Artykuł sponsorowany
Generalne remonty odbywają się w domach co kilka do nawet kilkunastu lat. Owszem, jeśli pokoje nie są zniszczone, odnawianie ich nie jest konieczne, jednak ten sam wystrój przez wiele lat może się znudzić i prowadzić do frustracji domowników. Istnieją całkiem skuteczne sposoby na to, by co jakiś czas za pomocą prostych dodatków odmienić wygląd wnętrz i cieszyć się całkowitym brakiem monotonii. Oto kilka detali, dzięki którym dom będzie wyglądał zawsze nieco inaczej i bardziej atrakcyjnie.
Pory roku to najlepszy wyznacznik tego, jak dekorować swój dom. Od dawna cykl roku wyznaczał rytm życia, zaproś więc tę tradycję do swoich czterech ścian! Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia postaw na rośliny, im więcej zieleni w domu, tym lepiej. Jeśli nie masz ręki do kwiatów, do lata zostaną z nich doniczki, ale jeśli lubisz pielęgnować rośliny, możesz latem przesadzić je do ogrodu.
Z kolei latem najpiękniejszą dekoracją będą cięte kwiaty, najlepiej polne bukiety z maków, chabrów, kłosów zboża i pędów ozdobnego groszku. Misy ze świeżymi, sezonowymi owocami w kuchni oraz na stoliku kawowym ożywią pomieszczenia kolorami darów natury i wprowadzą świeżą energię.
Jesień charakteryzuje się ciepłymi barwami, odcieniami czerwieni, pomarańczu i złota – wykorzystaj tę kolorystykę w dekoracjach. W ramach dekoracji ustaw w pomieszczeniach dynie w różnych rozmiarach i ułóż wokół nich dywan w kolorowych liści. Taka dekoracja sprawdzi się na cały okres jesienny, nie tylko w Halloween.
Najłatwiejszą do ogrania dekoracyjnie porą roku jest oczywiście, z wiadomych względów, zima. Choinka, światełka, świeczki i błyszczące stroiki to najlepsza ozdoba na sezon od grudnia do lutego. W polskiej tradycji dekoracje świąteczne pozostawia się w domu aż do 2. lutego, ale ten zwyczaj praktykuje się coraz rzadziej. Nie każda ozdoba zimowa musi jednak kojarzyć się bezpośrednio ze Świętami, śniegowe gwiazdki, lampki oraz motywy leśne są na tyle uniwersalne, że nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić je na widoku do końca zimy.
Często cały charakter wnętrza tkwi w detalach, które dodajesz od siebie. Jeśli chcesz nadać swojemu mieszkaniu określony wygląd, najlepiej zdecydować się na elementy, które łatwo będzie można później wymienić na inne, na przykład poszewki na dekoracyjne poduszki, narzuty czy firany. Kiedy na przykład masz ochotę na bardziej minimalistyczny lub industrialny wystrój, załóż poszewki w neutralnych kolorach i zamontuj w pokoju żaluzje lub nowoczesne rolety, które kupisz na https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc. Z kolei jeśli najdzie Cię wena na bardziej romantyczny klimat, załóż firany i zasłony, a poduszki przystrój kwiatowymi printami.
Żeby często, ale łatwo i skutecznie móc wprowadzać zmiany w wystroju wnętrza, warto stworzyć najpierw czyste płótno. Ściany pomaluj na jasny, neutralny kolor, najlepiej odcienie beżu lub szarości, ponieważ biel może być zbyt chłodna i sterylna.
Duże meble wybierz w jak najbardziej uniwersalnym i łatwym do modyfikacji stylu i najlepiej jednolitym kolorze. Dzięki takiej bazie łatwo zmienisz charakter pomieszczeń za pomocą dodatków i akcesoriów. Delikatne i neutralne kolory sprawiają, że bez konieczności wprowadzania inwazyjnych i trudnych do odwrócenia zmian możesz mieć dokładnie taki dom, jaki chcesz.
Zdj. główne: Toa Heftiba/unsplash.com