Mieszkanie za odstępne – jak kupić i ubezpieczyć?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek wynajmu mieszkań jest bogaty w oferty, które uwzględniają podpisanie umowy i wnoszenie opłat za czynsz, rachunki oraz kwotę najmu uiszczane co miesiąc na rzecz właściciela nieruchomości. Tak wygląda to od strony formalnej, opisanej szczegółowo w polskim prawie. Istnieje jednak jeszcze specyficzna opcja najmu, a mianowicie tzw. mieszkanie za odstępne. Co to jest? Dowiedz się więcej.

Czym jest mieszkanie za odstępne?

Jak już wspomniano wyżej, formalnie w przepisach polskiego prawa opisana jest tradycyjna forma najmu nieruchomości. Na rynku istnieje jednak coś takiego jak mieszkanie za odstępne. To określenie potoczne sytuacji, w której osoba prywatna będąca właścicielem mieszkania, umawia się z najemcą (lokatorem) na określoną kwotę tzw. odstępnego. Jest to jednorazowa i bezzwrotna kwota płatna z góry na określony czas, która daje najemcy gwarancję meldunku oraz niezmiennej stawki czynszu przez ten okres. Czynsz w tym czasie może jedynie wzrosnąć o tzw. procent inflacji, ale i tak jest znacząco niższy od stawek rynkowych.

Jak kupić mieszkanie za odstępne?

Ofert wynajmu mieszkania za odstępne warto szukać u osób, którym aktualnie zależy na dużym zastrzyku gotówki. Jednorazowa wpłata od razu daje właścicielowi nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wobec tego nie musi martwić się on o to, że najemca po kilku miesiącach zrezygnuje z wynajmowania mieszkania lub będzie zalegał z płatnościami.

Niekiedy zdarza się, że lokator może wykupić nieruchomość wynajmowaną za odstępne po wygaśnięciu umowy. Fakt ten warto uzgodnić z właścicielem mieszkania jeszcze przed zawarciem umowy najmu. Czasami wynajmujący od razu zaznacza, że po danym okresie np. roku planuje sprzedać lokal. Jego „rezerwacji” można dokonać, zapisując w umowie cywilno-prawnej informację np. o prawie pierwokupu. Więcej na temat tego, co powinna uwzględniać taka umowa znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/mieszkanie-za-odstepne.

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Każde mieszkanie, także to przeznaczone na wynajem warto ubezpieczyć. Polisy mieszkaniowe należą do jednych z najtańszych na rynku, a dają duże poczucie bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na możliwe rozszerzenia tradycyjnej wersji, która chroni przed zalaniem, pożarem lub uszkodzeniami w wyniku uderzenia pioruna, także o zabezpieczenie przed kradzieżą z włamaniem, aktami wandalizmu, powodzią, przepięciem itp. Bardzo przydatny, zwłaszcza dla lokatorów, jest pakiet Home Assistance, który w razie konieczności umożliwia skorzystanie z pomocy hydraulika, elektryka itd. Wbrew pozorom ubezpieczenie mieszkania za odstępne nie jest bardzo kosztowne. 

Dokładną składkę można obliczyć przy użyciu kalkulatora online na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Warto podkreślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują mieszkanie za odstępne tak samo jak nieruchomość wynajmowaną w tradycyjnej formie. Polisa nie jest tu obowiązkowa, ale warta wykupienia dla bezpieczeństwa interesów zarówno właściciela, jak i lokatora.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomysły na <strong>eleganckie podarunki</strong>
/
Pomysły na eleganckie podarunki
Wzajemne obdarowywanie się upominkami ze swoimi najbliższymi jest bez wątpienia bardzo miłe. Podpowiadamy więc, jak podarunki możesz wybrać na nadchodzące święta lub inne okazje, aby mieć pewność, że będą one eleganckie i ponadczasowe.
Wnętrza w odcieniu <em>szampana</em> – <strong>nowe trendy</strong> w urządzaniu
/
Wnętrza w odcieniu szampananowe trendy w urządzaniu
Szampański kolor hitem ostatniego sezonu. Zobacz, jak najlepiej zastosować go we wnętrzu swojego mieszkania.
Co to jest aktówka?
/
Co to jest aktówka?
Aktówka już z samej nazwy kojarzy nam się z aktami i innymi ważnymi dokumentami.