Miłośnicy tradycyjnych wnętrz, nawiązujących do szlacheckiej historii często szukają inspiracji podczas aranżacji domu. Jakie pomysły sprawią, że nasze cztery kąty będą wyglądać niczym dworek z duszą?
Tradycja, swojskość, rodzinność, wygoda i funkcjonalność – właśnie z tymi słowami większości z nas kojarzy się polski dworek. Nie ma tu przesadnego przepychu ani monumentalnych, bogato zdobionych mebli rodem z epoki Ludwika XIV. Jakie elementy aranżacyjne są charakterystyczne dla stylu dworkowego? Jeśli chcemy, aby pomieszczenia przywodziły na myśl XIX-wieczne dwory szlacheckie musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym efekt końcowy będzie naprawdę zachwycający.
Prawdziwe, szlacheckie dworki były wyposażone w meble w różnych stylach. Eklektyzm aranżacyjny wynikał z tego, że mieszkały tam kolejne pokolenia, gromadząc meble, obrazy i ozdoby z duszą oraz historią po swoich przodkach. Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze przesiąknęło tym klimatem, powinniśmy odwiedzić targ staroci lub antykwariat i poszukać ciekawych okazów w stylu rustykalnym albo angielskim. Jakim kluczem się kierować? Przedmioty nie powinny być przesadnie dekoracyjne ani wykonane z nienaturalnych surowców.
Pamiętamy, że styl dworkowy, mimo iż jest otwarty na eklektyzm, nie akceptuje nowoczesnych rozwiązań – minimalistyczna zabudowa kuchenna lub futurystyczny stolik z metaloplastyki, czy plastikowe krzesła zburzą koncepcję i nie będą dobrze współgrały w zestawieniu z elementami z poprzednich epok lub stylizowanymi na stare.
Styl dworkowy to umiłowanie szlachetnego drewna, cegły, żelaza, skóry, lnu, wikliny i kamienia. Nie ma tu miejsca na rzeczy z MDF, czy tworzyw sztucznych. Barwy dominujące we wnętrzach powinny nawiązywać do kolorów ziemi – brązy, zielenie, odcienie czerwieni, szarości i bieli najlepiej oddadzą ducha stylu dworkowego. Nie możemy pozwolić sobie na kontrastowe połączenia różnych kolorów – umiar to podstawa.
Urządzając salon lub sypialnię w stylu dworkowym, warto wyeksponować w centralnych miejscach pomieszczeń rodzinne pamiątki – stare ryciny, obrazy przodków lub czarno-białe zdjęcia w drewnianych ramkach idealnie dopełnią całość, czyniąc aranżację bardziej autentyczną. Możemy też powiesić na ścianie poroże jelenia, kilimy, szable. Piękną dekoracją będzie również wiekowy zegar lub ręcznie malowane, ozdobne talerze widoczne w drewnianym kredensie z przeszkleniami.
Do stylu dworkowego świetnie pasuje kominek – wykonany z kamienia naturalnego lub cegły będzie pięknie prezentować się w salonie. Nie tylko ogrzeje wnętrze, ale też stworzy przytulną atmosferę i niepowtarzalny klimat. Warto umiejscowić w pobliżu kominka wygodne fotele i sofę (niekoniecznie pochodzące z tego samego kompletu) oraz małe stoliki, na których odłożymy książki lub filiżankę z herbatą.
Aby dodać aranżowanemu pomieszczeniu jeszcze więcej przytulności, warto kupić zasłony z naturalnych tkanin, a na podłodze rozłożyć miękki, wzorzysty dywan (ewentualnie skórę zwierząt). Wnętrze będzie prezentowało się bardziej rodzinnie i domowo, jeśli rzucimy na kanapę niby przypadkowo pled, którym każdy chętnie się otuli w zimniejszy dzień.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom stworzycie piękne i komfortowe dworkowe wnętrze z duszą, w których chętnie będą przebywać wszyscy domownicy oraz goście.
Zdj. główne: Marta Moltzahn/unsplash.com