Jak zaprojektować gabinet lekarski?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gabinet lekarski to szczególne miejsce, w którym nie tylko sam lekarz, ale też jego pacjenci, powinni czuć się komfortowo i bezpiecznie. Decyzję o zaufaniu lekarzowi i opinię o jego kompetencjach pacjenci kształtują na podstawie sygnałów niewerbalnych. Ważny jest nie tylko dress code lekarza, podejście do pacjentów, ale również atmosfera panująca w gabinecie.

Co jest istotne na etapie projektowania?

Profesjonalna aranżacja gabinetów lekarskich stwarza przestrzeń do współpracy lekarza z pacjentem i podnosi prestiż kliniki. W takim środowisku pacjenci czują się bardziej komfortowo, a lekarzowi wygodniej jest pracować w ergonomicznym i uporządkowanym wnętrzu, gdzie sprzęt i narzędzia są zawsze pod ręką, a utrzymanie czystości i porządku nie wymaga wysiłku. Dlatego przed aranżacją gabinetu warto zwrócić uwagę na firmy oferujące projekty gabinetów lekarskich.

Przy projektowaniu gabinetu, wyobraźnia projektanta jest ograniczona normami sanitarno-higienicznymi, ale to nie znaczy, że lokal musi być pozbawiony indywidualności. Im mniej wnętrze gabinetu, kojarzy się z wizytą u lekarza, tym mniej nieprzyjemnych odczuć u pacjentów. Kluczem jest znalezienie równowagi pomiędzy higieną, estetyką i funkcjonalnością.

Wnętrze gabinetu lekarskiego – co jest ważne?

Projekty gabinetów lekarskich powinny być wykonywane przez specjalistów. Ten rodzaj projektowania wymaga elastyczności, pomysłowości i wszechstronnych umiejętności.

Wnętrze gabinetu powinno być nowoczesne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odpowiadać statusowi lekarza. Ważne jest również utrzymanie czystości w biurze i dostępność wolnej przestrzeni.

Drzwi do gabinetu powinny pasować do stylistyki wnętrza. W pobliżu drzwi możesz powiesić krótki zestaw zasad, składający się z dwóch lub trzech punktów. Dobrze jest też wywiesić gazetki informacyjne, które pomogą klientowi odwrócić uwagę podczas czekania na zabieg. Mogą to być na przykład porady dotyczące zmiany stylu życia lub zdrowego odżywiania.

Meble w gabinecie lekarskim powinny być nowe, utrzymane w tym samym stylu i kolorystyce. Wszystko powinno wyglądać harmonijnie. Ponadto wszystkie meble powinny być funkcjonalne i sprawne. Projekt powstaje na podstawie pomiarów i planu zagospodarowania konkretnego pomieszczenia. Dla racjonalnej organizacji opieki medycznej i utrzymania higieny wyróżnia się obszary:

• Recepcja i poczekalnia.

• Gabinety badań.

• Pomieszczenia sprzętowe i gospodarcze.

• Pokoje socjalne i przebieralnie.

• Toalety dla pracowników i gości.

Jak zaaranżować wnętrze?

Podczas podziału na strefy, należy uwzględnić lokalizację, system komunikacji szafek, wymiary mebli, lamp i wyposażenia. Na podstawie wyników prac, projektant tworzy model 3D przyszłego gabinetu.Bardzo ważnym elementem gabinetu jest recepcja. To publiczna twarz gabinetu, więc nie warto na niej oszczędzać – projekt powinien sprawiać wrażenie przyzwoitego, ale równie ważne jest, aby pacjenci czuli się swobodnie. Staraj się nie lokalizować recepcji bezpośrednio przy wejściu. Lepiej jest, jeśli obszar recepcji jest oddzielony małym korytarzem.

W mniejszych klinikach poczekalnie są często łączone z recepcją. Miękkie rozproszone światło i jasne ściany optycznie powiększają przestrzeń i utrzymują spokojną i przyjazną atmosferę w holu. Meble powinny być wykonane z materiałów, które łatwo się czyści i nie „boją” się kontaktu ze środkami antyseptycznymi i agresywnymi odczynnikami. Konstrukcja foteli i leżanek do badań powinna zapewniać wygodny dostęp do ciała pacjenta, nie powodując dla niego niedogodności. Do produkcji mebli konieczne jest stosowanie wyłącznie materiałów hipoalergicznych. Obecność szkodliwych składników, stosowanie toksycznych farb i lakierów oraz past jest niedopuszczalne.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Przy projektowaniu wnętrza gabinetu, musisz wziąć pod uwagę potrzeby pacjentów niepełnosprawnych. Usunąć przeszkody architektoniczne dla osób z ograniczoną mobilnością:

• Poszerzyć drzwi i korytarze.

• Unikać śliskich wykładzin podłogowych.

• Wymienić drzwi wahadłowe na przesuwne.

• Zainstalować sprzęt adaptacyjny – windy, podjazdy, poręcze w toaletach.

• Unikaj projektów z ostrymi narożnikami. Wybierz meble o opływowych i zaokrąglonych kształtach.

Na każdym etapie warto skorzystać, przynajmniej z porady specjalistów. Optymalnym wyborem jest zlecenie wykonania całego projektu specjalistom. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pierwszy raz podchodzą do aranżacji gabinetu lekarskiego.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór szamba – podstawowe zasady
/
Wybór szamba – podstawowe zasady
Dowiedz się, jakie kryteria są kluczowe przy wyborze szamba. Porady i wskazówki ekspertów pomogą Ci dokonać optymalnego wyboru.
Nowoczesne baterie kuchenne – trendy i innowacje w designie i funkcjonalności
/
Nowoczesne baterie kuchenne – trendy i innowacje w designie i funkcjonalności
Baterie kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się trendami wzorniczymi, na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i designersko baterie kuchenne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej nowoczesnym trendom w projektowaniu i funkcjonalności baterii kuchennych.
Jakie modele butów zostaną w Twojej kolekcji na lata?
/
Jakie modele butów zostaną w Twojej kolekcji na lata?
Nikt nie wyobraża sobie życia bez co najmniej kilku par obuwia na różne okazje.