domu.
Tworzenie luksusowej przestrzeni zielonej: sekrety ogrodów premium
/
Tworzenie luksusowej przestrzeni zielonej: sekrety ogrodów premium
Twórz swój własny ogród, który zachwyci luksusem i wyrafinowaniem. Dowiedz się, jak łączyć elementy natury w jedną harmonijną całość, aby stworzyć idealną przestrzeń zieloną.
Dom w stylu <strong>country glam</strong> – zasady stylu
/
Dom w stylu country glam – zasady stylu
Country glam to styl, który łączy w sobie elegancję wnętrz glamour, a także lekkość stylu boho. To przepis na wnętrze, które zachwyci fanów prostoty w eleganckim, ale sielskim wydaniu.