Skórzane meble od lat cieszą się ogromną popularnością. Są eleganckie i luksusowe. By jednak długo zachwycały swoim pięknem, muszą być odpowiednio pielęgnowane.
Skórzane meble są synonimem luksusu, klasy i elegancji. Są dość cenne, komplet wypoczynkowy może kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tym bardziej należy o nie dbać, bo nieodpowiednia pielęgnacja może je łatwo zniszczyć.
Bardzo ważne jest, by raz w tygodniu dokładnie odkurzyć skórzane obicia. Do usuwania lekkich zabrudzeń warto używać wody i mydła. Mokra ścierka musi być dobrze wyciśnięta, ponieważ duża ilość wody nie jest wskazana. Nie wolno też mocno trzeć obić, ponieważ powierzchnia może się uszkodzić.
Można też użyć środka do czyszczenia zrobionego z oleju, mleka, terpentyny i octu. Wszystkie składniki (w takich samych ilościach) dokładnie mieszamy, następnie nakładamy na miękką ścierkę i kolistymi ruchami wmasowujemy w obicie. Dzięki temu skóra będzie sprężysta i lśniąca przez długi czas.
Do regularnego czyszczenia skórzanych mebli można używać domowych sposobów, jednak przynajmniej co jakiś czas warto sięgnąć po specjalistyczne środki do tego rodzaju obić.
W przypadku sklepowych zestawów najlepsze jest połączenie środka czyszczącego oraz kremu ochronnego. W takich kompletach bardzo często znajduje się też specjalna, delikatna ścierka. Tego typu środki dostępne są w sklepach meblarskich, supermarketach oraz zakładach tapicerskich.
Skóra może pękać, dlatego ważne jest, by regularnie ją natłuszczać. Można skorzystać z produktów do natłuszczania skórzanych obić, które są dostępne w sklepach. Najlepiej sięgać po naturalne środki – są drogie, jednak mają korzystny wpływ na meble.
Istotne jest jednak to, aby pamiętać o przetestowaniu każdego produktu na niewielkiej i niezbyt widocznej części kanapy bądź fotela. Może się bowiem okazać, że specyfik źle zareaguje z obiciem na naszych meblach, odbarwi je itp.
Co ciekawe, natłuszczać skórzane meble można również olejem bądź oliwką dla dzieci. Wystarczy odrobinę oleju nałożyć na ściereczkę z mikrofibry i następnie delikatnie wmasować go w skórę. Można też przygotować roztwór oliwy oraz octu i spryskać kanapę czy fotele.
W przypadku mebli z kolorowej skóry warto sięgać po kremy samomaskujące. Szczególnie że taka skóra łatwo się odbarwia. Taki specyfik doskonale retuszuje poplamione oraz popękane miejsca. Łatwo dopasować go do obicia, ponieważ w sklepach jest mnóstwo różnych odcieni. Produkty tego typu są doskonałym pomysłem na odnowienie starych mebli. Dzięki nim obicie wygląda jak nowe.
Zdj. główne: Hannah Busing/unsplash.com