Hodowla bydła – co się przyda?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to nie tylko uprawa ziemi, lecz także hodowla zwierząt. Bydło, a zwłaszcza krowy, to jeden z najbardziej dochodowych gatunków. Dzięki hodowli krów zyskujemy zarówno mleko, z którego można wytworzyć wiele produktów nabiałowych, lecz także mięso. Hodowla bydła jest jednak dość wymagająca i pracochłonna. Przekonaj się, jakie akcesoria i sprzęty przydadzą się do opieki nad inwentarzem.   

Dojarka   

W dużym gospodarstwie, w którym hoduje się bydło, nie może zabraknąć dojarki. Małe przedsiębiorstwa rolne, które hodują zwierzęta na własny użytek, mogą jeszcze poradzić sobie z oporządzaniem ręcznym. W większych gospodarstwach jest to niemożliwe, ponieważ krów jest zbyt dużo. Dojenie krów nie tylko przynosi zyski w postaci mleka, lecz także daje ulgę zwierzęciu, dlatego powinno się to robić regularnie, co najmniej raz dziennie i sprawnie, by pełne wymiona nie sprawiały krowie bólu. Dojarka dla krów musi być utrzymywana w czystości, by zwierzęta nie nabawiły się infekcji. Jej końcówki powinny być łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Urządzenie może być dodatkowo wyposażone w pulsator do dojarki, który przyspieszy proces dojenia. 

Mleko może być transportowane bezpośrednio do zbiorników, które później można z łatwością opróżnić i zebrać mleko na sprzedaż lub do dalszej obróbki. Regularne i dokładne dojenie krów jest niezwykle ważne, ponieważ im więcej i im lepiej dojona jest krowa, tym więcej mleka daje. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości urządzenie, które zapewni zwierzętom bezpieczeństwo i komfort.  

Ogrodzenie elektryczne  

Wypasanie bydła jest bardzo ważne dla ich komfortu psychicznego oraz zdrowia. Świeże zioła i trawa z łąki są doskonałym uzupełnieniem diety krów. Nie można jednak puścić zwierząt samopas, ponieważ jest to dla nich niebezpieczne. Elektryczne ogrodzenie, nazywane też “pastuchem” bardzo ułatwia wypasanie, ponieważ samo urządzenie potrafi utrzymać w ryzach całe stado bydła. Człowiek nie jest wtedy potrzebny, by cały czas doglądać zwierząt i może oddać się innej pracy. Odpowiednia dawka ruchu oraz kontaktu z naturalnym środowiskiem, wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie krów, które dzięki temu dają więcej, dobrej jakości mleka.   

Akcesoria do obory   

Hodując zwierzęta należy dbać o ich komfort, dlatego stanowiska, na których przebywają krowy, powinny być odpowiednio wyposażone i dostosowane do ich potrzeb. Automatyczne dozowniki paszy ułatwią karmienie i sprawią, że bydło nie będzie głodne nawet w przypadku nieobecności gospodarza. Przydatnym urządzeniem są także lampy owadobójcze, które rozwiązują problem uciążliwych much, które uprzykrzają życie zarówno krowom, jak i ludziom, którzy się nimi opiekują. Zautomatyzowane poidła również bardzo ułatwiają prowadzenie hodowli. Dzięki mechanizmowi w korycie nigdy nie zabraknie wody, która dodatkowo zawsze będzie świeża i czysta, co zachęci zwierzęta do picia. Jest to komfortowe rozwiązanie, które może zaoszczędzić gospodarzom sporo pracy.   

Fot.: Daniel Quiceno M/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Hity łazienkowe tego sezonu: zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe
/
Hity łazienkowe tego sezonu: zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe
Każdego roku w branży wnętrzarskiej w naturalny sposób klaruje się swoista lista najpopularniejszych produktów. Dotyczy ona asortymentu, który jest wyraźnym hitem sprzedażowym w tym obszarze. W tym roku do tego grona z pewnością zaliczyć można zestaw prysznicowy podtynkowy Grohe.
<strong>Data ważności wina</strong>. Sprawdź jak ją odczytać!
/
Data ważności wina. Sprawdź jak ją odczytać!
Uwielbiasz smak wina i nie wyobrażasz sobie bez niego ważnych momentów w życiu czy spotkań w gronie rodziny i przyjaciół? Masz w swojej piwniczce kilku lub kilkunastoletnie wino, ale nie wiesz, czy nadal nadaje się do spożycia? Podpowiadamy!
<strong>Robert Majkut</strong> i jego styl. Buntownik z wyboru
/
Robert Majkut i jego styl. Buntownik z wyboru
Co wyróżnia Roberta Majkuta wśród projektantów wnętrz? Jego podejście do sztuki! Poznaj jego drogę do sukcesu.